טיילור סוויפט בקי
The Beckiest
חדשות רעות לכל מי שאתרע מזלה לענות לכינוי בקי – השם שלך מבאס. אלו שחיות בארה"ב ככל הנראה כבר יודעות את זה כי מדובר בדיון התרבותי הרותח של הרגע, לפחות ביקום האמריקאי הגזעי והנפיץ. בקושי חודש עבר מאז שהעולם ניסה לנחש מי זאת "בקי עם השיער הטוב" שביונסה שרה עליה ב"למונייד", עד ש"בקי" הפך לכינוי הגנאי שמעליב את כל הבחורות הלבנות בארה"ב. כן, הפעם הפוליטיקלי קורקט קשור בכלל לדברים שאנשים לבנים נעלבים מהם, תודו שהגיע הזמן.

אבל מסתבר שהרבה לפני ביונסה, בקי היה שם אמריקאי טעון. מגזין Fusion ערך השבוע סקירה היסטורית קצרה וסופר מעניינת של כל המקומות שבהם השם בקי קיבל קונוטציות מגעילות. אתם בטח זוכרים את האייטם הויראלי מלפני שנתיים שבו מישהו העלה לאיזה פורום תמונה ישנה של טיילור סוויפט הצעירה והשמנמונת, שחובשת כתר על ראשה, בתוספת הכיתוב "זאתי תמונה של חברתי בקי. היא היתה ילדה שמחה ופופולרית עד שהיא הסניפה מריחואנה במסיבה. היא מתה מיד. אל תעשו מריחואנה. זה הסם הכי מסוכן בעולם. אל תגמרו כמו בקי". מיד לאחר מכן מישהו הגיב לו "אני די בטוח שזאת טיילור סוויפט", וכותב הפוסט ענה "לא, זאת בקי". האייטם הפך לויראלי בטירוף, וטיילור סוויפט אפילו הסתובבה עם חולצה "לא, זאת בקי".

בקי הופיעה כבר בהמנון התחת מ-1992  Baby Got Back, שנפתח בשתי בחורות לבנות שאחת מהן אומרת לשניה "או מיי גוד בקי, תסתכלי על התחת שלה, הוא כל כך גדול" ו- "היא נראית כמו זונה". בקי, כאן, היא הלבנה הרכלנית והפקאצה שמטנפת עם חברה שלה על השחורה עם התחת הבאמת שווה. היא הלבנה שמתנשאת על מישהי שמבחינתה לא עומדת בסטנדרטים של היופי הלבן המקובל, לא רק בגלל שיש לה תחת גדול אלא כי היא שחורה. החבטות בשם בקי ממשיכות גם בהפיכתה לכינוי למין אוראלי, ב"בקי" של Plies ובסדרות וסרטי נעורים כמו "יופי מקומי" ו"אורות ליל שישי" הייתה דמות שנואה בשם בקי. גם בקי הבת של רוזאן בסיטקום הנושא את שמה הייתה אחת הדמויות שהצופים פחות חיבבו. עוד דוגמאות תוכלו למצוא כאן.

לקרוא לך בקי זה לא סתם לקרוא לך לבנה, זה לקרוא לך כונפה לוזרית לבנה. אם את בקי אז את, בגדול, "פשוטה". את חיה בעיירה קטנה בארה"ב שבחיים לא תצאי ממנה, שיא חייך היה בנשף הסיום של התיכון ואת הכי פשוטה וסתמית שיש. כששחורה קוראת ללבנה בקי, היא בעצם אומרת לה – את מתנשאת עליי כי אני שחורה, אבל את הגרועה מבינינו. את לבנה פריבילגית ובכל זאת לא יצא ממך כלום. את לא מגניבה ולא חכמה ולא מעניינת. את בקי.

מאז ומעולם שמות פרטיים היו מקושרים לגזע ולמוצא. במאה ה-18 נשים שחורות שהיו חלק ממעגל העבדות נהגו להתייחס לכל הנשים הלבנות כאל "מיס אן", כך יכלו להתלונן עליהן בלי להסתכן בחשיפת שם אמיתי. בישראל יש כאלה שמכנים את כל הרוסים אלכסיי ואת כל הערבים אחמד, אבל הרוב מבינים שזה כבר לא לעניין. ועדיין כיום, אמריקאים עם שמות כמו אמילי וגרג יתקבלו יותר לעבודות מאמריקאים עם קורות חיים זהים אבל שנקראים דוויין או לקישה. בישראל שמות כמו לימור נקשרו למזרחיות מאז "רק בישראל" ואורטל בן דיין סיפרה ב"האח הגדול" איך התקשרה פעם למחלקת המנויים של הארץ והתברר לה שהיא האורטל היחידה המנויה, ועל איך אורטל זה שם שמקושר אסוציאטיבית עם מזרחית מהפריפריה. שמות נושאים איתם מטען, המטען הזה יכול להיות קשור לגזע ולמוצא וגם למעמד חברתי מסוים. נגיד, "אמבר" נחשב לשם ווייט טראש, של מישהי שרוב הסיכויים שתצא חשפנית, כך גם "אנג'ל", "מיסטי" ושמות שמסתיימים ב"לין". לעומת זאת "אוליביה" ו-"סופיה" נחשבים לשמות אליסטיסטיים. בקי היא בדיוק באמצע. היא לא ווייט טראש והיא לא עילית. היא סתם. היא הבינוניות בהתגלמותה. וזה, מסתבר, הכי מעליב שיש.

