השנה האחרונה הייתה לא פשוטה עבור משפרי הדיור: מי ששקל למכור את דירתו ולקנות דירה גדולה יותר או באזור אחר, גילה שקשה עד בלתי אפשרי למכור את דירתו. ברקע המלחמה, שוק היד השנייה בישראל כמעט קפא, בעוד שזמן המדף של אותן הדירות בשוק – בינתיים הולך וגדל.

במקביל, על מנת לעודד פיזור אוכלוסייה ולתמוך בתושבי הפריפריה, מדינת ישראל מעניקה הטבות מס לתושבים באזורים מרוחקים. ככל שיישוב קרוב יותר לגבולות, כך תושביו נהנים מהטבת מס משמעותית יותר – כשנכון להיום 485 ישובים בארץ מקנים הטבות מהסוג הזה, ביניהם גם העיר אופקים.

כתבות נוספות בכסף >>

העיר הדרומית ששוכנת במרחק כ-24 ק"מ מעזה, חווה בשנים האחרונות שגשוג מסוים בתחום הנדל"ן. זאת, בין היתר בזכות העובדה שתושבי אופקים נהנים מהטבת מס כמעט מקסימלית, בסך 18%, בעוד שבבאר שבע (במרחק 12 ק"מ בלבד מאופקים) אין הטבת מס כלל.

סיבה נוספת לכך שהעיר מושכת אליה תושבים ומשקיעים, היא גם כן כלכלית. לפני מספר ימים הודיעה ענקית טכנולוגיית המידע "סיסקו מערכות", כי החליטה להקים שלוחה באזור – ובכך היא מצטרפת לחברות בינלאומיות מובילות כמו nvidia ואלביט, שהקימו שלוחות בפארק ההייטק של גב ים.

הדמיה - עומרים באפיקי נחל (צילום: אולאין alin)
הדמיה - עומרים באפיקי נחל | צילום: אולאין alin

התושבים החדשים מאמינים שמה שאינטל עשתה לקריית גת, יעשו אותן חברות לאופקים – בכך שיהפכו אותה למוקד משיכה משמעותי למשפחות צעירות. המפתח למשיכת תושבים הוא לא פעם תעסוקה, והסיבה לדעיכת עיירות הדרום בעשורים האחרונים ולנטישת הצעירים - נובעת ברובה ממחסור במקומות עבודה. כעת, אופייה הכפרי, הטבת המס המשמעותית ותנופת הבניה של העיר – מושכות אליה תושבים חדשים מהדרום, שמזהים באופקים פוטנציאל. למעשה, עתידה של אופקים נראה מבטיח למדי מאז שמדינת ישראל השקיעה בה מיליארדי שקלים, מתוך כוונה להפוך אותה לעיר עצמאית ומשגשגת. כיום מונה העיר כבר כ-32 אלף תושבים, ובעשור הקרוב היא מתעתדת לשלש את מספר תושביה.

דירת 5 חדרים באופקים במחיר של 4 חדרים בבאר שבע

קצב הצמיחה הדמוגרפי המרשים של אופקים, הוא בין היתר תוצר של פתיחת תחנת הרכבת בעיר וחניכתו של כביש המחבר את העיר לבאר שבע. אלה יחדיו קיצרו משמעותית את טווחי הנסיעה לבירת הנגב ולגוש דן, מה שמושך לאזור משפרי דיור מבאר שבע ומהסביבה.

כך למשל, בשכונת אפיקי הנחל שנבנית בימים אלה בעיר, ניתן למצוא דירת 5 חדרים רחבה במחיר של 4 חדרים בבאר שבע: 1,680,000 שקלים. מדובר בפערי מחירים שיכולים להגיע ל-300 אלף שקלים פר דירה. בנוסף, אם מחשיבים בעסקה את ערך הטבת המס, הרי שתושבים חדשים באופקים יכולים לשדרג משמעותית את רמת חייהם.

אופקים (צילום: יח"צ)
אופקים | צילום: יח"צ

לא רק תושבים מגיעים לעיר

מאז תחילת השנה, משקיעים רבים זיהו הזדמנות בכניסה לשכונת אפיקי הנחל – שהיא למעשה עיר חדשה שנבנית בתוך אופקים, וממוקמת 20 דקות נסיעה מפארק ההייטק של גב ים. עם השלמת המעבר של צה"ל לדרום, משקיעים רבים סוברים כי אופקים תהפוך לאחת משלושת הערים החזקות בדרום.

שמאי המקרקעין דני כודדי, המלווה כ-10 ועדות באזור הדרום בתחומי היטלי השבחה והתחדשות עירונית, מסביר כי הגידול הניכר בביקוש לאופקים, נובע גם מהשיפור הכללי שניכר באזור: "מדובר בשיפור במערכת החינוך, בפארקים ובגנים ציבוריים, וכן בהקמת מתחם קריית הממשלה", הוא אומר.

אופקים (צילום: יח"צ)
אופקים | צילום: יח"צ

מאז החלה המלחמה נרשמו בעיר, על פי נתוני רשות המסים, 103 עסקאות: 12 עסקאות באוקטובר, 47 בנובמבר, 40 בדצמבר וארבע, עד כה, בינואר. כך, בחודשים נובמבר-דצמבר התבצעו 87 עסקאות, שהן למעשה כ־84% מהעסקאות שנערכו בעיר מאז 7 באוקטובר.

נתוני רשות המסים "מתעדכנים לאחור" פעמים רבות, שכן הדיווח לרשות יכול להתעכב זמן מה לאחר ביצוע העסקה, ונדרש זמן להזנת הנתונים על ידי אנשי הרשות. דוגמה לכך מגיעה מדיווחי השותפות בראל־סלעית, אשר בונה בימים אלו את פרויקט עומרים בשכונת אפיקי הנחל החדשה שבדרום־מזרח העיר. השותפות דיווחה לאחרונה על מכירת 45 דירות בפרויקט שלה מאז ה־7 באוקטובר - ואילו בנתוני רשות המסים מופיעות רק עסקאות בודדות באזור זה.

סימני ירי באופקים (צילום: n12)
סימני ירי באופקים | צילום: n12

צבי ויינר, מנכ"ל חברת מגידו, ציין בינואר האחרון כי "עוד לפני המלחמה אופקים הייתה בתנופת צמיחה. המשך הצמיחה של העיר, גם בתקופה זו, אינו מפתיע אותנו. החוסן של התושבים ניכר בכל אספקט, וחווינו זאת גם דרך עיניהם של עובדי חברה רבים, תושבי העיר והסביבה".

אחת העדויות לצמיחה המוגברת של העיר היא כניסתה לרשימת היישובים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שבהם נמכרו 150 דירות ויותר. לפני המלחמה - הן בפרסום לחודשים יוני־אוגוסט 2023 והן בפרסום לחודשים יולי־ספטמבר 2023 היא נמצאה שם, עם 155 ו־152 יחידות דיור (בהתאמה).