"כאב ביצים" הוא מונח לא רפואי בעליל, אלא סלנג שמתאר מצב שבו האשכים כואבים בעקבות הצטברות של כלי דם בעקבות זקפה ממושכת שלא מגיעה לפורקן, כפי שרוב הנערים יודעים ומכירים. אלא שלפחות עבור 15 אחוז מאוכלוסיית הגברים הבוגרים, האשכים עלולים לכאוב בגלל סיבה אחרת לגמרי, והרבה יותר רפואית ומפחידה.

וָרִיקוֹצֶלָה (או דליות האשך) היא נפיחות בוורידים שבשק האשכים עקב הצטברות כלי דם, שעד כה נחשבה לתופעה שכיחה יחסית ולא מסוכנת. תופעות הלוואי שלה כוללים כאב באשכים, ירידה בכמות הטסטוסטרון ולפעמים גם פגיעה בפוריות. הסיבה לכך היא ששק האשכים מתחמם כתוצאה מהנפיחות, מה שעלול להשפיע על איכות הזרע. עם זאת, רק 10-2 אחוזים מהאנשים שסובלים מכך מתלוננים על כאב, כך שהסימפטומים הללו הם די נדירים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אלא שמחקר שנערך לאחרונה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת סטנפורד שבארה"ב ניתח במשך שלוש שנים תלונות רפואיות של 4,459 גברים שסבלו מווריקוצלה לעומת 100,066 גברים שלא אובחנו בכך, וגילה כי אלו שסבלו היו בסיכון גבוה יותר לפתח מחלות לב, סוכרת ואחוזי כולסטרול גבוהים. כמה גבוה? 38 אחוז יותר למחלות לב, 91 אחוז לסוכרת ו-17 אחוז לכולסטרול גבוה.

ד"ר מייקל אייזנברג, מנהל המחקר, מסביר כי וריקוצלה אמנם לא מסוגלת לגרום בעצמה למצבים הללו, אך מה שקורה הוא שהיא לרוב סימפטום של מצב רפואי אחר ומסוכן הרבה יותר, כמו למשל לחץ חמצוני. במצב כזה, הגוף לא מסוגל "לפנות את האשפה" שנוצרת בתהליך המטבוליזם בתאים. התוצאה היא נפיחות ודלקות בכלי הדם, גם בשק האשכים אבל גם בוורידים ועורקים אחרים. ד"ר אייזנברג טוען כי מצב דלקתי שכזה עלול להוביל לבעיות בסבולת לב-ריאה ולמחלות קרדיו-וסקולריות.

עוד ב-mako בריאות
>> ראו הוזהרתם: 3 מאכלים שגורמים לצלוליט
>> בני ה-31 עלו ארצה ואז גילו את הנורא מכל
>> נשארים הרבה בבית? יש לזה יתרון מפתיע

"כל גבר שחושד שהוא סובל מווריקוצלה מומלץ שילך לראות רופא כדי שיאבחן את הסימפטומים שלו ויציע טיפול הולם כדי לשפר את המצב", אומר אייזנברג. "רוב המצבים אמנם לא כוללים סימפטומים, אבל באלו שכן אפשר לטפל, לפעמים על ידי ניתוח שמווסת את זרימת הדם לקבוצה של כלי דם תקינים, למשל.