שלשום (שישי) פורסם במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות" ראיון עם דניאל עוז, שהוציא לאחרונה ספר שירה חדש בשם "שיירי אהבה". הכתבה זכתה להפניה בשער המוסף ולכותרת "משפחה לא בוחרים". המראיין, אלעד זרט, הקדיש שאלה אחת בלבד לספרו של עוז, והרבה יותר שאלות ליחסיו עם אביו, הסופר עמוס עוז, וכמובן לשערוריית ההתבטאות הפדופילית מחודש מאי האחרון.

ראיון דניאל עוז
הראיון עם דניאל עוז. אז זה אז ועכשיו זה עכשיו
חלפה יממה ואתמול (שבת), תיאר דניאל עוז בבלוג שלו, "קץ הפלאות", כיצד הראיון, שאמור היה להיות גבה מצח וספרותי, הפך לצהוב ולרכילותי. עוז לא חסך את ביקורתו מ"ידיעות אחרונות", מהכתב אלעד זרט ומעורך "7 לילות", רביב גולן. "‎אני נאלץ לכתוב את הדברים האישיים הללו לשם הכּנות, לטובת חברי מתחום הספרות, ולמען חברים שהשתוממו על הריאיון הרכילותי שהתפרסם איתי אתמול ב'7 לילות', כביכול לכבוד צאת 'שיירי אהבה'", פתח עוז. "תמיד נטיתי לסרב לראיונות שאמורים לעסוק בי, לא כל שכן כשהם מוצעים על ידי נייר טואלט כמו 'ידיעות אחרונות'. היה ברור לי שרוב ערוצי התקשורת מחפשים רכילות בלבד".

בהמשך תיאר עוז ג'וניור כיצד נולדה הכתבה האחרונה. "ואז בא תור אלעד זרט, עלם חמודות שהפנתה אותו אלי ההוצאה לאור שלי, בטענה שהוא רוצה לראיין אותי לקראת הספר החדש 'שיירי אהבה'", כתב. "הרגשתי מחויב להוצאה לקדם את הספר, ואת האינסטינקט הראשוני שלי לסרב כי זה בכל זאת 'ידיעות', הוא הפיג בחיזורים טלפוניים ארוכים ומתוקי שפתיים. הוא הציג את עצמו בתור ה-כתב הספרותי של העיתון (ב-ה' הידיעה), התפאר בכך ש'הקים את מדור השירה במוסף' וציין את ראיונותיו עם נתן זך ועם אגי משעול. אחר כך נשבע בהן צדקו שהעניין שלו בי הוא ספרותי בלבד. את כל הספקנות שלי דחה ב'אני לא כזה', ובפיזור אלף הבטחות – שנתעסק רק בספר, שלא אצטרך לענות על שאלות חטטניות, שיילחם בעורכים למנוע מהם לשים כותרות סנסציוניות או שקשורות באיזושהי צורה באבא שלי, ובכל הקדוש לו — שלפני פרסום הראיון, אם אתקשר ואגיד לו שאני לא רוצה שיתפרסם, אז הוא ייגנז ולא יתפרסם. נכנעתי. ישבתי איתו שלוש שעות ודיברנו על הספר, קצת על הילדות שלי כי התעקש, ולבסוף, כי הוא היה כל כך שרמנטי, השבתי באיפוק על שאלה או שתיים לגבי אבא שלי ו'על האינטרנט'. אני יודע איך זה עובד ב'ידיעות', שדואגים להפוך את הפוקוס, אז שוב, השבעתי אותו שזה לא יתפוס מקום מרכזי ולא כותרות, והוא, שוב 'אל תדאאאאג! מילה שלי זו מילה!'".

בלוג דניאל עוז (צילום: צילום מסך מתוך הבלוג של דניאל עוז)
"נייר טואלט כמו 'ידיעות אחרונות'", מתוך הבלוג של דניאל עוז | צילום: צילום מסך מתוך הבלוג של דניאל עוז
עוז הוסיף ותיאר מה קרה השבוע כאשר נתקל בכותרות הראשונות ב"ידיעות" שהבטיחו את הראיון עימו, ולאחר מכן בכתבה עצמה. "בתחילת השבוע, הודפס ב'ידיעות' הטיזר הפסיכוטי 'הבן של עמוס עוז מדבר על פרשת הפדופיליה'", כתב עוז. "מיד התקשרתי לאלעד ואמרתי לו שאני מעוניין שהראיון לא יפורסם. הוא אמר 'זה כבר ירד לדפוס'. הזכרתי לו שזו עדיין תחילת השבוע ושהוא התחייב לי שזה לא יפורסם אם לא ארצה בכך. הוא אמר: 'התחייבתי אז, אבל אז זה אז ועכשיו זה עכשיו'. אתמול בבוקר התפרסם הראיון וחשכו עיניי: ראשית, הבחור הפר את נדריו בצורה הקיצונית ביותר שבאפשר, כך שכל הטקסט מכל הכותרות שלו ("משפחה לא בוחרים", ובעמוד הראשי גרוע מזה) ועד סופו עוסק אך ורק בנושאי הרכיל שנדר שאינם לרקורד, מכפיש אותי כ'פרובוקטור' ואין אפילו מילה אחת על הספר. אף מילה. שנית, הבנאדם לא השאיר מילה אחת שלי כתיקנה: הכול שוכתב, סולף, עוות, ולא ברמה הרגילה בראיונות, אלא פשוט בדיון שקרים והכנסתם לפה שלי. למשל, פתאום אני מגלה שאבא שלי 'הצטרף אלי פעם להפגנה' (מתי? איפה?) ושכאשר הראיתי את כתב היד של 'חיי החול' למשוררים ואנשי ספרות 'כולם דחו אותי' (אף אחד מהם לא דחה אותי, כולם דווקא הגיבו בחום ובחיוב). וזה נמשך באותה צורה. ניתן כמעט לומר שהברנש (ו/או העורך שלו רביב גולן – האחריות בכל מקרה של זרט) לקח את השיחה איתי כמקור השראה כללי ליצירה ספרותית ירודה משל עצמו (ומנכסת – בשלב מסוים הסברתי לו מה זה 'סֶלְפִי', כי הוא לא ידע, ומדוע אני חושב שזה מתאר את השירה הצעירה. כדי להחמיא לעצמו, הוא הפך את היוצרות כך שהוא כביכול מלמד אותי את המילה".

לסיכום יחסיו הקצרים עם "ידיעות" ציין עוז: "בקיצור, מה אני יכול להגיד לכם? אל תקנו 'ידיעות'? אל תתראיינו ל'ידיעות'? את זה יכולתי לומר כבר מזמן. אני אסתפק באזהרה ממוקדת לחברים שלי מתחום הספרות: אם חלילה תיתקלו באלעד זרט זה, בכל הקשור – עיתונאי או אחר – אל תוקסמו ואל תאמינו לאף מילה שלו, וחס ושלום אל תתנו לו ראיון. מדובר באיש שאין לו ככל הנראה עניין בספרות, חסר כל שמץ של יושרה ואתיקה, ולמעשה שקרן גס ובלתי-נלאה ופיון נרצע של הצהובון הנמכר במדינה ומרדפו הקדחתני אחר הרייטינג".

אלעד זרט ורביב גולן נמנעו מלהגיב. מ"ידיעות אחרונות" נמסר בתגובה: "הראיון עם דניאל עוז נערך באופן המקצועי והרגיש ביותר. קשה להתווכח עם מרואיין שמחליט להתראיין, ואחרי שהוא קורא את הראיון הוא מצטער שאמר את הדברים. בטח כאשר מדובר בדניאל עוז שבזמן האחרון נראה שבכל פעם שהוא מתבטא, בין אם זה בעיתון  ובין אם זה בפייסבוק הפרטי שלו (מקום שבו הוא שולט בכל מילה) הוא מתלונן על כך ש'לא הובן כראוי', ש'הוציאו דברים מהקשרם', ובעיקר בא בטענות לכל העולם על דברים שהוא עצמו אמר/ כתב.

"אלעד זרט הוא כתב צעיר ומבטיח. אחד הכישרונות הגדולים שצמחו ב'ידיעות אחרונות' בשנים האחרונות. הוא ראיין עשרות סופרים ומשוררים. מעולם לא נטענה כלפיו טענה. נהפוך הוא, תמיד הוא זכה לתשבחות מהמרואיינים על התוצאה. במקרה זה, אלעד ועורכיו עמדו בכל הסיכומים. אגב, הראיון עם דניאל עוז הוקלט. חזרנו ושמענו את ההקלטה ואנחנו יכולים לומר בכל האחריות כי הטענות שלו מופרכות ומשוללות כל יסוד. מדובר בהוצאת לשון הרע כלפי הכתב וכלפי העיתון ולכן גם עוז וגם מי שחוזר על דבריו מסתכן בתביעה".

>> בשבוע שעבר: המשך עלילות משה ליאון בבחירות לעיריית ירושלים

מי נגד מי - מהדורת סוף השבוע

כתבו לאביב הורביץ