העולם עכשיו עם אירועים ודיווחים מהארץ | mako

בארץ

העולם עכשיו
העולם עכשיו

הנה הכסף: ההון השחור יכול לסגור את הבור בתקציב

רשות המסים מעריכה ש-40 מיליארד שקלים לא מדווחים למדינה, והסכומים רק הולכים וגדלים. מה עושים? מסתכלים לארצות הברית, מחמירים את הענישה, מוסיפים תקנים, ומנסים לחנך את הציבור. ומה אתם הייתם עושים?

מערכת העולם עכשיו | העולם עכשיו | פורסם 23/06/13 15:56:32

בנק ישראל נאלץ להפחית לאחרונה את תחזית הצמיחה של המשק הישראלי, אבל במקביל אליו חיה ובועטת בארץ הכלכלה השחורה. כלכלה שרק הולכת וגדלה, ודרוש הרבה יותר ממשבר עולמי כדי לעצור אותה.

שרברב בג'ינס שוכב מתחת ומתקן כיור עם כלים 20 אחוזים מההון השחור נמצא אצל עסקים קטנים | צילום: jupiter images לפי נתוני הבנק העולמי ורשות המסים בישראל, קצב הצמיחה של הכלכלה השחורה המקומית עמד בעשור הקודם על 8.5 אחוזים בשנה, והגיע לכ-40 מיליארד שקל – הרבה יותר מהממוצע במדינות ה-OECD, שעמד על כשישה אחוזים בלבד.

הבנק העולמי מעריך – ומעצם טבעה של הכלכלה השחורה, כל הסכומים המיוחסים לה הם בגדר הערכות בלבד – כי ההון הלא מדווח היווה כמעט רבע מהתמ"ג בישראל ב-2007. רק מדינות כמו מקסיקו, יוון ואיטליה עקפו את ישראל, כשיפן, צרפת ובריטניה השתרכו הרחק מאחור.

בתחתית אותה רשימה צועדת ארצות הברית, עם תשעה אחוזים בלבד. אחת הסיבות לנתון החריג הזה היא התרבות האמריקאית, שמתייחסת למעלימי מס בחומרה רבה ובמדיניות של אפס סובלנות.

זו גם המדיניות שמנסים להנחיל ברשות המסים בארץ: בחודשים האחרונים נפתח קמפיין נרחב נגד העלמות המס בקרב עסקים קטנים - כמו מורים פרטיים ונהגי מוניות, המהווים 20 אחוזים מהכלכלה השחור - וגם אצל "הדגים הגדולים" – גופי פשע, ולהבדיל, חברות שעוסקות בתכנוני מס "אגרסיביים", המשלימים את 80 האחוזים הנותרים.

ברשות יזמו תינוקי חקיקה להסדרת הנושא, שבמרכזם הצמדת עבירות העלמת מס לחוק לאיסור הלבנת הון, שכיום מטפל בארגוני פשיעה וטרור, והגברת האכיפה. מאות תקנים חדשים אושרו לרשות, שכיום מונה כ-5,500 עובדים, וחוק ההסדרים שיאושר עם התקציב הקרוב כולל יישום של כמה מההמלצות שהוגשו, וסגירת הפרצות בחוק שאפשרו תכנוני מס שחרגו מכוונת המחוקק.

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן