ההודים, עם יצירתי בדרך כלל בכל התחומים, החליטו להיות חסרי מעוף דווקא בתחום אחד: השטרות. כל מי שביקר אי פעם בתת היבשת יודע שדמות אחת – מהטמה גנדי – מופיעה על כל השטרות, מרופי אחד ועד אלף. מדובר בהפתעה, כי בסופו של דבר שטרות הם יצירת אמנות מצד אחד, ומצד שני דף נייר פשוט שמשקף את הסיפורים המכוננים של המדינות שייצרו אותו. בישראל למשל, מספיק לקנות מנה פלאפל בשטר של 50 שקל כדי להבין שלמרות העממיות, אנו עם שמעריך משוררים. לכן החלטנו לקבץ עבורכם כמה שטרות לא שגרתיים שאפשר באותה מידה שקונים איתם דבר מה גם למסגר אותם ולספר עליהם סיפורים.

עוד ב-mako כסף:

5 קולון קוסטה-ריקניים 

מדובר כנראה בשטר היפה ביותר שיוצר אי פעם, והוא די ניצב בניגוד לערכו – שעומד על בערך 0.009 דולר. בצדו האחד של השטר מופיע רפאל אגלסיאס קסטרו, נשיא קוסטה ריקה בתחילת המאה ה-20. השטר התפרסם בעיקר בגלל צדו השני, שמציג את היצירה "אלגוריה לבננות וקפה", של הצייר האיטלקי אלארדו וילה. הציור המרשים הזה, שמעטר את התקרה של המוזיאון הלאומי בקוסטה ריקה, נותן כבוד לשני מוצרי הייצוא הגדולים של המדינה בסוף המאה ה-19, ונבחר בעיקר משום שהנשיא אגלסיאס קסטרו הוא זה שהקים את המוזיאון הלאומי, בו היצירה מוצגת.

500 מיליארד דינרים יוגוסלביים

המספר הבלתי נתפס הזה באמת ובתמים הודפס על שטר. המדינה המזרח אירופאית לשעבר חוותה לאחר קריסת הגוש הקומוניסטי היפר-אינפלציה חסרת תקדים. ב-1989 השטר הגבוה ביותר במדינה היה בסכום של 50 אלף דינרים, ואילו ב-1994 מדובר היה ב-50 מיליארד. את השטר האחרון אגב, אתם יכולים לרכוש תמורת סכום פעוט של 10 לירות שטרלינג.

100 קרונן של מחנה הריכוז טרזיינשטט

השטרות האלה, שעליהם מתנוססת דמותו של יהודי כלשהו, יוצרו בידי הנאצים, עד כמה שקשה להאמין. ולמעשה הם היו חלק ממצג שווא של הנאצים לצלב האדום ולארגוני זכויות אדם אחרים באירופה, שמדגים כיצד חייהם האישיים של יושבי המחנה טובים יותר משניתן לחשוב. במציאות, בשטרות האלה מעולם לא נעשה שימוש, ועשרות אלפים מתו בטרזינשטט או נשלחו ממנו למחנות השמדה מהם לא חזרו.

20 אלף זאירים זאיריים

זה נשמע קצת מוזר, אבל זאיר הוא שם המטבע של המדינה האפריקאית זאיר. אך סיפור מוזר יותר לפנינו: ב-1997, כשהמדינה התנערה סופית משלטונו הרודני של ג'וזף מובוטו, הממשלה מצאה עצמה במחסור די רציני במזומנים. בהיעדר יכולת כלכלית להדפיס חדשים, הם עשו את המעשה המופלא הבא ופשוט הסירו מהשטר הישן את תמונתו של הרודן, באופן שלא היה מכניס אותם אפילו לקורס מבוא לפוטושופ. בסופו של דבר שטרות ה"ליטוקה" החדשים נכנסו למחזור, אך השטר המשוקץ ההוא נכנס לספרי ההיסטוריה כתזכורת לימים אפלים יותר.

