יומן השתלשלות האירועים / הכיוון בו נשבה הרוח (או במקרה זה, הכיוון בו נשב העשן המתוק) בנושא הצעת החוק להסדרת השימוש בקנאביס רפואי של חה"כ שרן השכל.

יום ראשון (10.10):

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה  את הצעת החוק של חברת הכנסת שרן השכל להסדרת השימוש בקנאביס רפואי, ואף סוכם כי הצעת החוק תעבור בקריאה ראשונה כבר ביום ד' הקרוב! ואולם, בקרב המטופלים לא נשלפו בקבוקי שמפניה וקשה היה למצוא הודעות שמחה בקבוצות המטופלים הוירטואליות השונות ברשת:

"הניחוש שלי: ההצעה לא תעבור, כפי שלא עברה ההצעה לאי-הפללה", כותב בפייסבוק דניאל;
"יותר מידי אנשים בכירים טומנים את ידם בצלחת, יעשו הכל שזה לא יעבור", מוסיף אלי;
"האם זה יוזיל לנו את המחירים"? תוהה תומר.

אביחי ויקטור סמילה, המטופל ששבת רעב מול הכנסת במחאה על "רפורמת הקנאביס" ומי שמקפיד להפגין מדי שבת מחוץ לביתו של שר הבריאות, מברך על הצעת החוק ואומר באופטימיות זהירה: "החוק כפי שהוא איננו מושלם, אבל זו התקדמות. אני מאמין שהפעם זה רציני, הפעם החוק יעבור. אני מקווה שבוועדות יעשו בו את התיקונים הנחוצים משום שלמרות שבעיקרון זהו חוק טוב, יש עדיין הרבה מה לשפר בו".

גם ניר יופטרו ("ניר המלאך") מרוצה, אך לא לגמרי: "אין ספק שההצעה טובה, אך לא מושלמת. אין התייחסות לאפשרות הגידול העצמי ולכן החולים לא יוכלו ליהנות מהסגולות הרפואיות של ה THCA ו- CBDA, חומרים קנאבינואידים שקיימים רק בתפרחת טריה. אין התייחסות לרכיב ה-CBD שאמור להיות מוחרג מפקודת הסמים, אך לבינתיים זה לא קרה. אשר למחירים, אולי הם יוזלו במעט בהתחלה על מנת שהמגדלים יצדיקו את המהלך, אולם אין לי ספק שבהמשך המחירים יעלו חזרה. רק התערבות של קופות החולים תביא לפתרון אמיתי לסוגיית המחיר!" 

אביחי סמילה.
אביחי סמילה

ובכן, הכנתי לי אספרסו חזק וג'וינט רפואית קטנה בשביל לחזק את הריכוז ושקעתי בקריאת הצעת החוק:

הבשורה הטובה היא ללא ספק עבור החולים הזקוקים לקנאביס כתרופה ועדיין אין להם את הרישיון הרפואי: אם ההצעה תעבור, כל רופא מומחה בתחום בו ישנה התוויה יוכל לרשום ישירות מרשמים לקנאביס רפואי, בלי ביורוקרטיה מיותרת, כמו עם כל תרופת מרשם אחרת. 

כלומר, כל רופא מומחה בתחום האונקולוגיה, הכאב, האורטופדיה, הראומטולוגיה, הנוירולוגיה, הגריאטריה, הפסיכיאטריה ואולי אפילו רופא המתמחה ברפואה פנימית ו/או כללית, כל אלה יוכלו מעתה להנפיק מרשמים לקנאביס רפואי ישירות למטופל.

הבשורה הפחות טובה היא כי הדבר עדיין יצטרך להיעשות בהתאם לנהלי היחידה לקנאביס רפואי, כלומר הקנאביס עדיין יחשב לטיפול של הקו האחרון וחולים הסובלים מכאב עדיין יאלצו להוכיח כי התנסו בתרופות כימיות כמו ליריקהפרקוסט, אוקסיקונטין ועוד – שהן תרופות בעלות פוטנציאל התמכרותי גבוה ובעלות תופעות לוואי שליליות רבות ומגוונות – בטרם יוכלו לקבל את המרשמים לקנאביס רפואי. כך גם לגבי חולים הסובלים מפוסט-טראומה, אוטיזם, אפילפסיה ועוד: עדיין יהיה עליהם להוכיח כי התרופות הקונבנציונליות לא עזרו להם בטרם יוכלו לקבל את המרשם לקנאביס.

קנאביס רפואי (צילום: Kemedo, shutterstock)
צילום: Kemedo, shutterstock

אם כך, עבור חולים שאין להם עדיין רישיון לקנאביס רפואי תהיה הקלה מסויימת מאחר ויותר רופאים יוכלו להנפיק מרשמים, אולם הדרישות לקבלת המרשמים נותרו קשוחות ואנכרוניסטיות כשהיו.

