העולם עכשיו עם אירועים ודיווחים מהעולם | mako

בעולם

העולם עכשיו
העולם עכשיו

נחשפה צוואת מנדלה: ביקש להיקבר בכפר הולדתו

סביב אשפוזו של המנהיג נוצר סכסוך משפחתי מכוער. משפחתו רוצה להעביר את קברי ילדיו לכפר קונו, שם ייקבר, בעוד שאחד הנכדים מתעקש לבנות סביב קברם הנוכחי מקדש, מלון ומגרש כדורגל על שמו. אשתו לשעבר: "הוא מתעורר ולוחץ את ידי, מאמינה שייצא מזה". ברק אובמה נפגש עם המשפחה וביקר ברובן איילנד שם הוא נכלא במשך 18 שנים

מערכת העולם עכשיו | העולם עכשיו | פורסם 30/06/13 12:19:51
נחשב לאיום קומוניסטי. מנדלה רוצה להיקבר בחלקה המשפחתית עם מצבה צנועה. מנדלה | צילום: AP

נשיא דרום אפריקה לשעבר, נלסון מנדלה בן ה-94, עדיין מאושפז במצב קריטי אך יציב בבית החולים בפרטוריה, שם הוא שוהה כבר 21 ימים מטופל בדלקת ריאות קשה המאיימת על חייו.

אתמול חשף הדיילי מייל שנלסון מנדלה כתב צוואה על גיליון A4 בו הוא ביקש להיקבר על גבעה בבית אבותיו בכפר קונו, שם הוא מתגורר בשנים האחרונות. על פי הדיווח, בינואר 1996, בעודו מכהן כנשיא, הכין מנדלה צוואה בה הוא ביקש קבורה פשוטה קרובה לכפר שבו גדל בקייפ המזרחי. מנדלה ציין שישמח לטכס זיכרון ממלכתי בפרטוריה, אבל הוא רוצה להיקבר בחלקה המשפחתית עם מצבה פשוטה, רק כדי לסמן את מקום קברו.

במייל הדרום אפריקני אף מצוטט חבר וותיק של המשפחה כאומר: "הוא אף פעם לא ייחס למוות חשיבות ותמיד דיבר על הלוויה צנועה". עדיין לא ברור מה יעלה בגורל המילונים שצבר על מכירת ספריו ועל יצירות האמנות שנושאות את שמו.

מותו הקרב של המנהיג כבר יצר סכסוך משפחתי. בתו הבכורה של מנדלה, מקנזי, ו -15 בני משפחה, פנו לבית המשפט כדי להעביר את קבריהם של 3 מילדיו של מנדלה לקבריהם המקוריים בקונו. אבל נכדו של המנהיג, מנדלה מנדלה, מתכנן לבנות בכפר מווזו, בו הם קבורים, מקדש, מלון ואצטדיון כדורגל שיישו את שמו של המנהיג. במקור הם נקברו בקונו, אבל הנכד, מנדלה, העביר אותם לכפר מווזו והוא מסרב להחזירם. מחר אמור בית המשפט לפסוק בפרשה.

סביב מיטתו: אשתו הנוכחית ואשתו לשעבר

ליד מיטתו של מנדלה שוהות בימים האחרונים שתי נשים. אשתו הנוכחית, גראסה, ואשתו הקודמת, וויני, שחלקה את מחשבותיה עם הדיילי מייל בסוף השבוע. "למרות שהוא חלש, הוא עדיין דואג לאחרים", אמרה בראיון שנעשה תוך כדי בכי, "הייתי אשתו 30 שנה ואני עדיין אוהבת אותו. אני רוצה להעביר מסר לכל האנשים ברחבי העולם שדואגים לו. הוא עוד יחלים, אנחנו מאמנים בזה בכל ליבנו".

אובמה נפרד בעצב. ארכיון יבקר בבית הכלא בו שהה מנדלה 18 שנים. אובמה | צילום: AP, רויטרס

"אנחנו כאן כל היום נותנים לו תמיכה, אבל הדבר הכואב ביותר הוא לראות אותו נאבק. הוא נושם דרך מסיכת חמצן ומקבל תזונה דרך הווריד ותרופות הרגעה. רוב הזמן הוא נח והוא מאד איתנו. לעתים קרובות הוא פוקח את עיניו והוא יכול ללחוץ את היד שלי".

אובמה יבקר ברובן איילנד

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, יבקר היום ברובן איילנד, הכלא בו הוחזק נלסון מנדלה במשך 18 שנים. הטיול מגיע יום אחרי שאובמה ביקר את בני משפחתו של הנשיא לשעבר בן ה-94 שמאושפז במצב אנוש בבית החולים. הנשיא האמריקני שיבח את השפעתו של המנהיג נגד האפרטהייד בדרום אפריקה ותיאר אותו בתור "השראה לעולם". לאחר הביקור, התעמתה המשטרה עם מפגינים משטרת מהומות התעמתה עם מפגינים נגד אובמה בסוואטו.

רובן איילנד הוא אי כ-10 ק"מ מצפון לחופי העיר קייפטאון בדרום אפריקה. האי שימש כמתקן כליאה בשנות משטר האפרטהייד בדרום אפריקה, אז נכלאו בו מתנגדי הממשל ולוחמי חירות, שהמפורסם בהם הוא נלסון מנדלה. עם ביטול האפרטהייד, נסגר מתקן הכליאה ומאז משמש כמוזיאון וכאתר תיירות פופולרי. בשנת 1999 הוכרז רובן איילנד כאתר מורשת עולמית.

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן