אם בעבר אפשר היה להשיג אזרחות זרה בעזרת נישואים פיקטיביים או אותנטיים עם בעל או בעלת אזרחות מקומית, היום הגלובליזציה הפכה את הדרכון או האזרחות הזרה לסחורה שאפשר לרכוש אותה. אם חשקה נפשכם בדרכון זר, ואין לכם אילן משפחתי שתוכלו לתלות בו את מבוקשכם, איזה דרכון הכי ישתלם לכם לרכוש?

"הדרך להשגת דרכון היא דרך שהייה במדינה והשקעה כלכלית. אך קיימת אפשרות היום לפנות למדינות כמו קפריסין, מלטה או סנט לוסיה ולרכוש אזרחות מידית, דבר החוסך את הטרחה של מעבר למדינה, מגורים למשך כמה שנים, והשקעה מצטברת של מיליונים. לכל מדינה יש מסלול של אשרת עבודה-תושבות-אזרחות, אומרת עו"ד דליה סקלאר, המתמחה בדיני הגירה בינלאומיים.

"אם לדוגמה אני רוצה אזרחות בריטית, אני נכנסת למדינה כתושבת זמנית, ויש לי מגבלות והתחייבויות כלפי המדינה: לשמור על סכום של .52 מיליון פאונד באג"חים בריטיים לכל התקופה, אחרי שנתיים וחצי יבדקו אותי ויבקשו 2.5 מיליון פאונד נוספים, ובכל הזמן הזה אני חשופה למגבלות: אם יש לי רקע פלילי אני עלולה לאבד את המעמד של תושב, גם אם עמדתי בכל ההתחייבויות הכספיות כלפי המדינה, וניתן יהיה לגרש אותי. לאחר חמש שנים, סופרים את הימים שגרתי במדינה ואז אפשר לבקש תושבות קבועה. רק לאחר שש שנים אוכל לקבל אזרחות. כל זמן שאני תושבת בבריטניה אין לי התחייבויות של מיסוי שיש לאזרחים בריטיים. יש לי לקוחות שחיים כתושבים בבריטניה תקופות ארוכות אבל לא הופכים להיות אזרחים בגלל המיסוי."

מה ההבדל בין אזרחות לתושבות?
"יש לזה היבטים שונים בענייני הגירה, מס ובענייני הטבות והתחייבויות כלפי מהמדינה. כתושבת יש לי את הזכות לגור במדינה אבל יש לי גם מגבלות. אחת מהן היא שאני יכולה לאבד את המעמד שלי, אם לדוגמא אני יוצאת מהמדינה ולא נשארת שם לתקופה הנדרשת. בבריטניה התקופה היא שנתיים, ובארה"ב שנה. אם אני מוציאה ויזת EB5 בארה"ב, ועוברת לגור בארה"ב על סמך הגרין קארד, אני הופכת לתושבת אבל אם אני יוצאת מארה"ב לתקופה של יותר מ-365 יום אני עלולה לאבד את הזכות שלי. אזרח שעבר התאזרחות לעומת זאת, לא יכול לאבד את המעמד שלו. הוא יכול לצאת מהמדינה ולא לחזור לעולם, ועדיין להיות אזרח".

אז איזה דרכון הכי כדאי לרכוש? בדקנו עבורכם.

הנסיך הארי
הנסיך הארי מבקר בסיינט קיטס ונוויס | צילום: GettyImages - Chris Jackson - WPA Pool-Getty Images

סיינט קיטס ונוויס (האיים הקאריביים)

אפשרות 1: להשקיע 400 אלף דולר בנדל"ן מפוקח ששמור לבנייה על ידי אישורים של הממשלה, בתקופה של לפחות חמש שנים.

אפשרות 2: לשלם 250 אלף דולר לקרן הגיוון של תעשיית הסוכר המקומית.

עמלות: 57,500 דולר עבור האדם שמגיש את המועמדות, 25,000 דולר לכל קרוב / בן משפחה נוסף.

