אם יש חובבי חריף בקהל שתכננו לנסות את הפלפל החריף בעולם, ראו סיפור זה כאזהרה. גבר בן 34 השתתף בתחרות אכילת פלפלים חריף בניו יורק ונאלץ להתאשפז בעקבות כאבי ראש חזקים במיוחד. המקרה תועד בכתב העת הרפואי BMJ Case Reports. על פי המתואר במאמר, הגבר, שנותר אנונימי, אכל את מה שנחשב לפלפל החריף בעולם – הידוע בכינויו "מלאך המוות מקרוליינה".

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

הוא סבל מכאבים עזים במיוחד בצוואר ובראש ופונה לחדר מיון. "המטופל אכל את הפלפל ומיד לאחר מכן החל לסבול מכאב ראש חמור שהתחיל בצד האחורי של הראש והתפשט לכל הראש תוך שתי שניות", הסביר ד"ר קלותונגן גונסקרן, מומחה לרפואה פנימית שלא היה מעורב בטיפול בגבר, אך כתב את המאמר על המקרה. "כיוון שהוא לא עמד בכאבי הראש, הוא נשלח לחדר המיון".

כאשר הגיע לחדר המיון, הרופאים לא היו בטוחים מה גרם לתסמינים הללו, מאחר שהוא לא סבל מליקויים נוירולוגיים נוספים, כמו קשיים בדיבור, חולשה בשרירים או ליקוי בראייה – שיכולים להעיד על שבץ. סריקות CT שללו קריש דם או דימום בכלי דם במוח. אך בדיקת CT של כלי הדם במוח חשפה משהו יוצא דופן: הצרות משמעותית של עורק ראשי המספק דם לצוואר ולראש ושל עוד ארבעה כלי דם נוספים המספקים דם למוח.

הרופאים אבחנו את הגבר בתסמונת התכווצות הפיכה של כלי הדם המוחיים (RCVS) – תסמונת נדירה שמתאפיינת בכאבי ראש רועמים (Thunderclap Headeache), כתוצאה מהתכווצות של עורקים במוח. התסמונת נגרמה ככל הנראה מאכילת הפלפל החריף. RCVS לרוב חולפת באופן עצמאי לאחר כמה ימים או שבועות.

כלי דם (איור: ShutterStock)
הפלפל גרם להתכווצות משמעותית של עורק ראשי במוח | איור: ShutterStock

עוד ב-mako בריאות:
>> יש לי חזה גדול והלכתי שבוע בלי חזייה
>> האם באמת צריך להשתין אחרי סקס?
>> כך תגרמו לגוף שלכם לשרוף יותר קלוריות

תסמונת זו לרוב לא נגרמת כתוצאה מאכילת פלפלים חריפים, אלא בדרך כלל נקשרת לשימוש בתרופות מסוימות או בסמים מסוכנים, כמו קוקאין ואמפטמינים. מקרים חמורים עלולים להיות אף מסכני חיים. פלפלים חריפים מכילים תרכובת בשם קפסאיצין, האחראית לטעמם החריף. תרכובת זו יכולה לגרום גם להתכווצות של כלי דם בחלקים מסוימים של הגוף. פלפל מסוג "מלאך המוות מקרוליינה" מגיע לכ-1.5 מיליון יחידות בסולם סקוביל, המודד חריפות של פלפלים. לצורך השוואה, פלפל חלפניו מגיע לכ-3,500-8,000 יחידות בסולם סקוביל, לפי מחקר משנת 2013.

ומה לגבי המטופל המדובר? לפי המאמר, התסמינים השתפרו והוא שוחרר מבית החולים לאחר כמה ימים. מבדיקות שהוא עשה לאחר כחודש, נראה שיפור משמעותי בכלי הדם במוח.