ביונסה (צילום: mako)
זאת שבעלה בוגד בה עם בקי | צילום: mako

שחורים לא יקראו לבת שלהם בקי. זה לא גורף, ברור שיש בקי שחורות, אפילו ב"אימפריה" יש אחת, והשם שלה הוא גם נושא לבדיחה. כשהיא נשאלת "לאיזה מן שחורה קוראים בקי?" היא עונה – "אמא שלי לבנה". כשביונסה מתייחסת ל"בקי עם השיער הטוב" היא לא מתייחסת רק למישהי ששכבה עם בעלה, אלא למישהי לבנה ששכבה עם בעלה ושהיא גם מעפנה וסתמית עד כדי כך שהיא סתם בקי גנרית. לא נעים, ומסתבר שגם כמה לבנות החליטו להיעלב. איגי אזלייה, למשל, שהודיעה בסדרת ציוצי טוויטר שנמחקו שלקרוא ללבנות בקי זה פוגעני. ניו יורק פוסט כבר הוציאו אייטם וידאו פארודי על לבנות שנעלבות שקוראים לכולן בקי, כולל "לא יכולים לקרוא לנו ביונסה?"

העניין הוא שאיגי אזלייה היא כן קצת בקי. וגם טיילור סוופיט, למרות ההצלחה ובאופן אירוני לנוכח המם הויראלי, היא בקי. או כמו שמכנים אותה – "The Beckiest". עוד בקי? בלייק לייבלי שממש היום הצליחה להסתבך בשערורייה מטופשת, לאחר שהעלתה תמונה של עצמה עם הכיתוב "פרצוף של LA ותחת של אוקלנד", שזאת אגב שורה מאותו "בייבי גוט באק" עם הבקי המקורית. כיתוב שלמעשה מרים לעצמה כי הוא מרמז שיש לה פנים יפות ותחת של שחורה, כלומר עם שמץ של ניכוס תרבותי. כצפוי, היא חוטפת על זה לינצ'טרנט שכמו תמיד, מרגיש קצת מוגזם. חלק מהיסטריית הפי.סי המעייפת של האמריקאים.

עכשיו, ברור שמדובר בשיח ששייך לתרבות האמריקאית והוא מפוצץ בניואנסים שקשורים לתרבות ולשפה שאנחנו נתקשה להבין, אבל האם זאת באמת גזענות? זה כן קשור לגזע, וכנראה גם רגיש, אבל גזעני זאת מילה קצת חזקה. הרי לקרוא לנשים "בקי" זאת תגובה להתנשאות מהצד השני. בקי הוא כינוי לבחורות לבנות ופריבליגיות שקצת אטומות למצוקות ולגזענות בעצמן, פקאצות וקלולסיות באופן בינוני וחסר רגישות שיכולות לרדת על התחת הענק של הבחורה השחורה שמולן. לא קוראים להן בקי בגלל שהן לבנות אלא בגלל שהן מעפנות ושהן "בייסיק", כלומר לא מתוחכמות. כל הנשים האלה לא יכולות להפסיק להיות לבנות, אבל הן כן יכולות להפסיק להיות בקי.


ומה אצלנו? בישראל השיח הזה בכלל לא קיים. אין איזה "הילה" או "קארין" שמתייחס לבחורות אשכנזיות וסתמיות מפתח תקווה. יש אצלנו מזרחים ואשכנזים ויש אורטל ולימור, אבל השיח עדיין נמצא באפלייה כלפי מזרחים ופריבילגיות של אשכנזים. כינויי גנאי לאשכנזים קשורים לאשכנזיות שלהם, נגיד פרידמנים מתים או מיונז. בקי, אם תהיה אחת כזאת, תצוץ פחות מאזורי הגזע ויותר מאזורי הסחים-היפסטרים, מישהי שתזדהה עם כל אחד מסעיפי "68 סימנים לכך שאתם זוג ישראלי" ואוהבת ברים באזור הנמל והופעות של עידן רייכל ומה קשור. מבחינת מוצא אנחנו מדינה קטנה ומעורבבת מדי ואם אי פעם תהיה לנו בקי, היא ככל הנראה תהיה חצי עירקית.