בסמוך לראש השנה תשס"ו, יום חמישי, שעת בין ערביים, חודשיים לאחר מותו הטראגי של בני גיא פלג ז"ל, ברקע מתנגן הרדיו, אני מאזין לשידור היום שהיה בגלי צה"ל, לפתע צלצול טלפון. מרים את האפרכסת ומעברו השני של הקו קול נשי צעיר "אפשר לדבר עם גיא", שאלה, השבתי לה "לא, את לא יכולה", העלמה מתעקשת "נו באמת אני רוצה לדבר עם גיא, תגיד לו שזאת סינייה". אני שוב מתעקש שאי אפשר לדבר עם גיא, סינייה לא מרפה ממני ואומרת לי "אני שומעת את גיא ברקע, תן לי אותו בבקשה".

מיד ירד לי האסימון, מדפדוף בתדפיס ספר הטלפונים של גיא זכרתי את השם המיוחד הזה "סינייה". שאלתי אותה באיזה עניין את רוצה לדבר עם גיא ואז היא סיפרה לי שהיא מתנדבת בעמותת "תכלית", שמנהל אותה אהרון כהן. העמותה עוסקת בחלוקת אלפי סלי מזון כל שבוע למשפחות נזקקות, מפעילה מערך הסעות לחולים במחלות קשות כסרטן ואי ספיקת כליות, מפעילה פרויקט "סועדים באהבה" למשפחות נזקקות לקבלת ארוחות חמות במסעדות בכל רחבי הארץ, מפעילה פרויקט "אמץ משפחה" ודואגת לנוער בסיכון שבמסגרתם לומדים מאות נערים עם חונכים.

שאלתי את סינייה "במה קשור גיא "לתכלית" והיא הסבירה לי שבמהלך כל שירותו הצבאי גיא תרם את משכורתו הצבאית ויותר ובמיוחד לפני כל החגים פסח וראש השנה סכום של 360 שקלים (ח"י כפול 20) באופן קבוע. לא עמדתי יותר במתח וסיפרתי לסינייה, שגיא נהרג לפני חודשיים בסין.

סינייה פרצה בבכי קורע לב וסחפה אותי לפרץ רגשות ששחררתי לאחר איפוק של חודשיים והצטרפתי אליה בבכי קורע לב. אמרתי לעצמי חשבתי שידעתי הכל על גיא, אבל זה היה שיא השיאים שהילד המופלא הזה תמיד דאג למתן בסתר לנזקקים ונתן מעצמו הכל לטובת הזולת והנזקק. סינייה העבירה את השיחה הטלפונית ביננו לאהרון כהן ששמע את הסיפור הטראגי, ומאז ועד היום חלפו כבר 12 שנה מיום מותו של גיא אנחנו מקפידים לשמור על קשר עם "תכלית" ולהמשיך לתרום לעמותה לפני החגים כפי שציווה לנו גיא ז"ל במותו כפי שמופיעה בסיסמת עמותה תכלית "לתת זה לקבל".

טיול השחרור

מסכת חייו של גיא, שמצא את מותו בגיל 22, שזורה כמפעל חיים של אדם מבוגר, הלך כל-כך צעיר, אבל הספיק כה הרבה. מהינקות יצא אל מרחבי הטבע האין סופיים לתור את הארץ והעולם, חוגי סיירות, צופים, החברה להגנת הטבע ועוד. ניגן בסקסופון בתזמורת הנוער העירונית ברעננה, למד במגמת המוסיקה בתיכון "מטרו-ווסט" ברעננה וזכה במקום הראשון בתחרות ארצית עם הרכב הגא'ז של התיכון. תמיד היה היוזם בכל אירוע ידע לפנק את כולם עם משהו טעים. "הפיצוצייה של גיא", הפך למוסד בקנטינה של מגמת המוסיקה במטרו-ווסט.

גיא התגייס לצה"ל לקורס טייס, מקורס הטייס לאחר טירונות וצ'ק 15, התקבל ליחידה מובחרת בחיל התותחנים, "לפלגת החמסן", היחידה הירוקה בין המדים הכחולים. כמה סמלי שסיסמת הפלגה:  השמיים הם הגבול, והדרך – דרך ארץ.

