אתמול סיפקנו ללא מעט סלבס סיבה לדאגה כשסיפרנו לכם על הפשיטה שמתכננים במס ההכנסה על ההכנסות הבלתי חוקיות לכאורה של הסלבס מהצד והיום נראה כי הסיבה לדאגה גדולה מתמיד.

משיחה שניהלנו עם גורמים שונים ברשות המסים נמסר לנו כי ברשות עסוקים בימים אלו ביציאה למבצע רחב היקף שמטרתו לשים סוף להעלמת ההכנסות של הסלבס מהרשויות.

משיחה שניהלנו עם גורמים שונים ברשות נמסר לנו כי הם מעריכים כי מדי שנה הסלבס בישראל משלשלים לכיסם מאות מיליוני שקלים מהגעה להשקות ומהעלאת פוסטים ממומנים ברשתות החברתיות.

הרווח העצום מגיע, כמובן, מהעובדה שהסלבס לא מדווחים על המתנות וסכומי הכסף שהם מקבלים מגופים מסחריים. "גם מתנה יקרת ערך, נניח שעון יוקרתי ששווה עשרות אלפי שקלים או הנחה במחיר של רכב או אפילו קבלתו בחינם, זה דבר שמחויב בדיווח לשלטונות המס", הסביר לנו גורם בכיר.

"אם שחקן או סלבס לא יודע מה החוק או שיש לו ספק בעניין, הוא מוזמן לברר איתנו את הסוגיה הזו", המשיך. אותו גורם הבהיר: "במידה שנגיע אל אותו סלב במסגרת חקירה כזו או אחרת שאנחנו עורכים, הוא יצטרך לתת הסברים לכל דבר ודבר. החוק נוגע לכולם, לא רק לסלבס. הם לא שונים משום אזרח אחר שמדווח על הכנסותיו".

עוד ב-mako סלבס:

לאחר שהבינו ברשות כי מדובר בתחום פרוץ שמתנהל שנים מתחת לאפם של הרשויות, הוחלט לבצע מעקבים אחר חשבונות של סלבס ברשתות החברתיות במטרה לבחון פעילות מסחרית שאיננה מדווחת – העלאת פוסטים ממומנים לכאורה עבור תשלום, למשל.

"אנחנו עורכים מעקבים רבים ברשתות החברתיות אחר התופעה הזו. יש לנו פעילות סמויה ואנשים מטעמנו שבודקים את כל העניין הזה", הסביר אותו גורם. "ברור שאם סלבריטאי מעלה מוצר פרסומי ומקבל, נניח, 10,000 שקל מהחברה, הוא חייב לדווח על כך למס הכנסה, אחרת זו העלמת מס וזו עבירה פלילית".

עם זאת ביקש אותו גורם להדגיש: "מי שמדווח על הכנסותיו למס הכנסה יכול לישון בשקט ולא להיות מודאג. זה ענף שמגלגל עשרות מיליוני שקלים בשנה וכל סלבריטאי מחויב לדווח על כל הכנסה והכנסה שלו כמו כל אזרח אחר".

המבצע שמתכננים ברשות לא יסתכם בגלילה ברשתות החברתיות אלא בנקיטת פעולות רחבות יותר כמו הפעלת יחידות מודיעיניות שמטרתן לעקוב אחר אזרחים ובעלי עסקים כדי לגלות העלמות מס. אותן יחידות שולחות, בין היתר, עובדים סמויים שיגיעו לאירועים והשקות מתוקשרים על מנת לבחון האם בפועל הסלבס זוכים למתנות וכספים שאינם מדווחים עליהן.

"בעבר עשינו אותו הדבר גם עם זמרים", סיפר אותו גורם. "שלחנו עובדים סמויים להופעות שלהם כדי לבדוק את רמות ההכנסה. אין שום סיבה שלא נעשה את זה בהשקות ובאירועים אליהם מגיעים סלבריטאים ומתוגמלים כספית".

ברשות המסים ציינו כי מבחינתם לא הוכן שום נייר עמדה, מסמך המייצג את עמדתו של ארגון בנושא מסוים, אולם החוק קובע בפירוש כי על כל אזרח לדווח לרשות על הכנסותיו ובדיוק את זה הם מבקשים לוודא. אז האם יש סיבה לפאניקה בביצה? אנחנו מהמרים שכן.

mako סלבס בפייסבוקבטוויטר ובאינסטגרם