5 לירות ישראליות

הגענו לזווית הישראלית: רבים יודעים שלאלברט איינשטיין הוצע להיות נשיא מדינת ישראל ב-1952, אבל לא רבים יודעים שכמעין פשרה לאחר סירובו של הפיזיקאי הגאון, הונפק ב-1968 שטר של 5 לירות עם דמותו, שיצא מהמחזור ב-1984. היום אפשר לקנות אותו ב-50 שקלים.

100 אלף פזוס פיליפיניים

אמנם בפיליפינים שולטת הדת הנוצרית הידועה בהטפתה לחיים צנועים, אבל שום דבר לא צנוע בשטר שהונפק במדינת האיים המזרח אסייתית ב-1998. על פי כל מדד, מדובר בשטר הגדול בהיסטוריה, ששווה פחות או יותר לדף בגודל A4. השטר המיוחד הזה, שערכו הנקוב הוא 2,165 דולר, יעלה לכם במציאות לפחות 3,700 דולר, כך לפי אתרים שונים שמציעים אותו למכירה.

שני מרק גרמניים

ייתכן שיש תרבויות בעולם שמקדשות את הרגע הזה שבו החמור מטיל את גלליו, אבל מעולם לא חשדנו בתרבות הגרמנית המפוארת בכך. מה שכן מעורר את החשדות האלה הוא שטר שהודפס בגרמניה ובאוסטריה לאחר מלחמת העולם הראשונה – תקופה שבה הודפסו "שטרות חרום" רבים כדי להתמודד עם האינפלציה – ובו נראה, ניחשתם נכון, חמור מטיל את גלליו. את היצירה הזו תוכלו לקנות באיביי תמורת 14 דולר נטולי צואת חמורים.

5 פאונד צפון איריים

הצפון איריים, שמשתמשים בפאונד הבריטי יחד עם אנגליה, וויילס וסקוטלנד, טענו משמעות חדשה במושג "שער המטבע" כשהחליטו, כנראה לראשונה בהיסטוריה, להציג דמות של שחקן כדורגל על שטר חוקי. לכבוד הזה זכה ג'ורג' בסט המנוח, מגדולי השחקנים הבריטיים בכל הזמנים, שאת רוב הקריירה שלו עשה במדי מנצ'סטר יונייטד. למרות ייחודיותו של השטר, סביר להניח שאם תנסו לקנות איתו פיש אנד צ'יפס בלונדון תכשלו במשימה, מכיוון שבצפון אירלנד כמעט כל בנק מדפיס שטרות שמעוצבים כראות עיניו, ושאר הבריטים לא ממש אוהבים את זה.

5,000 קרונות איסלנדיות

רגנהיידר יונסטודיר (Ragnheidur Jonsdottir), היא כנראה הדמות היחידה שמופיעה על שטר שנישאה לשני גברים בו זמנית. במאה ה-17 באיסלנד היא נחשבה לאחת הנשים הנחשקות ביותר, בעיקר בגלל שידעה לרקום כובעים מיוחדים כמו אלה שהיא חובשת על גבי השטר, בהם כנראה אפשר להחביא קצת יותר מ-5,000 קרונות.

10 דולר אוסטרליים

בהתחשב בכך שבארה"ב אין שטרות שעליהם מתנוססים אינדיאנים, די מפתיע לראות אבוריג'יני על שטר אוסטרלי. המיעוט האתני, שהושמד כמעט כליל בשנים הראשונות של יישוב אוסטרליה על ידי האדם הלבן במאה ה-19, זכה להוקרה מיוחדת מהממשלה האוסטרלית ב-1988, בהציגו שטר שעליו דמות גבר אבוריגי'ני בלבוש מסורתי ולצידו יצירת אמנות אופיינית של הקבוצה. עשר שנים מאוחר יותר ייסדה הממשלה האוסטרלית את "יום הסליחה הלאומי", שמביע חרטה על רצח העם שבוצע באבוריג'ינים ומוקיר את זכרם.

יודעים מה הסיפור הבא שלנו? כתבו אלינו money@mako.co.il