אין תמונה
כך תחזיר לעצמך את הגבריות

תן לשתיין הכי פחות מנוסה לזרוק את השם הראשון של וויסקי טוב שהוא מכיר, וזה בטח יהיה ג'ק דניאלס. המשקה הזה, שנחשב על ידי חובבי הווויסקי כאחד האיכותיים ביותר ממה שאפשר למצוא על המדף, עבר כמה וכמה גלגולים במאה ומשהו השנים האחרונות. הוא עדיין הדרינק שתמצא ליד כל גבר שני בפאב המקומי, אבל הוא גם הרבה יותר מזה. כבר יותר ממאה שנים ג'ק דניאלס זה סמל, וכל מי שמוזג שמזמין בלק לייבל מרגיש לרגע כמו אותו אמריקאי קשוח ומזוקן בסוף המאה ה-19 שידע איך לפנק את עצמו כמו שצריך.

סיפורו של האיש

ג‘ק דניאלס, האיש ולא המשקה, נולד ב-1850 והתחיל לעבוד בגיל שהיה נורמלי לתקופה ההיא: שבע. הגורל שלו נקבע כבר אז: מקום העבודה אליו נכנס היה מזקקה ישנה שהייתה שייכת לאיש כמורה מטנסי בשם דן קול. שבע שנים מאוחר יותר אנשי הקהילה החליטו שזה לא ראוי שהכומר שלהם מייצר את "משקה השטן", אז המזקקה עברה לידיו של ג'ק.

הילד הזה ידע בדיוק מה לעשות עם העסק הזה. זה שהוא ידע להכין וויסקי מעולה אנחנו יודעים. אבל הוא ידע גם לקרוא את השוק, וזה מה שהפך את הווויסקי שלו למותג. הוא זיהה, למשל, שהממשל האמריקאי הולך להטיל מס על משקאות חריפים, אז הוא מיהר לרשום את המזקקה במקום בו המיסוי היה נמוך – מהלך שהבטיח את חייה הארוכים של המזקקה שלו, שהיא היום הוותיקה ביותר בארה"ב.

היו שני צעדים מבריקים נוספים שהפכו את הווויסקי של ג'ק למשהו שלא הפסיקו לדבר עליו במאה השנים הבאות. הראשון – הוא היה הראשון שעבר למכור את הווויסקי שלו בבקבוק מרובע ולא עגול. השני – במקום למכור את הווויסקי בכד חרס כמו שכולם עשו בתקופה ההיא, הוא הדביק את השם שלו על בקבוק זכוכית. ההברקה הזאת שינתה מהר מאוד את התפיסה של הציבור: כשמישהו רצה וויסקי (לאו דווקא ג'ק דניאלס), הוא היה מבקש מהמוכר, "מזוג לי ג'ק".

אין תמונה
"כבר שעה שאני מחכה לפיצה"

יותר מדליות ממייקל פלפס

עד למותו ב-1911, המזקקה של ג'ק דניאלס מכרה את הלייבל הירוק – וויסקי עם 40% אלכוהול ויישון של 4 שנים. אחרי שהיה מוכן המשקה היה עובר, טיפה אחרי טיפה, דרך מיכל גדול ובו פחם עטוף מייפל דבש, מה שנתן לו את הטעם המעולה שאתה מכיר. לם מוטלו, אחיינו של ג‘ק שירש ממנו את המזקקה, הוסיף את הלייבל השחור: 50% אלכוהול ו-5 שנים יישון.

המדליה הראשונה בה זכה ג‘ק הייתה ב-1904 בתחרות בסט.לואיס. שנה לאחר מכן הוא זכה בתחרות בבלגיה והיום יש למשקה כבר שבע מדליות. למעשה, אחת הסדרות היוקרתיות ביותר של ג'ק דניאלס כוללת שבעה בקבוקים, כשכל אחד נושא שם וחותמת של אחת המדליות.

וויסקי שיקר להשתין אותו

אין דרינק הוליוודי יותר מג'ק. אנחנו לא תומכים בלערבב וויסקי עם דברים אחרים, אבל אם אתה לא יכול לעמוד בטעם של ברבן נקי, ואתה מחפש להראות קצת יותר כאילו יצאת מסרט, אתה צריך להכיר את הג'ק אנד קוק, המשקה שהכי סביר שתמצא ביד של דמות קולנוע קשוחה. מערבבים מנה אחת של וויסקי עם שלוש מנות קוקה קולה וקרח. ג'ק, קוקה קולה – שני מותגי אמריקנה בכוס קולינס אחת.

במשך השנים ג‘ק דניאלס הופיע בעשרות ספרים, קומיקסים וסרטים, והפך מזוהה עם כוכבים שונים. ג‘ים מוריסן מהדלתות אמנם שתה ועישן כל דבר שמצא, אבל המשקה שלו היה ג‘ק דניאלס. דיוויד לי רות‘ מלהקת ואן האלן השקיע אלפי דולרים בפיתוח שדים מתנפחים למופע שלהם שמשתינים וויסקי. בהתחלה זה היה ג'ק דניאלס, אבל זה היה יקר מדי. בסוף השדים השתינו וויסקי זול יותר.

>> והנה מתכון לטראפלס שוקולד-וויסקי
>> למבצעים החמים של טיב טעם