הקורונה הביאה הרבה שינויים לחיינו. אחד מהם הוא הידיעה שרובינו מתנהלים לא נכון כלכלית או שרוצים וצריכים לשפר את המצב הכלכלי שלהם. הבעיה היא שלרובינו אין מושג מאיפה מתחילים ואיך אפשר לא רק להתנהל נכון כלכלית, אלא גם לשדרג את עצמינו ולהתחיל להשקיע נכון- כך שהכסף יעבוד בשבילינו.

בעולם שבו ידע שווה כוח- אחד הדברים הראשונים שצריך כדי לבצע שינוי הוא ללמוד כמה שיותר עליו. מתחילת המגיפה, גדל הביקוש על המלצות לספרי כלכלה והתפתחות עצמית ברשתות החברתיות והדיון סביב הספרים גורר תגובות נלהבות, המלצות קנייה וסיפורים אישיים של אנשים שקריאה בספרים הללו שינתה את הדרך בה הם מתנהלים.  

באפליקציית עברית המספקת ספרים דיגיטליים לרכישה אונליין, רואים את השינוי בבירור. "כמות מצטרפים חדשה בחודשים מרץ אפריל בלבד עמדה על 70,000 מצטרפים חדשים", אומר מנכ"ל החברה גיא בן נון. "תתי קטגוריות שצמחו בימי הקורונה היו בקרב ספרי זוגיות, כלכלה ומדריכים ועצות. הביקוש לספרי העסקים והניהול צמח ביותר מ- 600 אחוזים וספרי המדרכים והעצות בכ- 340 אחוזים.

איך אתה מסביר את העלייה בביקושים דווקא בתקופה כזו?

"בתקופת הקורונה, בחודשים מרץ אפריל, ושוב בשבועות האחרונים, אנחנו עדים ב"עברית" לעליה של מאות אחוזים במכירת ספרי כלכלה והתפתחות עצמית. גם קטגוריות העוסקות בהורות ובזוגיות עלו באופן משמעותי, אך מהנתונים שאנו מקבלים, עולה כי החיפוש אחר פתרונות יצירתיים ולא שגרתיים בעולמות הכלכלה וההתפתחות בעיקר- הם אלו שמעסיקים את הישראלים יותר מהכל".

"לדעתי, ניכרת הלימה ברורה בין המצב הכלכלי הלוחץ והצורך של רבבות להמציא את עצמם מחדש בכדי לשרוד כלכלית, ובניצול הזדמנות ליצור שינוי פנימי לבין החיפוש אחר פתרונות וקבלת השראה בספרים".

בני גלבנדורף. המשקיע הישראלי (צילום: אמנון חורש, דניאל יחזקאל)
בני גלבנדורף | צילום: אמנון חורש, דניאל יחזקאל

אחד מאלו שמעיד שקריאת ספרי כלכלה והתפתחות עצמית שינו את חייו, הוא בני גלבנדורף. גלבנדורף, הייטיקיסט נשוי פלוס שניים, העיד שהוא חי את חייו לפי הספר עד שבגיל 35 הוא הרגיש שמשהו חסר. "מאז שהייתי קטן אהבתי לקרוא אבל מרוץ החיים, הקריירה, והמשפחה לא הותירו הרבה זמן", הוא מספר. "במסגרת השינוי שהייתי צריך, התחלתי עם סרטונים מיוטיוב ופודקאסטים בנושאי של התפתחות אישית, NLP, תכנון פיננסי, השקעות וחופש כלכלי. אני קורא המון ספרי התפתחות, המון ספרים כלכליים עם סיפורי הצלחה והשראה. ספרים על הקמת עסקים, על השקעות בנדל"ן ושוק ההון, ספרים של שיפור אורח חיים וגם על אושר. כל ספר שקראתי ניסיתי ליישם. לעיתים הצלחתי ולעיתים למדתי ועדיין לומד".

