לקום באמצע הלילה בלי להשלים מחזור שינה ראוי זה לא כיף גדול, בייחוד כשזה קורה שוב ושוב בשעות קבועות. אנשים נוטים לייחס את זה לשעון ביולוגי שנדפק עקב ג'ט לג או לחץ, אבל ליקיצה בטרם עת יש גם סיבות פיזיולוגיות ונפשיות. לפי הרפואה הסינית, הפרעות שינה נגרמות כתוצאה מהפרת האיזון בין היין והייאנג, שמתרחשת עקב הפרעה בזרימת האנרגיה בגוף. על פי תורה זו, אנשים שנמצאים במצב פיזי טוב מאפשרים לאנרגיית הצ'י לעבור דרכם, בעוד שאצל אנשים שאינם בריאים נוצרות חסימות בצ'י שמשפיעות על איברים פנימיים מסוימים, ולפיכך מעירים את הגוף בלילה.

שעון האיברים הפנימיים הסיני מניח שאנרגיית הצ'י מסתובבת בגוף ב-12 תחנות הקשורות לאיברים ספציפיים. המחזור הזה נמשך כ-24 שעות, וכל מערכות הגוף נהנות משעתיים ביום של אנרגיית צ'י משובחת. בשעות הלילה, הצ'י נשאב כלפי הגוף כדי לטעון את המערכות, כך שאם השינה שלכם תמיד מופרעת בזמן ספציפי במהלך הלילה, אחד האיברים שלכם לא מאוזן, שכן האנרגיה לא מסוגלת לעבור דרכו לתחנה הבאה, וכתוצאה מכך אתם מתעוררים. הנה התחנות העיקריות: 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם? 

21:00-23:00 – בלוטת התריס

במהלך השלבים הראשונים בשינה, המערכת האנדוקרינית שלנו מאזנת את עצמה מחדש, וכלי הדם הופכים לפעילים. זה אומר שבעיות בריאותיות שקשורות למערכת החיסון, בלוטת התריס, יותרת הכליה וחילוף החומרים יכולות למנוע מכם להירדם.

במובן היותר מטה-פיזי, קשיים בהירדמות יכולים בחלון הזמן הזה יכולים להיות סימן של מתחים ודאגות מוגברים במהלך היום. כדי לשפר את איכות השינה בשלב הזה, אפשר לתרגל מדיטציות, יוגה לפני השינה, הרפיות שרירים אינטנסיביות ותרגילי הירגעות.

23:00-01:00 – כיס המרה

כיס המרה מפיק מיצי מרה שחיוניים לתהליכי העיכול וספיגת המזון על מנת לפרק אותו ולהסיר את כל השומנים שצרכתם במהלך היום. התעוררות בשלב הזה יכולה להעיד שאולי יש לכם אבנים בכיסי המרה, או שאתם צריכים להקטין את צריכת השומן שלכם ולאכול מזון יותר בריא.

אבל כיס המרה ברפואה הסינית מקושר גם עם אכזבות רגשיות, הערכה עצמית נמוכ

אישה כועסת מסתכלת על הטלפון שלה
הגיע הזמן לפתור את הכעסים | אילוסטרציה: Shutterstock
ה, מרירות וטינה. כך שכדי לחזור לישון אתם צריכים לתרגל קבלה עצמית ללא תנאים וסלחנות כלפי אחרים.

01:00-03:00 – הכבד

במהלך הזמן הזה בלילה, הגוף מנקה את עצמו ומסיר חומרי פסולת מהדם ומרקמות אחרות. אם אתם מתעוררים בשעות הללו ייתכן שהכבד שלכם מתמודד עם יותר מדי רעלים. נסו לשתות יותר מים פשוטים ולהפחית צריכת אלכוהול וקפאין.

אפשרות נוספת היא שאתם מלאים ברגשות שליליים כמו כעס, תסכול, אשמה וזעם, ואתם חייבים לפתור אותם.

03:00-05:00 – הריאות

זהו האיבר הראשון בגוף שמתמלא בצ'י, זאת על ידי ליקוט חמצן והעברתו בכל שאר המערכות בגוף במסגרת ההכנות לקראת יום חדש. אם אתם מתעוררים בזמן הזה וחווים סימפטומים כמו שיעול, התעטשות או גודש באף, זה עלול להעיד שיש לכם ליחה מיותרת בריאות, או שאתם לא אוכלים נכון.

הריאות גם קשורות לרגשות של עצבות ואבל, כך שיקיצה בשעות האלה עלולה גם להיות סימן לכך שאתם חייבים לשחרר את הרגשות הללו, ולהתחיל בנשימות עמוקות.

עוד ב-mako בריאות:
>> מחקר חושף: למה נשים נמשכות לפסיכופתים?
>
> חובבי פירה? יש לנו חדשות מעולות
>
> שיחק עם הכלב שלו על הספה - ונותר משותק

05:00-07:00 – המעי הגס

בשלב הבוקר המוקדם הזה, זרימת האנרגיה מתמקדת במעי הכס כדי לסלק פסולת מהגוף. חוסר איזון באיבר זה פירושו עצירות, עלייה במשקל ואפילו הזדקנות מוקדמת. כדי לסייע לו לפעול כדאי למתוח את השרירים לפני השינה, לשתות הרבה מים וללכת לשירותים מיד לאחר הקימה.

זהו זמן שגם מתקשר לחסימות רגשיות, תחושות של תקיעות, מגננות או חוסר סבלנות לגבי החיים. כך שיקיצות טבעיות בשעות הללו הן סימן לכך שצריך להיפטר מכל העולם הרגשי הזה.

>> כמו שעון: המחלות יודעות מתי לתקוף