עבור 100,000 המטופלים שכבר מחזיקים ברישיון לשימוש בקנאביס רפואי, לא מצאתי בהצעת החוק סיבות לשמוח: סעיף 6 בהצעת החוק קובע כי "לא ינתנו רישיונות לפי הוראות חוק זה לגידול קנאביס למטרות צריכה עצמית. קנאביס וחומרי ריבוי של קנאביס יגודלו רק בבית צמיחה, לפי הוראת חוק זה". מאחר ולא ינתנו רישיונות לגידול עצמי, החולים יאלצו להמשיך לקנות את הקנאביס אך ורק מידי המגדלים המורשים, אשר בודאי חוככים ידיהם בסיפוק ברגעים אלה ממש ומקווים כי הצעת החוק אכן תעבור. הם יהיו, ללא ספק, המרוויחים הגדולים של הצעת החוק:  במקום למכור קנאביס למאה אלף לקוחות בעלי רישיון, הם (ורק הם) ימכרו במהרה לחצי מיליון (לפחות) לקוחות. השוק יפרח, תרתי משמע.

יתר על כן, הצעת החוק מאפשרת למגדלים למכור ישירות ללקוח, בתנאי שיהיה במקום המכירה רוקח על מנת להנפיק את המרשם.  לכאורה, הדבר עשוי להפוך את בתי המרקחת למיותרים, אם כי ספק אם המגדלים ימכרו את שקית הקנאביס לצרכן הפרטי באותו המחיר שהם ימכרו אותה לצרכן סיטונאי כמו סופר-פארם ולכן, אם הכוונה הייתה להביא להוזלת מחירים, אני מתקשה להאמין כי הצרכן הסופי יהיה זה שירוויח מכך (כמו תמיד). לסיכום, זהו צעד קטן קדימה, אבל רק צעד אחד קטן במסע ארוך שעדיין רחוק מלהסתיים.

יום שני (11.10):

ביום שני התחושה הייתה שהפעם ההצעה אכן תעבור, לפחות בקריאה הראשונה שתתקיים בעוד יומיים. האם זה טוב? תלוי את מי שואלים. "אני חושש מאד שזה יעבור", אמר לי דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים שמתנגדת להצעת החוק. "אני חושש שהלובי של סופר-פארם וכל הלוביסטים האחרים לא יעזרו הפעם: העובדה שבראש הועדה לישום הצעת החוק עומדת שרן השכל, מציעת החוק עצמה, הינה חסרת תקדים והיא תקל מאד על העברת החוק".

שרן השכל (צילום: Miriam AlsterFLASH90)
חה"כ שרן השכל | צילום: Miriam AlsterFLASH90

הסתדרות הרוקחים מתנגדת לסעיף בהצעת החוק שיאפשר למכור קנאביס רפואי לא רק בבתי מרקחת אלא בכל מקום שיקבל את האישור לכך. "אין תקדים לכך שניפוק תרופה שניתנה על פי מרשם של רופא לא תונפק בבית מרקחת", אומר פפו. "כל מקום שינפיק את הקנאביס הרפואי יצטרך להרוויח, לא משנה אם זו תהיה חנות יעודית או בית מרקחת. לכן, אני לא מאמין שהמהלך יוביל להוזלת המחירים לצרכן בעוד שהתקדים לכך שניתן יהיה למכור תרופות מרשם מחוץ לבתי מרקחת הוא מסוכן מאד, זה עלול לחסל ענף שלם, תהיה הפקרות ואת הנזק לא ניתן יהיה לתקן".

הפסיכיאטר ד"ר אהרון פלשמן לעומת זאת, תומך בהצעת החוק:  "היחידה לקנאביס רפואי מתנהלת משנת 2014 באופן שרירותי ללא פיקוח כלשהו של הכנסת. יש להם דרישות חסרות בסיס מקצועי שפוגעות במטופלים. לדוגמה, הם דחו את ההמלצה לטיפול בקנאביס רפואי עבור חייל בודד שלחם ונפגע בצוק איתן, בשל כך הצעיר עזב את הארץ במפח נפש. כמו כן, היק"ר דורש "מיצוי תרופות קונבנציונאליות" למטופלי PTSD (פוסט טראומה): אין לזה שום בסיס מקצועי. הדבר פוגע באלפי תושבי עוטף עזה שאינם מוכנים ליטול תרופות ולכן לא מקבלים רישיון לשימוש בקנאביס רפואי למרות שהם מאד זקוקים לזה. הכרתי אישית מאות תושבי העוטף שזקוקים לרישיון, אולם הדרישה השרירותית והפוגענית הזאת מעכבת את טיפול הנאות עבורם" אומר ד"ר פלשמן בכאב ומוסיף: 

"גם ילדים שמאובחנים עם אוטיזם נאלצים כיום להוכיח מיצוי תרופות קונבנציונאליות לפני שיקבלו את הרישיון לקנאביס רפואי: דרישה זו מכל ילד אוטיסט ליטול תרופות מיותרות ועתירות תופעות לוואי בטרם יקבל את הרישיון לשימוש בקנאביס רפואי היא פעולה פוגענית בילדים חסרי ישע. אני מקווה שהצעת החוק המאפשרת לכל רופא מומחה לרשום קנאביס רפואי מבלי להיות תלוי ביחידה לקנאביס רפואי אכן תעבור ואף כתבתי על כך בצורה מנומקת לשר הבריאות ניצן הורוביץ".

"אין בהצעת החוק התייחסות למתן היתרי גידול פרטניים למטופלים שרוצים לגדל את התפרחת בעצמם, לעצמם" אומר עו"ד ליאור פרי, "ולכן בכוונתי להמשיך בהליך הגשת עתירה מנהלתית למתן היתרי גידול פרטניים לחולים שיהיו מעוניינים לגדל לעצמם, בעצמם ולשימושם הרפואי בלבד, את תפרחת הקנאביס הרפואי שלהם".

עו"ד יניב פרץ פחות מאופק, "בתור מי שעוקב אחר הצעות החוק שהוגשו בכנסת בעשור האחרון בנושא קנאביס וקנאביס רפואי, אני יכול להגיד לך שהתרשמתי מהצעת החוק הזאת, שכולה - מהסעיף הראשון ועד לסעיף האחרון, קשורה לשיקולים זרים של בכייני התעשיה ולא לשום דבר שיביא תועלת למטופלי הקנאביס הרפואי", הוא אומר בכעס."החוק מתעלם ממה שקורה בקנדה, למשל לגבי זכות הגידול העצמי של המטופלים, כמו כן, יש את השארת הקנאביס בקו הטיפולי האחרון. כלומר, ילדים אפילפטים או על הרצף האוטיסטי עדיין יצטרכו לקבל תרופות שלא ממש עוזרות ושיש להן המון תופעות לוואי בטרם יוכלו לקבל אישור לקנאביס. אז איפה כאן תיקון העוול? הצעת החוק של תמר זנדברג הייתה מעולה, חבל שהיא לא עברה!".

שלומי סנדק
שלומי סנדק

יום שלישי (12.10):

ביום שלישי פורסמו ידיעות לפיהן מפלגת רע"מ לא תתמוך בהצעת החוק שתעלה לקריאה ראשונה. יו"ר רע"מ מנסור עבאס, צפוי להתנגד לחוק הקנאביס הרפואי של ח"כ שרן השכל", כפי שדווח כאן. אני לא יכול להימנע מלחשוב על הדימיון שבין נבחרת ישראל בכדורגל לבין התנהלות המאבק של תומכי הלגליזציה: בשני המקרים זה מתחיל טוב, עם הרבה תקוות, אבל מסתיים בספיגת שער (במקרה שלנו, שער עצמי שמבקיע הבלם מנסור עבאס) בדקות האחרונות של המשחק. בתפקיד ערן זהבי, אצלנו זו שרן השכל. האם מחר הנבחרת תנצח?

נראה כי פעילות הלוביסטים החלה לתת אותותיה: "פירמת הייעוץ וראיית החשבון BDO מעלה כי ענף הקנאביס יאלץ למחוק 2 מיליארד שקל בגלל רפורמת הקנאביס שיזמה חה"כ שרן השכל", אני קורא אתמול (יום ב' 13.10) כותרת גדולה במגזין פיננסי. לאט לאט, ההתלהבות הראשונית, אם הייתה, הולכת ומתפוגגת.

יום רביעי (13.10):

כרגע השעה 14:00, ההצבעה עשויה להתחיל בקרוב והמתח בשיאו. אני צופה בדיון בשידור חי בערוץ הכנסת. למרות הדעה החלוקה שלי על הצעת החוק, אני מאמין שכל התקדמות הינה מבורכת משום ש"שטח משוחרר לא יוחזר". בשעה 14:25 מכריז סוף סוף יו"ר הועדה ח"כ אחמד טיבי: "נגד ההצעה 42, בעד 54, הצעת הקנאביס עברה!"

אני קופץ בשמחה כמו אוהד כדורגל סקוטי בדקה ה 94 למשחק שלה נגד ישראל. זהו נצחון קטן, אבל בכל זאת נצחון. עכשיו צריך לשפר את הצעת החוק בוועדה כדי שהניצחון הקטן הזה ירשם כמהפך היסטורי.

שלומי סנדק הינו יועץ בכיר עץ הדעת המרכז לקנאביס רפואי