לפני שנה, הוא מספר, בעצת חבר, הוא התחיל לתת פרשנות אישית על חלק מהספרים שקרא ופתח דף בפייסבוק בשם המשקיע הישראלי. " האקט הזה עזר לי לזכור את הנקודות החשובות וגם נתן רוח גבית ליישום של הפרויקט שבמסגרתו אני משתדל לתת ערך לאחרים, בין אם מתחילים את המסע של שארית חייהם או כאלו שכבר עמוק במחילת הארנב ומחפשים עוד דרכים לשפר עצמם".

בעמוד של גלבנדורף יש עשרות סיכומי ספרים ותובנותיהם, אם כי הוא בעצמו ממליץ לקרוא את הספר בשלמותו מכיוון שפרשנות, הוא טוען, היא אחרי הכל עניין סובייקטיבי ואישי. ביקשנו ממנו להמליץ על עשרת הספרים הכי טובים למי שרוצה להתחיל לשפר את מצבו הכלכלי.

חשוב והתעשר / נפוליון היל

תארו לעצמכם שיש לכם גישה יומיומית ל 500 האנשים העשירים ביותר במדינה והגישה הזו כוללת את היכולת לשאול כל שאלה שעולה רוחכם, מה הייתם שואלים ?

זו הייתה המציאות של נפוליון היל, אשר התבקש על ידי אנדרו קרנגי (איש עשיר בפני עצמו, מראשוני תעשייני הפלדה בארה"ב בעל שווי של 372 ביליון דולר במונחי כסף היום) לכתוב ספר ובו הוא מתאר את עקרונות העושר. בין המרואיינים היו: הנרי פורד, תומס אלווה אדיסון, תיאודור רוזוולט , צ'רלס שוואב, ג'ון רוקפלר , ד"ר אלכסנדר גרהאם בל ועוד רבים אחרים שעשו את הונם באותה השיטה ובאותו הלך מחשבה.

הספר הזה עוסק בעיקר במעבר בין חלומות, רצונות ושאיפות, קרי העולם הרוחני, אל הפעולות -העולם הגשמי. הוא מבטל את המילה "בלתי-אפשרי" שנמצאת בלקסיקון של כולנו ואת כל האמונות המגבילות שמונעות מאיתנו להצליח.

האגדה מספרת כי מר היל אף גזר את המילה impossible ממילון שקנה וזהו המהות של הספר. בכל בלוג עסקי, פורום ספרי עסקים, פודקאסט השקעות או שיחות עם יזמים. "חשוב והתעשר" של נפוליון היל עולה תמיד בתור התנ"ך של התחום. הספר שנע על הקו בין אלמנטים רגשיים, שינויי חשיבה ועשייה יזמית, הוא המקור לכל התפתחות יזמית כפי שאנו מכירים היום.

ציטוט מפתח: "כל הישג, כל זכייה בנכסים, תחילתם ברעיון! אם אתה מוכן לקבלת הסוד, נמצא בידך כבר חציו, ולכן תבין ללא מאמץ את החצי השני ברגע שיתגלה לך".

גרנט קרדון (צילום: Jarrod Glandt,  יח"צ)
גרנט קרדון, מחבר 10X | צילום: Jarrod Glandt, יח"צ

חוק ה 10X / גרנט קרדון

שמעתם פעם את הביטוי "תירו לירח. גם אם תפספסו, אתם תנחתו בין הכוכבים"? מושג זה הוא חלק מרכזי מהעקרונות הפרקטיים המוצגים בספר "חוק ה-10X" : ההבדל היחיד בין הצלחה לכישלון".

גרנט קרדון, סופר רבי המכר של ניו יורק טיימס, דובר בינלאומי, אישיות מדיה חברתית ומאמן מכירות מוביל בעולם, משתמש הרבה במשפט "התחייב תחילה ותבין את הפרטים אחר כך", וכך עשה לאורך כל חייו.

אביו של קרדון נפטר כאשר היה בן 10, ומייד לאחר מכן אימו מכרה את ביתם בלחץ מהפחד של "מה יהיה?". במשך השנים קרדון התמכר לסמים ובגיל 25, לאחר שניצל במקרה ממוות בטוח, הוא החליט לקבל החלטה שתשנה את חייו. הוא החליט להירשם למכון גמילה, להתמודד עם המצב ולהתמיד בהצלחה. הוא הזכיר לעצמו כל יום, מספר פעמים ביום, כי הוא חייב להצליח וכי ההצלחה הוא חובה, ולא זכות. הוא התחייב להצלחה, אף שלא ידע בדיוק כיצד להצליח.

קרדון מאמין שכולנו מסוגלים לחשוב יותר, להגדיר יעדים גבוהים יותר, לנקוט בפעולה מסיבית ולממש את מלוא הפוטנציאל שלנו. לא משנה הרקע שלכם, מאיפה התחלתם או מאיפה באתם, לכולכם יש את היכולת והבחירה להאמין שהכפלה של 10X לחיים שלכם היא אפשרית. למרות שאתם עלולים להתמודד עם מצוקה, ולגלות שלעתים זלזלתם במידת המאמץ הדרושה כדי לשלוט בתחום שלכם

קוראי הספר ימצאו כי העקרונות המפורטים בספר של קרדון יהיו גם פשוטים אך גם משני חיים עם אמצעים הניתנים לפעולה מיידית שניתן להחיל על כל היבטי החיים. בספר, קרדון משתף את סודותיו להצלחה בדרך פרקטית ופשוטה, תוך שילוב תרגול אקטיבי של הקוראים.

 

רוברט קיוסאקי (צילום: Stephen Lovekin/WireImage, Getty Images)
רוברט קיוסאקי. אבא עשיר, אבא עני | צילום: Stephen Lovekin/WireImage, Getty Images

אבא עשיר, אבא עני – רוברט קיוסאקי ושרון ל' לכטר

 אין ברירה. לרוברט קיוסאקי והטרנד שהוא הביא עימו אין תחליף. אם במקרה חייתם בפלנטה אחרת ועוד לא שמעתם על אבא עשיר אבא עני, ההמלצה היא להשלים מהר את הפער הזה. אבל רק למקרה שטרם ברור לכם על מה כל המהומה שווה לציין שמדובר בספר ששינה את חייהם של רבים.

דרך סיפור מעניין על אביו העני (הביולוגי), "ואביו" העשיר (אביו של חברו הטוב והמנטור שלו), קיוסאקי מסכם יפה את ההבדלים בין עשירים לעניים, את הצורך בחינוך פיננסי, גם עבור מי שחשב שזמנו כבר עבר, את האמת על היעלמותו של "המעמד הבינוני" ועוד אלמנטים שונים ששינו את התפיסה של רבים מהמנטורים והמיליונרים שבאו אחריו.

בעולם שבו המציאות משתנה לנו מול העיניים ברמה יומיומית, הצורך בהשכלה פיננסית היא קריטית. ההבנה שבסופו של יום, כל אחד מאיתנו, שכיר או עצמאי, הוא עסק כלכלי לכל דבר ועניין, היא קריטית. ככל שנפנים את השיעור הזה כמה שיותר מהר, ייטב לנו.

זהו ספר חובה עבור מי שרוצה לקחת אחריות פיננסית על חייו, וההמלצה הגורפת של כל מי שקרא אותו היא לקרוא אותו ללא דיחוי.

ציטוט מפתח:  “It’s easier to stand on the sidelines, criticize, and say why you shouldn’t do something. The sidelines are crowded. Get in the game.”

 לחשוב כמו מיליונר / ט. הארב אקר

על פניו, הספר "לחשוב כמו מיליונר" הוא עוד אחד מיני ספרים רבים של מאמנים, גורואים למוטיבציה ומיליונרים מלאי השראה. אבל, כשמתחילים לקרוא מגלים תמצות יפה של עקרונות לשפע, משולבים עם סיפורים של אקר, מה שהופך את הספר הזה, להכי טוב בקטגוריית המוטיבציה.

הספר מגדיר 17 עקרונות של עושר שאמורים להיות מוטבעים בתוכנית עבודה כלכלית של כל אחד מאיתנו, זאת שלרובינו אין כזו. קחו כמה דקות ותראו אם אתם מסוגלים לנסח בבהירות את התשובות לשאלות הבאות: מי אתה ? באיזו צורה אתה חושב? מה ההרגלים שלך ? האם אתה מאמין שעושר ושפע מגיעים לך, בהתחשב במה שאתה עושה לטובת תחום זה כיום? האם אתה אדם בטוח בעצמך ? איך אתה מתפקד כאתה לא במצב רוח המתאים ?
בספר הוא מסביר את ההבדלים בין אנשים עשירים לעניים כמו: "אנשים עשירים מאמינים כי הם יוצרים את חייהם. אנשים עניים מאמינים כי החיים קורים להם", או אנשים עשירים חושבים בגדול. אנשים עניים חושבים בקטן. אקר טוען שהתוצאות החיצוניות שלכם הן תוצאה של המאפיינים שלכם. כלומר, חוסר בכסף הוא אף פעם לא תוצאה, אלא רק סימפטום של עולמכם הפנימי. ולכן גם אם יתנו לכם מיליון שקלים, זה לא יעזור, כי סיכוי טוב שבלי לשנות את עולמכם הפנימי- אתם פשוט תאבדו את הכסף.

ציטוט מפתח: “Your income can grow only to the extent that you do.”

אישה על חוף הים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
נוודות דיגיטלית. אפשר לעבוד בחוף הים, ואפשר גם שלא | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

ארבע שעות עבודה בשבוע / טימותי פאריס

אם יש דבר אחד בעולם, שטרם תפסתם אותו, שאוזל ונגמר, כל יום, שעה ודקה, שיש לנו ממנו בדיוק כמו לוורן באפט כמו גם לאחרון העניים במדינות עולם שלישי – התשובה היא "זמן".

נוודות דיגיטלית היא למעשה החופש שאנשים לוקחים לעצמם לנצל את הזמן שלהם, לא כלואים במשרד, לא נותנים דין וחשבון לבוס, לא עובדים מ 9 עד 17, או מחתימים שעון. היא מאפשרת לחיות בתנאים שלנו, לנצל את הזמן, לעשות מה שאנחנו אוהבים, מתי שאנחנו אוהבים ואיך שאנחנו אוהבים.

נוודים דיגיטליים הם עובדים העושים שימוש בטכנולוגיות תקשורת כדי להתפרנס, ובאופן כללי יותר, לנהל אורח חיים של נוודים. הם עובדים לעיתים קרובות ממדינות זרות, בתי קפה, ספריות ציבוריות, חללי עבודה משותפת, או אפילו מחוץ הים.

זה לא בהכרח אומר שעובדים פחות , זה לא בהכרח אומר ששוכבים כל היום על חוף הים עם מרגריטה , אבל מצד שני הם כן יכולים לעשות זאת. תלוי בהם. קחו לדוגמא את אילון מאסק או את מארק צוקרברג - הם עובדים במלוא הכוח, לא כי הם חייבים אלא כי הם רוצים. או למשל, טים פאריס – מחבר "4 שעות עבודה בשבוע" שבחר לנצל את זמנו על מנת להפוך לאלוף קיק בוקסינג בסין או לרקדן סלוני בארגנטינה. וזוהי המטרה, לארגן לעצמנו את סגנון החיים שאנחנו רוצים, ולחיות על פי התנאים שלנו.

הספר מחולק לארבעה חלקים עיקריים: שבירת הקונספט והמוסכמות החברתיות כלכליות שכולנו חיים על פיהם.
לאחר מכן מחסלים הפרעות ומגלים שניהול זמן הרבה יותר פשוט ממה שחשבנו. בשלב הבא מבצעים אוטומציה –אם אתם רוצים שהעסק יצמח מצד אחד ואתם תהין פחות זמינים לו מצד שני. פאריס מלמד בספר את השיטה על מנת שבסוף תגיעו לחלק האחרון: יציאה מעבדות לחירות.

אנחנו לא יכולים להבטיח לכם את התמונה של חוף ים ומרגריטה אבל כן יכולים להגיד שהספר מלא בתובנות ששווה לכם לקחת.

ציטוט מפתח: "D for Definition , E for Elimination , A for Automation , L for Liberation- DEAL"

The E-Myth Revisited / Michael E. Gerber

האם הסיפור הבא נשמע לכם מוכר? בחור אחד עובד בתור שכיר ועושה עבודה מעולה. העבודה שלו היא כל כך טובה שהבוס שלו נותן לו שבחים ועוד אחריות. בעוד שנראה כי הבוס לא מבין שום דבר במה שצריך לעשות, עוברים כמה חודשים ולאחר מכן שנים והבחור מתחיל לשאול את עצמו, אם אני כל כך מעולה במה שאני עושה וחברי למקצוע מרוויחים בחוץ פי 3 ממה שאני מרוויח בעבודתי- בשביל מה אני צריך את הבוס המעצבן הזה ? אני יכול להרוויח יותר ולנהל לעצמי את הלו"ז בתור עצמאי.

אבל אז אתם יוצאים לעצמאות, ומגלים שצריך להשקיע 12-14 שעות עבודה ביום במקום 9 השעות שעבדתם לפני, ושעכשיו צריך גם להתעסק במכירות, בשיווק, בייצור, בתמיכה, בחשבונאות ובפיתוח עסקי. ושבכלל, רוב העבודה שלכם בכלל לא קשורה למקצוע שלכם.

אתם מגלים גם שלא כל כך קל לגייס לקוחות חדשים וגם אלו ששרתם בעבר לא ששים לעבור ממקום העבודה הקודם שלכם אליכם. לאט לאט, אתה מתחילים להישחק ממקום העבודה שיצרתם לעצמכם, עד הנקודה שבה אתם תוהים אם לא היה עדיף להישאר במקום העבודה הקודם, עם הבוס שדאג למשכורות, ואנשי תמיכה שטיפלו בלקוחות, ואנשי מכירות שדאגו להביא לידים חדשים, ומחלקת חשבונות שדאגה ליצירת קשר עם מס הכנסה וביטוח לאומי.

אם חוויתם משהו דומה- אל תדאגו. על פי מייקל גרבר, מחבר הספר The E-Myth Revisited , אתם לא לבד. בישראל לדוגמה נסגרים כ-40,000 עסקים מדי שנה (כ-800 בשבוע). קחו רגע ותחשבו על המספר העצום הזה. כל אחד מבעלי העסקים המדוברים כנראה מוכשר מאוד במקצוע שלו, אך הבחירה שלו וההתנהלות שלו גרמו לעסק להיכשל.

בספר, גרבר דן בכל הנושאים הדרושים על מנת לייצר עסק עמיד, הניתן להרחבה ואוטומציה עם חלוקה להגדרות תפקיד, מערכתיות עסקית ובנייה נכונה של כל עסק.

אם כן, השאלה היחידה שנותרה פתוחה היא, האם אתם מוכנים להיות המקדנולד'ס הבא של השרברבים?

דירות של רווקים עשירים (צילום: Realtor.com)
הגדרה של המערכות הדרושות ליצירת הכנסות של מיליונים מנדל"ן | צילום: Realtor.com

The Millionaire Real Estate Investor - Gary Keller

הרבה פעמים, כשאומרים את המילה "השקעות", לרוב האנשים קופצים לראש מלים כמו: מניות, אג"חים, אופציות, בורסה ושוק ההון. מי ששינה את המשוואה היה גארי קלר - מייסד של חברת הנדל"ן הגדולה בעולם קלר-ויליאמס.

