אמש פורסם כי למעלה מ-250 נוסעים בקרוז שיצא מנמל בריטניה באוניית MV Ventura של חברת הקרוזים P&O חלו בנורו-ווירוס, שעלול לגרום לבחילות, כאבי שרירים ומחלות מעיים.

מהו נורו-ווירוס?

הנורו-ווירוס נחשב לאחד הפתוגנים השכיחים ביותר שגורמים לדלקת במעיים (גסטרואנטריטיס) ובגלל יכולת ההדבקה הגבוהה שלו הוא גורם להתפרצויות של מחלות מעיים בכל רחבי העולם.

מחקרים מראים כי אחד מכל חמישה חולים(!) במחלות מעיים חלה בנורו-וירוס, כך ש-20% ממקרי השלשול הזיהומי נגרמים מווירוס זה. מדובר במספר חולים עצום -כ685 מליון חולים ברחבי העולם ו-50,000 מקרי מוות בכל שנה (בעיקר במדינות מתפתחות בהן רמת התברואה והרפואה נמוכות). .

ב- 30% מהמקרים, לא יתפתחו כלל סימפטומים והם ימשיכו בשגרת חייהם מבלי לדעת שנדבקו ובכך גם להדביק אחרים (בדומה לחולי קורונה רבים שכלל לא הרגישו כי הם חולים).

מהם תסמיני המחלה?

התסמינים של מחלת הנורו-וירוס מתבטאים בשלשול, בחילות והקאות, כאבי בטן, חום, כאבי ראש ושרירים. התסמינים מופיעים לאחר 12-48 שעות מהחשיפה לווירוס ונמשכים כשלושה ימים, אך גם לאחר שנעלמים, המצב לא בהכרח יחזור לשגרה, והגוף עלול לאחסן את הווירוס למספר שבועות.

מקרי המוות המדווחים אצל הילדים נגרמים עקב מקרים של התייבשות כתוצאה משלשולים מרובים והקאות. הווירוס מועבר דרך מגע ישיר עם החולה ומגע עם משטחים מזוהמים. ישנם מאכלים מסוימים שדרכם מועבר הווירוס כמו למשל סלטים, סנדוויצ’ים, מלון, צדפות ואוכל מוקפא. למרות תפוצתם הרבה של נגיפי נורו-ווירוס, והשפעתם על חיינו, לא ידוע הרבה על מנגנון ההדבקה שלהם. חלק ניכר מהקושי לחקור אותם נעוץ במגוון הרחב של זנים ותת-זנים שמדביקים בני אדם. קושי נוסף נבע מכך שעד לאחרונה לא הייתה ידועה דרך לגדל את הנגיפים בתרבית.

כיצד ניתן להימנע מהידבקות?

  • רחיצת ידיים
  • חיטוי משטחים מזוהמים
  • רחיצת בגדים מזוהמים
  • שמירה על סביבה היגיינית בקרבת מזון ומים
  • להימנע מיציאה מהבית בזמן מחלה

כיצד ניתן להימנע מסיבוכי מחלת הנורו-וירוס?

  • לשמור על הידרציה טובה, לשתות הרבה מים בכדי להימנע מדיהדרציה.
  • טיפול אנטיביוטי איננו נחשב כטיפול אפקטיבי למחלה.