הטבות: אזרחות, גישה ל-132 מדינות ללא ויזה, אין דרישת תושבות.

חסרון: "נתפס על ידי חלק מהמדינות כדרכון מפוקפק כי נמכר בעיקר לאיראנים משום שהיה הדרכון היחיד בלי שמצוין עליו מהי מדינת המוצא, מה שהוביל את קנדה לדוגמא לבטל את הכניסה ללא ויזה ולבקש חזרה אלפי אישורים ", אומרת סקלאר.

דומיניקה
דומיניקה | צילום: kateafter | Shutterstock.com

דומיניקה (האיים הקאריביים)

אפשרות 1: להשקיע 100 אלף דולר בקרן גיוון כלכלי, בתוספת 75 אלף דולר עבור בן זוג, ו- 25 אלף דולר עבור שני ילדים לכל היותר.

אפשרות 2: להשקיע 200 אלף דולר בתחום הנדל"ן. נכס ניתן למכור לאחר שלוש שנים אם הקונה המיועד הוא מועמד לאזרחות על ידי השקעה. המועמד חייב להופיע לראיון.

עמלות: 50 אלף דולר עבור המועמד הראשי, 25 אלף דולר עבור בן הזוג.

הטבות: אזרחות, גישה חופשית ל- 91 מדינות, התהליך יחסית מהיר (כיום בערך 9 חודשים), אין דרישה לתושבות,  אין חובת ראיון, ללא דרישת מגורים פיזית.

חסרונות: מוניטין גרוע, המדינה בקריסה, על המבקש להישבע שבועת אמונים.

יאכטת קמארן מחוץ לסט ג'ון באנטיגואה וברבודה
יאכטה מחוץ לסט ג'ון באנטיגואה וברבודה | צילום: יחסי ציבור

אנטיגואה וברבודה (האיים הקאריביים)

אפשרות 1: 400 אלף דולר שיושקעו בפרויקט מקרקעין מאושר.

אפשרות 2: 250 אלף דולר שיושקעו בקרן הפיתוח הלאומית.

אפשרות 3: 1.5 מיליון דולר שיושקעו בעסק.

עמלות: 50 אלף דולר עבור המועמד הראשי, בן או בת הזוג וכל בן משפחה שגילו מעל 18, 25 אלף עבור בני משפחה שגילם מתחת לגיל 18.

הטבות: אזרחות, גישה ל-132 מדינות ללא ויזה.

חסרונות: סיכוני טבע ומזג אוויר עבור רוכשי נדל"ן.

העיירה סופריירה באי סנט לוסיה באיים הקאריביים
העיירה סופריירה באי סנט לוסיה באיים הקאריביים | צילום: kateafter | Shutterstock.com

האופציה החדשה והפופולרית: סנט לוסיה (האיים הקאריביים)

אפשרות 1: להשקיע 200 אלף דולר בקרן הלאומית סנט לוסיה.

אפשרות 2: להשקיע 500 אלף דולר באג"ח ממשלתיות לתקופה של לא פחות מחמש שנים.

אפשרות 3: השקעה של 300 אלף דולר בנדל"ן שקיבל אישורים, לתקופה של לא פחות מחמש שנים.

אפשרות 4: להשקיע 3.5 מיליון דולר בעסק חדש שמייצר לפחות שלוש משרות. המועמדים חייבים להיות בעלי ממון בגובה של 300 אלף דולר נטו.

הטבות: אזרחות, גישה ליותר מ-100 מדינות ללא ויזה.

חסרונות: סיכוני טבע ומזג אוויר עבור רוכשי נדל"ן. לדברי סקלאר, הסכומים יזנקו בקרוב. המחירים הזולים נובעים מכך שמדובר בתכנית חדשה.

חוף בגרנדה באיים הקאריביים
חוף בגרנדה באיים הקאריביים | צילום: ap

גרנדה (האיים הקאריביים)

ישנן שתי דרכים להשיג אזרחות בגרנדה: השקעה של 200 אלף דולר בקרן הלאומית לשינוי של גרנדה או השקעה בנדל"ן בגובה של לפחות 350 אלף דולר.

יתרון: לדברי סקלאר, המדינה חתומה מול ארה"ב באמנת משקיע וכל בעל אזרחות גרנדה יכול להגיש בקשה לקבלת ויזת משקיע לארה"ב על סמך השקעה מינימאלית בחברה בארצות הברית.

אישה מוציאה דרכון אמריקאי בשדה התעו
דרכון אמריקאי | צילום: GettyImages - Sandy Huffaker

ארצות הברית

ויזה EB-5: השקעה של מיליון דולר בעסק, או השקעה של חצי מיליון דולר באזור אבטלה גבוהה או באזור כפרי. החברה חייבת ליצור או לשמר לפחות עשר משרות במסגרת של משרה מלאה.

הטבות: תושבות, גישה לאזרחות אמריקאית לאחר חמש שנים.

חסרונות: נדרשת שהייה בארה"ב, במיוחד בשנתיים הראשונות. באירוקרטיה סבוכה של מסים, וסיכון בהפיכה למטרה של טרוריסטים. לדברי סקלאר, ניתנות בסך הכל 10,000 אשרות בשנה של EB-5 ויש רשימת המתנה של לפחות שנה וחצי עד שנתיים לקבלה. הוויזה אינה מקנה אזרחות אלא רק תושבות. אזרחות תתאפשר רק אחרי חמש שנות מגורים. הנשיא טראמפ רוצה כיום לעלות את סכום ההשקעה באופן משמעותי.

קוויבק בסתיו
קוויבק בסתיו | צילום: kateafter | Shutterstock.com

קוויבק (קנדה)

אפשרות 1: השקעה של 2 מיליון דולר קנדי בהשקעה מסוכנת למשך 15 שנים. המועמדים חייב להיות בעלי הון של 10 מיליון דולר קנדי.

אפשרות 2: השקעה פסיבית של 800 אלף דולר קנדי למשך חמש שנים. המועמדים חייבים להיות בעלי הון של 1.6 מיליון דולר קנדי.

הטבות: גישה לאזרחות לאחר ארבע שנים.

חסרונות: חובה ידיעה השפה האנגלית או הצרפתית.

תחרות גולף בפרת' אוסטרליה
תחרות גולף בפרת' | צילום: GettyImages - Paul Kane

אוסטרליה

אפשרות 1: השקעה ייעודית של 1.5 מיליון דולר.

אפשרות 2: גמלאים בני 55 פלוס בעלי נכסים בשווי של 750 אלף דולר, הכנסה של 65 אלף דולר בשנה וללא בני משפחה (למעט בן או בת זוג), חייבים לבצע השקעה ייעודית בגובה 750 אלף דולר.

הטבות: גישה לאזרחות לאחר ארבע שנים.

חסרונות: אוסטרלים יצפו ממך להבין את כללי הקריקט.

מלטה
מלטה | צילום: יחסי ציבור

מלטה

לקבלת אזרחות: יש להשקיע 350 אלף אירו ברכוש, 150 אלף אירו בערוצים פיננסיים שאושרו על ידי הממשלה ולתרום 650 אלף אירו לקרן הלאומית לפיתוח חברתי.

אפשרות מגורים 1: השקעה של 320 אלף אירו בנכסים ו-250 אלף אירו באיגרות חוב ממשלתיות. עמלה בגובה 30,000 אירו.

אפשרות מגורים 2: השקעה של 275 אלף אירו בנכסים ותשלום שנתי בגובה 15 אלף אירו. נדרשת הכנסה שנתית בגובה 100 אלף אירו או החזקה בהון בגובה של 500 אלף אירו.

הטבות: אזרחות, גישה ל-168 מדינות ללא ויזה.