אז מה מיוחד כל כך בספר בן 432 עמודים ששווה לקרוא אותו? התשובה היא שגארי ארז בתוך הספר את כל התורה כולה. החל מצורת החשיבה שצריך לסגל, הגדרה של המערכות הדרושות ליצירת הכנסות של מיליונים מנדל"ן , השילוש הקדוש: קריטריונים, תנאים ורשתות ואחרון חביב, השלבים בדרך: חשיבה, קנייה, אחזקה וקבלה והכל בשווי של מיליון דולר לפחות.

ספר חובה לכל נדל"ניסט מתחיל ולכל מי שחושב להיכנס לתחום.

האיש העשיר ביותר בבבל - ג´ורג´ ס. קלאסון

הספר הזה נכתב לפני כמעט 100 שנים (1926) , ויש האומרים שכל ספר פיננסי שבא אחריו למעשה מחקה את אחד או יותר מהעקרונות שנכתבו בספר. הוא התחיל בתור כמה עלונים שחולקו בידי בנקים וחברות ביטוח – על מנת לחנך אנשים לחסוך ולהשקיע. בסופו של דבר החליט ג'ורג' קלאסון לקבץ את אוסף הסיפורים לכדי ספר אחד.

בספר עצמו, משולבים עקרונות פשוטים להצלחה פיננסית יחד עם סיפורים פרקטיים מלפני אלפי שנים שרלוונטיים עד היום. הספר הוא מדריך פשוט להבנה פיננסית, והוא מציע לכולכם, ובעיקר לאלו השואפים להצלחה כלכלית, דרך חדשה להתנהלות כלכלית- ערכית ולהשגת עושר ואושר.

טוני רובינס בהרצאה בבברלי הילס, קליפורניה (צילום: Vivien Killilea, Getty Images)
טוני רובינס בהרצאה בבברלי הילס, קליפורניה | צילום: Vivien Killilea, Getty Images

Money: Master the Game - Tony Robbins

טוני רובינס הוא אומנם אומן בהתפתחות אישית ופחות התפתחות כלכלית, אבל יש לו משהו שלרובינו אין- גישה לעשירי העולם.

לטענתו של טוני רובינס, כאשר הוא חזה בתוצאות המשבר של 2008 (ירידות של עשרות אחוזים בשוק ההון , קפיצה באחוזי האבטלה העולמית , קרוב למיליון משפחות שאיבדו את ביתם) ליבו נשבר. הוא צפה בטעויות של העם האמריקני "שהשקיע" בקרנות נאמנות, תוכניות פנסיה (עתירות עמלות), התייעצות עם סוכנים שחיים על עמלות ועוד.

מלבד זאת, כאשר הגיע המשבר, הוא צפה בפניקה מסיבית שגרמה להפסדים אף יותר גרועים של אותם משקיעים בעל כורחם. אז הוא הרים את הכפפה, וכתב ספר ובו סיכומי הראיונות שלו עם עשירי עולם, וההמלצות שלהם למשקיע הממוצע. בנוסף הוא כלל תוכנית בעלת 7 צעדים להשגת שגשוג ועושר.

בספר מוזכרים בין השאר: ריי דליו, מנהל Bridgewater Associates  ששוה 18.7 מיליארד דולר , סר ג'ון טמפלטון –13 מיליארד דולר , ג'ק בוגל מייסד , The Vanguard Group בעל שווי אישי של 180 מיליון דולר, דיוויד סוונסון, המשקיע הראשי של אוניברסיטת ייל, וקארל אייקן – שווים כל אחד 14.5 מיליארד דולר וזה בלי לדבר על וורן באפט ושות'.

רובינס מנפץ כמה פרות קדושות הנוגעות לניהול פיננסי של כל אחד, מגדיר היטב 5 שלבים עד לחופש פיננסי מוחלט, מסביר כיצד מומלץ להשקיע את כספנו (בזהירות, אך בהחלטיות) ומה באמת יגרום לנו להיות מאושרים. רמז: התשובה אינה כסף.

