בשני העשורים האחרונים חברת השפע המערבית נוטפת שומן. רבים סובלים מעודף משקל בדרגה כזו או אחרת ומהפרעות של מערכת העיכול ומעי רגיז. כמי שספג את התרבות הסינית ואת אורח החיים הבריא שלה והפך למרפא סיני, אשמח לחלוק עמכם את שיטות התזונה שגורמות לרבים מהסינים להיות רזים - למרות שאפילו אצלם המצב הידרדר בשנים האחרונות, קרוב לוודאי בגלל הקרבה התרבותית למערב.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

הסיבות העיקריות למכת ההשמנה טמונות בהרגלי האכילה:

1. אנחנו נמצאים בחשיפה גבוהה מאוד למגוון רחב של אפשרויות מזון ושפע עצום של מוצרים שאנחנו לא צריכים בכלל. בנוסף אנחנו אוכלים מזון לא איכותי בלי להתייחס לרכיבים חשובים כמו אחוזי חלבון, פחמימות, שומנים, סוכרים ומלחים. מזון "לא איכותי" הוא כל התוספים שמוסיפים למוצרי המזון המתועשים כדי לענג את החך, לתת גוון וצבע, ובעיקר על מנת להאריך את חיי המדף של המזון המוכן.

2. קיימת מעורבות של מחלות פיזיולוגיות אשר פוגעות בקצב חילוף החומרים, כמו תפקוד לקוי של בלוטת התריס, הפרעות הורמונליות, מחלת הסוכרת, הפרעה בפירוק שומן וכולסטרול, עצירות ועוד.

3. שימוש בתרופות מערביות שכתופעת לוואי שלהן הינה עליה במשקל - שימוש בסטרואידים, תרופות הורמונאליות וכמובן חלק נכבד מהתרופות הפסיכיאטריות. הגוף של המטופל יצבור נוזלים והתיאבון נפתח בהתאם.

4. קומפורט פוד: אוכל מנחם או מזון רגשי. מדובר בפיצוי רגשי באמצעות אכילה. צריכה של פחמימות, סוכרים, קמח או שוקולד מגרים הפרשה של סרוטונין במוח, הידוע כחומר שמשפר את מצב הרוח וכך, זה לא גורם רק לעלייה במשקל וצבירה של שומנים וקלוריות מיותרות, אלא שלאורך זמן ההרגל מוביל להפרעת אכילה והתעסקות יתר בכל מה שקשור בדיאטה והרזייה, ולעיתים אף לנטייה לסוכרת. 

אוכלים עד שעה לפני השקיעה 

בשלוש השנים האחרונות נרשמה עלייה במודעות לטיב המזון ולאיכותו, ומתפתחת הבנה להתאמת תפריטים אישיים בתוספת פעילויות ספורטיביות כמו: קבוצות ריצה, רכיבה על אופניים פעילות בחדרי כושר ובפארקים. ובכל זאת, לרפואה הסינית יש תמיד מה לחדש בענייני תזונה.

העקרונות התזונתיים להרזיה של הסינים מושתתים על צריכה נבונה של מזונות לא מעובדים כגון: פירות וירקות טריים, נבטים, עלים ירוקים ותה ירוק כנוגדי חמצון. כל זאת בשילוב של מנות חלבון כמו עוף, דגים ובשר במינון מוקפד. הסינים משלבים גם אורז איכותי בכמויות קטנטנות לצד הארוחות, שמנים איכותיים בכבישה קרה כגון: זית, סומסום, פשתן, שומנים בריאים מומלצים כגון: שקדים, אגוזים. אנחנו מוותרים על קמח ומוצריו, על מזונות מעובדים, על סוכר ועל מלח, למרות שמלח הימלאיה בכמות מזערית אפילו מומלץ לשימוש.

עלי רוקט (צילום: istockphoto)
תה ירוק, עלים ירוקים - ירוק זה המוטיב חברים | צילום: istockphoto

עוד ב-mako בריאות:
>> מחניק קצת בגרון: 5 סיבות ליובש בפה
>>  מוכנים? 10 דקות, 30 יום ובטן שטוחה אחת
>> טעים ובריא: יש עוד 11 סיבות לאהוב שוקולד

איך זה עובד בפועל אצלנו? שיטת ההרזיה של הקיסר הצהוב מתבססת על מספר רב של ארוחות קטנות, שתחילתם בזריחה וסיומם כשעה לפני שקיעת השמש, שעל פי הסינים שולטת על העיכול ועל קצב חילוף החומרים בגוף, ולכן לאחר שקיעת השמש המזון אינו נספג כראוי.

כלל נוסף שאני ממליץ לאמץ הינו צריכת ארבע כוסות של תה ירוק בשעתיים הראשונות של היקיצה ועוד ארבע כוסות תה ירוק לפני השינה, ולהקפיד על שתיית 8-12 כוסות מים במהלך היום.

מערכת הבריאות הסינית מתבססת על אבחון אישי פרטני המבוצע בקליניקה לפי תאריך הלידה, מדידת דופק, התבוננות מעמיקה בלשון ובחינה של הגוף באופן כללי. לכן, אני מאמין ששילוב של הדיקור הסיני מזרז ומאיץ בגוף את תהליכי ספיגת המזון ואת חילוף החומרים, עוזר בפירוק של מרכיבי המזון, מחזק את תפקוד מערכת העיכול ואף עוזר לניקוי הרעלים מהגוף. כך, השינוי התזונתי בשילוב דיקור מחטים באוזניים מפחית במידה ניכרת את התיאבון, מגביר את חיוניות ומשפר באופן בולט את הלך הרוח.

כמו כן, הטיפול הסיני כולל שימוש בטכניקות מודרניות כגון: דיקור אלקטרוני המהווה גירוי חשמלי על גבי המחטים בתדרים שונים על מנת לכווץ את הקיבה, להניע את פעולת המעיים ולמצק ולפסל את הגוף באזורים הנדרשים.

ומה הסוד?

אבל זה לא הכל. סוד ההרזיה של הסינים מגיע מידע עתיק על צמחי המרפא הסינים, כשהפורמולות הסיניות מסייעות באופן בולט לתהליך הפחתת המשקל על ידי זירוז חילוף החומרים, חיזוק האנרגיה של מערכת העיכול והספיגה ולפירוק מהיר של המזון, המינרלים, הסוכרים והשומנים. צמחי המרפא הבולטים הינם: הג'ינסנג, האסטרגלוס, אטרקטילודיס והליקוריץ.

הפורמולות הסיניות הטבעיות מגיעות כמיצוי צמחי המרפא בריכוז גבוה, בצורה של כדוריות שחורות המכילות תמצית של החומרים הפעילים ביותר - לכן רצוי ליטול אותם בשילוב הדיאטה רק לאחר התייעצות פרטנית לגבי אופן צריכתם. בכל מצב, למרות שמדובר בתוספי מזון שאינם תרופות הרי שקיימת חובה לבדוק את אישורי משרד הבריאות לגבי כל פורמולה שנוטלים. 

ככה מתחילים דיאטה

הטיפ הקיסרי להתחלת תהליך הרזייה מוצלח שעוזר לכווץ את הקיבה, להפחית את התיאבון ולהשיל 2-3 קילוגרמים ממשקל הגוף בתוך 5 ימים בלבד, הוא לפצוח בניקוי רעלים הכולל אבטיח ועלים ירוקים כגון: חסה, עלי מנגולד, רוקט, נענע, מלפפונים, כרוב וקולרבי. כל זה בשילוב שתייה של לפחות 16 כוסות מים ותה ירוק כדי לדלל את הסוכרים של האבטיח וכדי להגביר את תחושת השובע. מדובר בפתיחה טובה לדיאטה - שימו לב, היא נמשכת 5 ימים בלבד. אבטיח ניתן לאכול ללא הגבלה – כאמור, עד שעה לפני השקיעה, את הירוקים גם ללא הגבלה. מותר תבלינים לפי הטעם ומעט שמן טוב בכבישה קרה - מאוד חשוב לא להוסיף מלח בכלל.

 * הכותב הוא בועז ישעיהו, מומחה ברפואה סינית מודרנית. הקים את מרפאת הקיסר הצהוב -לרפואה סינית, אנטי איג׳ינג ורפואה מונעת. כמו כן, השיק את ליין צמחי המרפא הסינים של הקיסר הצהוב כתחליפים לתרופות מערביות. לטלפון לייעוץ: 03-5015106

>> בטור הקודם: איך עושים ניקוי רעלים?