חסרונות: מועמדים שהצליחו חייבים להפגין "חיבור אותנטי" למדינה (אם כי אכיפה זו לא מחמירה).

שתי ילדות שוכבות ליד החוף בפמגוסטה קפריסין
שתי ילדות שוכבות ליד החוף בפמגוסטה קפריסין | צילום: יחסי ציבור

קפריסין

קבלת אזרחות: השקעה של 2 מיליון אירו במהלך שלוש השנים שקדמו למועד הגשת הבקשה, חובת שמירה על ההשקעות במשך שלוש שנים לפחות מיום ההתאזרחות.

מגורים: רכישת נכס בעלות של לא פחות מ-500 אלף אירו. הכנסה שנתית מאובטחת ומוכחת של לפחות 30 אלף אירו שמקורה בחו"ל.

הטבות: אזרחות, גישה חופשית ל- 159 מדינות ללא ויזה, ניתנת האפשרות לאזרחות כפולה.

חסרונות: יש לבקר בקפריסין לפחות אחת לשנתיים.

מנהיג מפלגת הבדלנים הבריטית נייג'ל פארא
מנהיג מפלגת הבדלנים הבריטית נייג'ל פאראג' מחזיק דרכון בריטי | צילום: GettyImages - Matt Cardy

בריטניה

יש אפשרות של השקעת 2 מיליון פאונד באג"ח ממשלתיות (תשואה מינימאלית) לתקופה של שנתיים וחצי לקבלת תושבות על תנאי. אחרי שנתיים וחצי יש בדיקה לקבלת הארכה, של 2 מיליון פאונד נוספים. לאחר חמש שנים אפשר לקבל תושבות קבע. בתום שנה נוספת של מגורים בבריטניה, קבלת אזרחות תתאפשר אחרי מבחנים בשפה האנגלית והתרבות הבריטית.

אפשרות נוספת: בעד 5 מיליון פאונד השקעה באג"ח ממשלתיות אפשר לקבל תושבות לאחר שלוש שנים, ובעד 10 מיליון פאונד לאחר שנתיים.

הטבות: אזרחות בריטית.

חסרונות: חייבים לבלות לפחות 183 יום בשנה בבריטניה ובשנה לפני האזרחות 275 ימים, מס ירושה גבוה של 40% על כל סכום מעל385  אלף פאונד.

רונאלדו מפרסם תחתונים על קיר בליסבון
רונאלדו מפרסם תחתונים על קיר בליסבון | צילום: GettyImages - CR7 Underwear

פורטוגל

השקעה של 500 אלף אירו בנכסים, או 350 אלף אירו במחקר, 250 אלף אירו באמנויות, או 500 אלף אירו בהון סיכון. לחילופין יש ליצור לפחות עשרה מקומות עבודה.

הטבות: תושבות עם שהיית חובה של שבעה ימים בלבד בשנה הראשונה, גישה לאזרחות לאחר חמש שנים, זכות לכניסה חופשית ל-26 מדינות האיחוד האירופי כולל בני משפחה.

חסרונות: המטבח הפורטוגלי.

שוטרת במוסקבה רוסיה
שוטרת במוסקבה | צילום: GettyImages - Oleg Nikishin

רוסיה

אפשרות 1: לפתוח עסק ברוסיה ולהגיע לרווחים של 10 מיליון רובל.

אפשרות 2: השקעה של 10 מיליון רובל בעסק ששוויו 100 מיליון רובל, ותשלומי מיסים של לפחות 6 מיליון רובל בשנה למשך שלוש שנים.

הטבות: אזרחות.

חסרונות: יש להישאר שבועיים עד ארבעה שבועות ברוסיה במהלך חלק מהתהליך.

פסטיבל טילים בתאילנד
פסטיבל טילים בתאילנד | צילום: יחסי ציבור

תאילנד

הממשלה התאילנדית החלה להציע אשרות שהייה "עילית" עבור אזרחים זרים עשירים, המאפשר להם לחיות במדינה עבור תשלום שנתי של 3,000 דולר. הממשלה מציעה 7 חבילות שונות, מהסטנדרטית ועד היוקרתית. 20 שנות תושבות יעלו כאמור 60,000 דולר בתוספת של 600 דולר בשנה ל"דמי חברות".

יתרונות: המחיר כולל תוכנית וי.אי.פי. בחסות המדינה, המזכה את החברים בה בגישה אל רשויות ממשלתיות העוסקות בהגירה, רישיונות נהיגה והיתרי עבודה, וכן העברות חינם לשדה התעופה, בדיקה רפואית שנתית בבית חולים פרטי, וכן 24 טיפולי ספא וטיולי גולף בשנה.

חבילות אחרות כוללות דיל הנקרא "גישה קלה ועילית" של 15,000 דולר לחמש שנים ללא דמי חבר שנתיים, או חבילה ל-10 שנים, בעלות 30,000 דולר הכוללת הנחות עבור בני משפחה.

אוהדת של נבחרת לטביה במונדיאל 2004
אוהדת של נבחרת לטביה במונדיאל 2004 | צילום: GettyImages - Phil Cole

לטביה

לקבלת תושבות בלטביה, תידרשו להשקעה של מינימום 286 אלף אירו למשך חמש שנים במוסד פיננסי. כדי להשקיע בהון העצמי, על התושב הזר להשקיע מינימום של 36 אלף אירו, ובשנה העוקבת מינימום של 28,600 אירו.

יתרונות: בקשה לאזרחות ניתן להגיש לאחר חמש שנים באמצעות תהליך התאזרחות (מבחן שפה, ומבחן היסטוריה מקומית).

חסרונות: אדם בוגר יתקשה ללמוד את השפה הלטבית המסובכת. ולכן, סיכוי נמוך מאוד שאדם יצליח לעבור את מבחן השפה ולהפוך לאזרח.

הפגנה באתונה
הפגנה באתונה | צילום: GettyImages - Christopher Furlong

יוון

כדי לקבל תושבות ביוון, יש צורך בהשקעה בנדל"ן מקומי בגובה מינימלי של 250 אלף אירו –זוהי העלות הנמוכה ביותר של תושבות באירופה אבל האזרחות ניתנת רק לאחר תושבות בפועל של שבע שנים רצופות.

וילות בעיירה פואנגירולה בספרד
וילות בעיירה פואנגירולה בספרד | צילום: GettyImages - David Ramos

ספרד

השקעה מינימלית של 500 אלף אירו בתחום הנדל"ן. לאחר חמש שנים, המועמד יכול לבקש תושבות קבע. לאחר 10 שנים, הוא יכול לבקש אזרחות.

נבחרת בולגריה בהתעמלות אמנותית חוגגת
נבחרת בולגריה בהתעמלות אמנותית חוגגת זכייה במדלית ארד באולימפיאדת ריו | צילום: GettyImages - Julian Finney

בולגריה

אפשרות 1: השקעה של 1 מיליון לב בולגרי (המטבע המקומי) באגרות חוב ממשלתיות למשך 5 שנים, ההשקעה תוחזר למשקיע לאחר התקופה ללא ריבית.

אפשרות המסלול המהיר: השקעה של 1 מיליון לב באגרות חוב ממשלתיות מובטחות והשקעה של מיליון נוסף בשנה שלאחריה.

יתרונות: שנה אחת לכל הפחות של תושבות קבע.

חסרונות: המשקיע חייב להחזיק בשתי ההשקעות לפחות שנתיים לאחר מתן האזרחות.

נבחרת ניו זילנד ברוגבי בטקסט ההאקה
נבחרת ניו זילנד ברוגבי | צילום: GettyImages - Hannah Peters

ניו זילנד

בניו זילנד תוכנית התושבות היא מבין היקרות שיש אם לא היקרה ביותר.