שבעה הרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד - סטיבן קובי

האם קרה לך בעבר ששאלת את עצמך, למה הוא ולא אני ? איך זה יכול להיות שכולם מסביבי יפים, עשירים, מוצלחים ורק אני לא? מה מיוחד כל בה שכל מה שהיא נוגעת בו הופך לזהב? מה הסוד?

אחד העקרונות החשובים על הטמעה הוא חזרתיות והשרייה, לכן כל ספר שהגדרתם כקריטי להתפתחות שלכם, מומלץ לקרוא יותר מפעם אחת. הספר: "שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד" מאת סטיבן קובי הוא אחד כזה. קובי היה יזם, מחנך ומנטור עסקי גדול מאוד שעשה את הונו מסדנאות ניהול וכתיבת ספרים.

בספר, קובי מדבר על הרגלים, אותן פעילויות שאנו מבצעים שוב ושוב באותה הדרך בדיוק, של אנשים מצליחים. הרגלים אלו, טוען קובי, הם אלו שמפרידים בין אלו שעשו זאת לאלו שלא. ולאחר שחקר 200 שנות תיעוד של קונספט ההצלחה הוצא הצליח לזקק את ההבדלים לכדי 7 הרגלים בלבד.

עבור מי שעדיין סקפטי לגבי היכולת שלו לבצע שינוי של ממש בעקבות הספר, הנה מה שיש למר קובי להגיד:
The way we see the problem is the problem

אישה עשירה יושבת על ספרה עם מוחיטו (אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock)
איך זה יכול להיות שכולם מסביבי יפים, עשירים, מוצלחים ורק אני לא? | אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock

STARBUCKS– הווארד שולץ

מה עושים כשסמל החברה שלך הוא נהנתנות טהורה, אך אתה נמצא באמצע משבר פיננסי שלא נראה כמותו 80 שנים ?

באמצע משבר הסאב פריים, כשהכל מסביב קורס. כאשר בתים עוקלו, פיטורים המוניים היו עניין שבשגרה, ומיתון וצמצום הוצאות היו מנת אמריקה ושאר העולם – חוזר הווארד שולץ – יושב ראש סטארבקס באותו זמן מפרישה, , מתיישב בכיסא המנכ"ל ומוביל את הקבוצה לשינוי אמיתי בזמן המשבר – כל זה כשהחברה בניהולו היא סמל לכל מה שאסור לעשות באותם ימים- להוציא 4 דולרים מיותרים על קפה.

קצת בשביל לסבר את האוזן, רשימת החברות שפשטו רגל או ניצלו על ידי הממשל האמריקאי בזמן משבר הסאב פריים אי שם ב- 2008 היו רבות ומגוונות: פרדי מק ופאני מיי (ענקיות משכנתא בארה"ב), AIG(ענקית ביטוח) של, UBS נקנה על ידי קבוצת סנטאנדר ועל הדרך מחקו לה 10.2 טריליון דולר מהחוב. אבל סטראב'ס שרדה בלי כל אלו.

בספר, שולץ מדגים בין השאר, איך הפך להיות סמכות בלתי מעורערת לקפה, כיצד להצית את הקשר הרגשי עם הלקוחות, להחזיר את חווית הקנייה על חשבון ההתייעלות מצד אחד אבל לא להסס להתייעל על מנת לשרוד באקלים הכלכלי החדש.

בקטגוריית הספרים העסקיים שולץ ביצע סדרה של מהלכים מדהימים בשיא משבר הסאב-פריים כמו למשל לבצע טיסות ברחבי ארה"ב אחרי שעות העבודה על מנת להיפגש עם לקוחות החברה ולקבל מהם פידבקים, או להמציא את המותג מחדש. הספר פוקח עיניים לביצוע שינוי בקנה מידה שרובנו לא מורגלים אליו ביומיום.