סוכה בגינה (צילום:  יחסי ציבור)
תכף סוגרים את הבסטה. מי שמח? | צילום: יחסי ציבור

על כל אחד ששמח שהחגים סוף סוף נגמרים ואפשר לחזור לשגרה - יש לפחות שניים שמתבאסים מזה רצח. המחשבה על עבודה או לימודים רציפים עד חנוכה עושה להם מר בנשמה, בערך כמו שלנו היא עושה מתוק. בלי חופשים, בלי חגיגות, רק יום, ועוד יום, וכך עד משהו שמרגיש כמו אינסוף. אז למרות שאיננו מזדהים, ובשבילנו השגרה היא ברכה גדולה, אספנו עבור כל המדוכדכים את ששת המאכלים שהכי - אבל הכי - תורמים לשיפור מצב הרוח. תהיה זו תרומתנו הצנועה לאלה שמרגישים שהחיים כבדים עליהם.

>> הנה סטייק פורטבלו שיסדר אתכם טוב

פטריות פורטבלו צלויות בגריל (צילום: loooby, Istock)
פורטבלו בגריל. טובה כמו שמש | צילום: loooby, Istock

1. פטריות פורטבלו

מפתיע, נכון? שדווקא משהו שצומח באפלוליות יכול לעזור למצב הרוח. ובכן, חברים, זו עובדה: למרות שאינן רואות אור שמש הפורטבלו ניחנות בכמויות יפות ביותר של ויטמין D. למעשה מדובר בצמח היחיד שיכול לספק לגוף האדם את הוויטמין הזה - שבדרך כלל מגיע אלינו דרך אור השמש. בהתחשב בזה שדיכאון מקושר בין היתר עם מחסור בוויטמין D - נראה שפטריות הפורטבלו יכולות להאיר לכם את היום, למרות מוצאן האפלולי. פחות מ-50 גרם שלהן יספקו לכם את הכמות המומלצת ליום של הוויטמין.

קפה קר (צילום: kajakiki, Istock)
כששותים קפה מתאבדים פחות! | צילום: kajakiki, Istock

2. קפה

מפתיע אתכם? גם אותנו. אבל זה המצב: מחקר שנערך בבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת הרווארד הוכיח ששתיית 2-3 כוסות קפה ביום מפחיתה את הסיכוי להתאבדות ב-50 אחוזים תמימים, אצל גברים ונשים כאחד. הסיבה היא, ככל הנראה, שהקפאין עוזר להעלות את רמת הסרוטונין במוח, וכידוע לכם - סרוטונין זה יופי טופי. מצד שני, ראו הוזהרתם - מחקר אחר הראה שצריכה של יותר משמונה כוסות קפה ביום דווקא מעלה את סכנת ההתאבדות.

3. דגים

לא סתם מחשיבים את הדגים לאחד המזונות הבריאים בטבע. יש בהם שפע של אומגה 3, שידועה כעוזרת בהפחתת חרדה וכמשפרת מצב רוח, אבל זה לא נגמר שם. לאחרונה מצא כתב העת לפסיכיאטריה קלינית כי חומצה בשם docosahexaenoic (DHA), שהיא אחת משלוש חומצות השומן הידועות כאומגה 3, עוזרת בין השאר במניעת התאבדות אצל גברים. על פי המחקר, גברים עם רמות DHA נמוכות מהממוצע מועדים להתאבדות ב-62 אחוזים יותר מכאלה עם רמות DHA רגילות. מכיוון שהדרך היחידה שלנו לצרוך את החומצה המיטיבה הזו הוא דרך דגי ים - בעיקר סלמון, הרינג ומקרל (או דרך שמן דגים כמובן. אבל את האפשרות הזו אנחנו פחות מחבבים) - אנחנו קוראים לכולם: אכלו דגים.

>> הנה מתכון לסלמון שאנחנו נורא אוהבים

4. שוקולד מריר

 אנחנו מדגישים: מריר. לא פסק זמן, לא מקופלת, בטח ובטח שלא נוטלה או שוקולד השחר - שוקולד מריר מריר, עם הרבה מוצקי קקאו (בואו נגיד, לא פחות מ-60, ועדיף יותר). הסיבה היא שאותו קקאו עוזר להעלאת רמות נוגדי הדיכאון במוח, כמו סרוטונין ודופמין. הוסיפו לזה את המתיקות העדינה ואת הטעם המנחם - וקיבלתם מוצר חובה בכל ערכה נגד דכדוך.

בננות בשוק (צילום: עודד קרני)
אמרו כן לבננה, והסרוטונין יגיד לכם תודה | צילום: עודד קרני

5. בננות

הבננה היא מקור מצוין לטריפטופן, חומצת אמינו חיונית שמעלה את רמות הסרוטונין במוח ובכך עוזרת לווסת את מצב הרוח. חוץ מזה היא עשירה מאוד במגנזיום, שיכול לעזור להרגיע מתח, ובוויטמין B6, שיכול להקל על מצבים של דיכאון. חוץ מזה, בגלל כמות הסוכרים הטבעיים שבה, היא נותנת בוסט של אנרגיה, שזה תמיד טוב.

6. אגוזי מלך

יש הטוענים שאגוזי מלך הם המזון המושלם לשיפור מצב הרוח: יש בהם גם אומגה 3, גם ויטמין B6, גם טריפטופן וגם חומצה פולית. כל אלה יחד וכל אחת מהם לחוד יכולים לעשות טוב למלנכוליה שלכם. ואם אתם כבר במדף של האגוזים, טלו לכם גם חבילה של אגוזי ברזיל. בברזיל יש כמות נכבדה מאוד של המינרל סלניום, שמחסור בו יכול להוביל לדיכאון. אגוז ברזיל אחד ביום, וצרכתם את המינון המומלץ. רק שימו לב - אל תפריזו בצריכה של האגוזים האלה. 1-4 ביום זה מספיק לגמרי.

>> והנה קרמשניט פשוט פשוט, ומשמח משמח