אפשרות אחת: השקעה של 3 מיליון דולר ניו זילנדי (כ-7.5 מיליון שקלים) למשך ארבע שנים.

אפשרות שנייה: השקעה של 10 מיליון דולר ניו זילנדי למשך שלוש שנים.

במסלול של ארבע שנים יש צורך בניסיון עסקי של מינימום שלוש שנים.

ישראלים: מעדיפים את גרנדה, סנט לוסיה וקפריסין

לדברי עו"ד סקלאר, כל המדינות ברשימה מציעות את התושבות שלהן בעבור השקעה לכלל אזרחי העולם וכמובן גם לישראלים.

למה ישראלים קונים דרכונים?
"הסיבות נעות ממיסוי, מקלט מס כדי שייחשבו כתושבים של מדינה אחרת. אופציה אחרת היא לקבל אשרת עבודה במדינה מסוימת על סמך דרכון זר, או הצעת עבודה במדינה מוסלמית שלא ניתן להגיע אליה עם דרכון ישראלי. לא מעט ישראלים מקבלים הצעות עבודה בדובאי או  אידונזיה. למדינות אלו מותר לנו להגיע כישראלים אך לא עם דרכון ישראלי ובמקרה שלא ניתן להוציא דרכון דרך המשפחה כמו דרכון פולני, רומני או גרמני הם נאלצים לרכוש את הדרכון".

לדברי סקלאר, ישראלים בדרך כלל לא הולכים על הדרכון הזול ביותר - דומיניקה אלא על דרכון של סנט לוסיה ששוויו 200 אלף דולר או גרנדה כי יש לו ערך יותר גבוה בעולם גם המדינות הרבה יותר מסודרות ההשקעה הכספית משתלמת לטווח ארוך בשביל הפרויקט או העבודה שבה הם יכולים להרוויח כמה מיליונים.

"יש קטגוריה אחרת והיא אנשים שמחליטים שהם לא רוצים להיות תקועים כאן, ומעדיפים שיהיה להם גב בטחוני, וודאות שיוכלו לצאת מפה בעיתות מצוקה או מלחמה. לרוב הם בוחרים בדרכון מקפריסין שקל ומהר מאוד להוציא אותו (בין 90-120 יום) וההשקעה המידית היא שני מיליון אירו למרות שלטווח הארוך הוא רק 500 אלף אירו. בפועל הם משקיעים את הכספים בנדל"ן, ומדובר בכל מקרה באנשים שעוסקים בנדל"ן. אם הם משקיעים בבתים ומשכירים אותם, ואחרי 5 שנים מוכרים אותם, הם מקבלים את ההשקעה חזרה עם תשואה.

"בקפריסין הכלכלה יציבה, היא חלק של אירופה ולכן הילדים שלך יהנו ללמוד בכל מדינה ב28 מדינות, תוכל לפתוח עסקים ולעבוד ולגור בכל אחד מ-28 מדינות ללא הגבלה, זו מדינה שדוברת אנגלית בעיקר וביתי ספר דוברי אנגלית והיא מאוד קרובה לישראל. בשל חוסר היציבות הכלכלית ביוון המון חברות מעתיקות את מיקומן מיוון לקפריסין, בנקים, תעשיות הימורים, יהיו מספיק קונים לנכסים, ובסך הכל זו עסקה משתלמת".

יש תקופות שיש עלייה בביקוש לדרכונים זרים?
"לרוב כשיש בעיות פוליטיות במדינה, אחרי הבחירות, בתקופות של מלחמות יש תחושה שאנשים רוצים פתרון מיידי, ומנסים למצוא מקום שאליו יוכלו ללכת. לפעמים כאשר נכנסת אופציה חדשה וזולה כמו סנט לוסיה שנכנסה רק לפני חודשיים, מושכת לא מעט מבקשי דרכונים. יש לי לקוחות גם בבריטניה, שבעקבות הברקזיט, התחילו לגלות עניין ברכישת דרכון נוסף.