אמילי מאלט, 38, סובלת כבר יותר מ-18 שנים ממחלת האנדומטריוזיס, שגורמת לה לנפיחות כה חמורה בבטן, שאנשים רבים חושבים שהיא בהיריון מתקדם. המודעות למחלה הגינקולוגית הולכת וגוברת בשנים האחרונות ונשים שסבלו במשך שנים מבלי לדעת מה גורם להם לכאבים – היום מקבלות הכרה וטיפול מתאים. עם זאת, עדיין יש לא מעט חוסר מודעות לנושא ולכן סיפורה של אמילי חשוב.

"זה מרגיש שמישהו מכה אותי בגב עם פטיש"

אנדומטריוזיס היא מחלה גינקולוגית, שבה רירית הרחם, השכבה המצפה את פנים הרחם, גדלה מחוץ לרחם, באזור החצוצרות, השחלות או באזורים אחרים באזור האגן ובחלל הבטן. משערים כי 10 אחוז מהנשים סובלות מצורה של המחלה ואילו רבות כלל אינן מודעות לה. התסמינים לא תמיד קלים לזיהוי, מאחר שחלקם כוללים כאבי מחזור קשים (דבר שיכול להיות נפוץ ולאו דווקא מעיד על בעיה רפואית). התסמונת יכולה אף להוביל לבעיות פוריות וקושי להיכנס להיריון.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

מעבר לכך שנאלצה להתמודד עם תסמינים כואבים במיוחד, כמו כאבים בעת מתן שתן, כאבים קשים בזמן המחזור החודשי, בעיות בעיכול וכאבים בזמן קיום יחסי מין – אמילי נאלצה גם להתמודד עם אנשים ומכרים שבירכו אותה על היריונה. אמלי אובחנה בשנת 2013, לאחר שסבלה מתסמיני המחלה כבר מגיל 18.

אמילי עובדת בחברה נורווג'יאן קרוז ליין, המציעה הפלגות נופש והיא מספרת כי היא נאלצת להחסיר מהעבודה באופן קבוע פעם בחודש עקב כאבי מחזור קשים ביותר. לעתים הכאבים כה חזקים, שהיא מקבלת מרשם לקודאין, משכך כאבים חזק במיוחד. "כשיש לי התפרצות (של תסמינים), אני נהיית כל כך גדולה ונפוחה, שזה נראה כאילו אני בהיריון. אנשים לעתים קרובות שואלים אותי מתי אני צפויה ללדת, או אם אני בהיריון. זה מביך", מספרת אמילי לדיילי מייל. "אני לא נעלבת כיוון שאני יודעת שאין לאנשים כוונה רעה, אבל זה לא כיף. מצב זה ממש משפיעה על חייהן של נשים".

אמילי מאלט (צילום: Emily Mulet / SWNS)
נאלצה להתמודד עם אנשים שבירכו אותה על הריונה | צילום: Emily Mulet / SWNS

עוד ב-mako בריאות:
>> מצאתם פסים לבנים בעוף? אל תאכלו אותו
>> אין חשק לסקס? כך תגבירו את רמת הטסטוסטרון
>> "נמנעתי מהמזון הזה וירדתי 28 ק"ג"

היא מספרת על הכאבים החזקים שהיא סובלת מהם בעיקר בזמן המחזור החודשי. "הכאב כל כך מתיש. שאני מקבלת מחזור זה כאבי בטן תמידיים ונוראיים, זה כאבי גב. זה ממש מרגיש שמישהו מכה אותי בגב עם פטיש וזה גורם לי להרגיש מאוד עייפה".

לאחר קרוב לשני עשורים שהיא סובלת מהמחלה, החליטה אמילי לעבור ניתוח לכריתת רחם. הליך שבו המנתחים מסירים את הרחם, החצוצרות והשחלות. היא מקווה כי הליך זה יאפשר לה לשפר את איכות חייה ולהפסיק לסבול מכאבים חזקים. אך ההחלטה לעבור כריתת רחם לא הייתה פשוטה עבורה. "זה מרגיש שלקיחת הרחם עלולה להסיר ממך את מה שהופך אותך לאישה. אבל חשבתי על זה. נלחמתי בכאבים העזים האלו כל חודש מאז שאני בת 18. זה הפך בלתי נסבל וזה מונע ממני המון דברים, נמאס לי מזה". אנחנו מאחלים לה רפואה שלמה ומקווים שהסיפור שלה יסייע להגביר מודעות למחלה גם בקרב נשים שלא יודעות שהן סובלות ממנה – וגם בקרב כלל האוכלוסייה, אולי כך נוכל למנוע שאלות חודרניות ולא נעימות.