בזמן שחייהם של רבים נמצאים בסכנה והכלכלה העולמית עומדת בפני קשיים שטרם נראו כמותם, נמשכים המחקרים שמטרתם למצוא את הדרך היעילה ביותר להילחם בווירוס הקורונה. חוקרים, מדענים ורופאים ברחבי העולם נרתמים למען המלחמה בנגיף הקורונה, שצץ בסין בדצמבר 2019 ומאז התפשט וגרם לעולם כולו להיעצר. אך כעת נראה שנוסף כוח עזר נוסף שהתגייס למען המטרה – חברו הטוב ביותר של האדם. באנגליה החלו לאמן כלבים לזיהוי נגיף הקורונה בעזרת חוש הריח.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

זוהי לא הפעם הראשונה שנעשה שימוש בכלבים ובחוש הריח המפותח שלהם לצרכים רפואיים. בעבר אומנו כלבים לזיהוי מחלות כמו פרקינסון, סרטן ומלריה. את הכלבים מקפידים לאמן בשיטה של חיזוק חיובי ולא בשיטה המבוססת עונשים. התמורה שהם מקבלים על זיהוי נכון תהיה לרוב חטיף או צעצוע. כעת, חוקרים מאנגליה מנסים לבדוק האם ניתן לאמן כלבים לזהות את נגיף הקורונה, כך שתהיה שיטת אבחון לא פולשנית, יעילה ומהירה יותר, שתסייע לבלום את התפשטות המחלה.

"כלבים יכולים לזהות ריחות של אנשים חולים ברמת דיוק גבוהה במיוחד"

הפרויקט נעשה בימים אלה על ידי חוקרים מאוניברסיטת דורהם, שעובדים בשיתוף פעולה עם מומחים מבית הספר להיגיינה ורפואה טרופית באוניברסיטת לונדון ועם ארגון הצדקה Medical Detection Dogs. אותה קבוצת חוקרים פרסמה בשנת 2018 מחקר, המציג כיצד כלבים מסוג ספרינגר ספנייל מאומנים לזהות מלריה בעזרת חוש הריח, מדגימות של גרביים שנלבשו על ידי ילדים שנדבקו במחלה. כעת הם מקווים לתוצאות דמות גם עם נגיף הקורונה.

דרך נוספת שבה כלבים יוכלו לזהות חולי קורונה, היא דרך שינויים קטנים בטמפרטורת העור שלהם, שעשויים להיות אינדיקציה לחום גבוה. לפי החוקרים, הכלבים המאומנים יוכלו אף להחליף סריקות הנעשות במרפאות ויוכלו לאבחן עד 250 אנשים בשעה.

עוד על נגיף הקורונה:
>> בת 21 ללא מחלות רקע מתה מנגיף הקורונה
>> "היה להם רק את התסמין הזה ואז הם מתו"
>> מומחים מסבירים: הסיבה שאתם צריכים לחבוש מסכה

"מחקרים קודמים שלנו הראו שכלבים יכולים לזהות ריחות של בני אדם שחולים במלריה ברמת דיוק גבוהה במיוחד – גבוהה יותר מהסטנדרט של ארגון הבריאות העולמי לאבחון מלריה", אמר פרופ' ג'יימס לוגן, ראש המחלקה לבקרת מחלות בבית הספר להיגיינה ורפואה טרופית באוניברסיטת לונדון. "אנחנו יודעים שמחלות נשימתיות אחרות הדומות לנגיף הקורונה, משנות את ריח הגוף שלנו, כך שישנו סיכוי גבוה שכלבים יוכלו לזהות אותו. כלי אבחוני זה יוכל לחולל שינוי מהפכני בתגובה לנגיף הקורונה לטווח הקצר, אך במיוחד בחודשים הבאים".

"בעיקרון, אנחנו משוכנעים שכלבים יוכלו לזהות את נגיף הקורונה", אומרת ד"ר קלייר גסט, מנכ"ל ואחת המייסדות של עמותת Medical Detection Dogs. "אנחנו כרגע בודקים כיצד נוכל בדרך בטוחה ללכוד את ריחו של הנגיף ממטופלים ולהציג אותו בפני הכלבים. המטרה היא שכלבים יוכלו לזהות את כולם, כולל אנשים שנושאים את הנגיף אך לא סובלים מתסמינים ויוכלו להגיד לנו מי צריך לעבור בדיקה. זה יהיה מהיר, יעיל, לא פולשני ויאפשר להשתמש בבדיקות לנגיף הקורונה רק מתי שבאמת צריך, כך שניתן יהיה לחסוך בערכות בדיקה".