על אל עאשי החדשה של סלאח כורדי, מתמודד "משחקי השף", סיפרנו לכם לראשונה כבר לפני מספר שבועות. כזכור, המסעדה הייתה צפויה להיפתח באופן די סימבולי על חורבות אל ג'מילה – מסעדה אותה הפעיל כורדי עצמו באותו המקום בדיוק, ואותה נאלץ לסגור לפני כשנה וחצי בעקבות המצב הביטחוני הקשה ששרר בארץ בכלל וביפו בפרט. היום, הוא מכריז בגאווה על המהפך שעבר מאז "משחקי השף" ויוצא לדרך חדשה עם ביטחון ביכולותיו ובקהל הישראלי הסקרן.

בואו לבקר אותנו בעמוד הפייסבוק של אוכל טוב

"יש לי קשר רומנטי עם המבנה הזה", מסביר כורדי מדוע החליט לפתוח את המסעדה החדשה בדיוק במקום בו פעלה הקודמת, "בניתי את המקום הזה מכלום. כשהגעתי לכאן בהתחלה לא הייתה פה תשתית בכלל, והיום אני מכיר את המבנה הזה היטב. כשסגרתי את המסעדה זה כי משהו גדול קרה - הייתה כאן סוג של מלחמה, וכמו בכל מלחמה יש מפסידים ויש את אלה שמפסידים יותר. אני מאלה שהפסידו יותר. בזמן שעבר מאז המקום עמד סגור למעלה משנה, ועכשיו אני מסתכל קדימה ומקווה לימים טובים בלי מקרים מצערים".

אל עאשי סלאח כורדי קובה (צילום: אפיק גבאי,  יחסי ציבור )
מבית סבתא ואמא. אל עאשי | צילום: אפיק גבאי, יחסי ציבור

בתפריט של אל עאשי החדשה תמצאו אינטרפרטציות של כורדי למטבח היפואי עליו גדל - חלק מהשמות של המנות מצלצלות מוכר בדומה למנות שאנחנו כבר מכירים מהמטבח הערבי כמו קטאייף, שישברק וקובה נייה, וחלקן מוכרות קצת פחות. כורדי מרבה להשתמש בחומרי גלם אופייניים כמו כבש, עשבי תיבול, יוגורט ושפע ירקות. "לא שיניתי כלום במהות וברעיון של המסעדה", מספר כורדי, "האוכל כאן הוא על טהרת הבית שלי: אוכל של אמא וסבתא שמושפע מהרעיונות הרחבים שהן העבירו לי במשך שנים רבות. אני עושה את הדברים פה לאט וברוח של מסורת ואקטים תרבותיים שמתחברים לאוכל. אני רוצה לגרום לאנשים להתגעגע לדברים שהיו בעבר. על חלק מהמנות שאני מגיש במסעדה עבדתי עם זקני השכונה כדי לשחזר טעמים מדויקים של מנות שאפילו לא יצא לי לטעום".

עוד באוכל טוב:

אז מה תמצאו בתפריט של אל עאשי? חלוויאת סידנה עלי - שקדי עגל על תבשיל עדשים שחורות ברכז רימונים, עשבי תיבול, חמציצים ומקל שומשום (56 שקלים), קובה נייה - טרטר פילה כבש עם לבנה, בורגול, טחינה גולמית, יוגורט, קינואה וחומוס מותפח עם אבקת לימון פרסי (52 שקלים), שוש ברק במילוי של כבש על רוטב יוגורט, נענע וקרנץ' שום (45 שקלים), קטאייף בלחמה - קטאייף במילוי כבש על טחינת עירית ונענע, עם גרידת עגבניות וקרם של חציל שחור (48 שקלים), לברק דוואלי - פילה לברק עם בצל, שום, עגבניות שרי, תרד מוקפץ ועלי גפן עם תפוחי אדמה מדורה (110 שקלים), סינייה כבש בטחינה עם תפוחי אדמה, עגבניות ובצל חרוך (90 שקלים), בורבארה - בצק סולת מתוק ממולא בחיטה ופירות יבשים עם מרנג ליים (35 שקלים) וחלאווית נאבי רובין - דלעת מבושלת במי סוכר עם הל, מרווה, פירורי עוגיות חילבה, שערות חלבה, טחינה גולמית וקציפת יוגורט ולימון פרסי שחור (35 שקלים).

אל עאשי סלאח כורדי (צילום: אפיק גבאי,  יחסי ציבור )
בהמשך יוגשו גם ארוחות צהריים | צילום: אפיק גבאי, יחסי ציבור

למרות שברוח המקום ובמיקום עצמו אל עאשי זהה ככמעט לחלוטין לאל ג'מילה, הפעם החליט כורדי לפתוח מקום אינטימי יותר וצימצם את מספר המקומות במסעדה ל-55 בלבד. "רציתי מקום קטן ואיכותי יותר", הוא אומר. "לא משהו המוני אלא משהו שבו אני יכול לתת את הנשמה שלי בכל צלחת". המסעדה תיפתח באופן רשמי היום (חמישי), ותפעל בחודש הראשון בשעות הערב בלבד. בהמשך, תמצאו פה גם ארוחות צהריים ושעות הפעילות שלה יתרחבו.

בינתיים, לפני שהוא נכנס לנבכי המטבח ולמערבולת של מסעדה חדשה, כורדי זוכר גם להודות לאלה שליוו אותו בתקופה הקשה שאחרי סגירת המסעדה הקודמת. "כשסגרתי את אל ג'מילה הלכתי לעבוד אצל השף שגב משה, ושם, למרות שהייתי במצב לא נעים כלכלית ונפשית חיבקו אותי ונתנו לי פינה חמה", מספר כורדי, "התמזל מזלי שפגשתי בדרכי הלא פשוטה אנשים כמו שגב וכמובן את השפים אסף גרניט, מושיק רוט ומאיר אדוני שהוא מישהו שאני מאמין שאלוהים ממש רצה שאני אפגוש. זה לא קרה סתם. עכשיו, כשיצאתי באמונה בוערת לדרך משלי, כולם ממשיכים לעזור לי בכל מה שאני צריך", הוא מסכם בתרגשות.

אל עאשי. עולי ציון 4, יפו. 03-6485748. שני - שבת 18:00-00:00. לא כשר

 >> לכל חדשות האוכל