גיא פלג (צילום: אלבום פרטי)
גיא פלג | צילום: אלבום פרטי

הוא עבר את כל סוגי ההכשרה במסלול הצבאי ביחידה, סיים קורס קציני יבשה. בבה"ד 1 ואז החליט שאת ההשלמה החיילית הוא לא משלים ומעדיף לחזור לחברים בפלגה כאחד מחבורת הפיקוד, שם יצר, ביים וערך סרטים שהם משמשים כסרטי תעודה והדרכה לדור המתגייסים הבא ליחידה. לקראת השחרור, עדיין במסגרת הצבאית עבד על פרויקט מיוחד בחברת אלביט מערכות,  במקביל הכין תיק עבודות מגוון, עבודתו האחרונה המהווה את גולת הכותרת הייתה הוידאו-סטילס של מאתיים תמונות מחוברות שצילם את עצמו כבחלום, חלם להתקבל לשנקר או בצלאל, לעיצוב גרפי או תקשורת חזותית ואנימציה.

תוך כדי עבודתו באלביט יצאנו אבא, אימא עם גיא, בקיץ האחרון שלו לאירלנד, לחופשה של שבוע, מסע אירי מוסיקאלי, בטבע ובפאבים. למוסיקה שממנה גיא שאב את ההשראה ליצירות המוסיקאליות האיריות שכתב וניגן. זה היה יפה, מהנה ונפלא. כשחזרנו אמר לנו בשדה התעופה: "תודה לכם הורים יקרים, אבל עכשיו אני נוסע למזרח לבד לטיול הגדול , טיול השחרור שלאחר הצבא".

לאחר חודשים במסעו שהחל בתאילנד ובהמשך ללאוס, מגיע גיא עם חברו "לערוץ דילוג הנמר בסין", Tiger Leaping/Jump Gorge הערוץ הנקרא בשפת המקומיים "ערוץ דילוג הנמר" הוא אחד מיובליו של נהר היאנגצ'ה האימתני הזורם מהרמה הטיבטית ועד לחוף הים הסיני, עובר בתוך נקיק צר ועמוק לא רחוק מהעיירה הציורית ליג'אנג. הנקיק זורם בין שני רכסים ענקיים, רכס דרקון הירקן (Jade Dragon Mountain) ורכס Haba Snow Mountain, שבשיאם מתנשאים ליותר מחמשת אלפים מטרים.

הנקיק קיבל את שמו מהנקודה הצרה ביותר בו, שם הקימו הסינים פסל ענק של נמר, שעליו מסופרת אגדה, שנמר הצליח בזינוק מצד אחד לעבר הגדה השנייה לחצות את הנהר. מדובר על רוחב של מספר מטרים בודדים שדרכם מצליחים כמויות המים האדירות לחלץ עצמם. הערוץ אימץ לעצמו שם של טרק מסוכן עקב מספר לא מועט של מטיילים שהידרדרו לתהום, אולם טיול זהיר תוך שמירה על כללים ברורים והליכה איטית ישמרו על חיי המטיילים כשם שעושים זאת בכל טרק אחר בעולם.

ביום 27.6.2005 כ"א סיון, תשס"ה, כאשר גיא היה תקוע בתוך הסלע ומי הנהר הגועשים של "נהר היאנגצ'ה" מגיעים עד צווארו והוא חי ונאבק במים ומסמן לחבריו שהכל בסדר והסיפור יסתיים בטוב, מנגד החברים לטרק וכעשרה סינים מקומיים מבצעים חילוץ, בו במקום מתנדב בחור סיני להיכנס למים פנימה ולחלץ את גיא, מביאים חבל שהיה בקרבת מקום, קושרים את הבחור המקומי לחבל המאולתר בבטנו, הוא נכנס למים אוחז בחוזקה את גיא ומנסה למשות אותו מהמים, אך גיא תקוע ברגליו בין הסלעים. ואז קורה הגרוע מכול, החבל ניקרע והבחור הסיני גולש במפל המים וטובע בנהר. ניסיונות החילוץ של גיא לא צלחו, וגיא טובע לאחר כשעה וחצי של מאבק איתנים במים בגלל הגאות.

מי שהכיר את גיא לא יכול היה שלא ללכת שבי אחריו. באישיותו הקורנת הצליח להקסים את סביבתו, הקסם הטבעי שבו נצרב על לוח חבריו, מבטו הגדול והשובב מלא שובבות הנעורים, שבה לבבות כגודל יצירותיו האומנותיות הרב-גוניות ונתינתו האין סופית.

על מצבת קברו של גיא ז"ל חקוקות המילים:

 גיא פלג
בן תמי וגרי
27.6.2005 - 22.5.1983

ילד טבע קסום,
שהלך למחוזות רחוקים,
במוסיקה, אומנות ויצירה,
חיבק את כולם באהבה.

לתרומות לעמותת תכלית התקשרו - 1-800-200-606