בשנים האחרונות, השתכלל תחום הרפואה האסתטית. כיום בזכות שימוש בכלים טיפוליים מגוונים וחומרים איכותיים, אפשר לשפר את הפנים ולהיראות נהדר בכל גיל. בלי ניתוחים מורכבים ובלי תופעות לוואי משמעותיות – מגיעים למרפאה ותוך פחות משעה יוצאים הביתה יפים ומרוצים יותר. בוטוקס וחומצה היאלורונית למשל, הם טיפולים שמהווים חלק בלתי נפרד מהז'רגון המקצועי של כל מרפאה אסתטית.

אלא שלמרות היתרונות הרבים שבחומרי ההזרקה השונים, עדיין לא נדיר להיתקל בנשים בעלות שפתיים מנופחות מידי, או בגברים שפניהם השתנו באופן בלתי מחמיא (היי, טום קרוז). אף שהזרקה היא פעולה פשוטה לכאורה, נראה כי הטכניקה, סוג החומר ובוודאי שגם המטפל בו אתם בוחרים – לכל אלה יש משקל רב בהצלחת הטיפול ובהשגת מראה טבעי.

"לא בכל קמט חשוב לטפל, ולא כל הבעה צריך לשתק"

ד"ר מימי ארנרייך, מומחית בכירורגיה כללית, מרצה ומדריכה בכירה בתחום הרפואה האסתטית, חושבת שלפני ששוקלים טיפול אסתטי, חשוב לערוך תיאום ציפיות. "בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על 'אנטיאיג'ינג'. אבל בפועל, אף אחד לא באמת יכול להשיב את הזמן לאחור, ולכן המונח טומן בחובו הבטחה מטעה מיסודה. כשמגיעים אליי אנשים שמתעניינים בטיפולים אסתטיים, אני קודם כל מסבירה להם שהמטרה היא לא להילחם בשינויי התבגרות בלתי נמנעים, אלא לשפר את החוויה מול המראה ולהראות במיטבם - בכל גיל. הרי ההתבגרות היא בלתי נמנעת, ולא כל שינוי הוא בהכרח בעיה. השוק 'מוכר' לנו בעיות כדי למכור פתרונות, אבל לא בכל קמט צריך למלא, לא כל הבעה צריך לשתק ולא כל טיפול מתאים לכל אחד. לפעמים כשמנסים להילחם בהם משלמים במחיר של מראה קפוא, מוגזם ולא טבעי".

הסוד למראה הטבעי: שמירה על פרופורציות, בחירת הטיפול המתאים ושימוש בחומר הנכון

ד"ר ארנרייך מסבירה שאחד הגורמים שמובילים למראה מעוות או לא טבעי, מעבר לנפחים המוגזמים שמוזרקים היום, היא בחירה לא נכונה של החומר עצמו. "טיפול בחומצה היאלורונית הוא אומנות לכל דבר. כדי שהיא תחמיא, חשוב להשתמש בה במקצועיות. יש להבין את האנטומיה, את התהליכים שעוברים על הפנים שלנו כאשר אנחנו מתבגרים, לכבד את המבנה הבסיסי של פני המטופל הספציפי ועל פי כל אלו לתכנן את הטיפול. בנוסף, צריך להבין האם מדובר בירידה בנפח של שומן או בהתרופפות וצניחה; האם אנחנו רוצים לשפר את תווי הפנים או להחזיר נפח או אולי להדק ולהרים". ד"ר ארנרייך מבהירה כי כל אלה מהווים שיקולים בבחירת החומר הספציפי ובטכניקה הננקטת.

היופי בחומצה היאלורונית, כפי שמסבירה ד"ר ארנרייך, הוא שניתן לעצב ולפסל באמצעותה את הפנים. "אפשר בכל גיל לשפר ולהדגיש את תווי הפנים: לעצב את קו הלסת, השפתיים ואפילו האף. 'רבנס שייפ' למשל הוא מוצר ייחודי של חומצה היאלורונית, שבניגוד לחומצות אחרות בשוק היא אינה סופחת מים לאחר הזרקתה. הודות לכך, היא מתאימה בייחוד להתוויות של עיצוב, הדגשת תווי פנים וטיפול המיועד לקהל הגברי. לעומת זאת, אם משתמשים במוצר זה למטרות של השבת נפח ורכות לפנים, התוצאה תהיה פחות מדויקת. מומחה בעל ניסיון ידע לבחור במוצר הנכון, וידע היכן בדיוק להזריקו, בטכניקה המדויקת ובכמות הנכונה".

לדבריה, בשוק פועלים למעלה מ 400 יצרנים של חומרים המיועדים להזרקה אסתטית. היצרנים ומגוון החומרים שהם מייצרים שונים הן בפרופיל הבטיחות שלהם והן ביעילות ובתוצאות.

"כרופאה שעובדת בתחום כבר שנים רבות, אני מקפידה להתעדכן ותמיד לבחור במוצרים המובילים עבור מטופליי. חומצות היאלורונית מסוג 'רבנס' למשל, מאושרות הן על ידי ה FDA האמריקאי והן CE האירופי, והן כוללות מגוון רחב של מוצרים בעלי תכונות מגוונות. אני מאוד אוהבת את העובדה שלכל מוצר מדף יש תכונות ייחודיות משלו. ניקח לדוגמה את תחום השפתיים - טיפול באזור זה משפיע השפעה דרמטית על המראה, לטוב ולרע, ומאד חשוב דווקא באזור כל כך מרכזי ונייד, להגיע לתוצאות טבעיות ביותר. בין מוצרי רבנס קיימים שניים הייעודיים ספציפית לשפתיים: REVANESSE KISS הוא חומר רך שמאפשר לשפר את צורת השפתיים, להשיב להן את הנפח והלחות. לעומתו REVANESSE OUTLINE מצטיין בהגדרת מתאר השפה בהרמת השפתיים וזוויות הפה. גם שאר מוצרי רבנס, מאפשרים להתאים את המוצר למטרות של המטופלת, לגילה ולמבנה הפנים שלה.

חומצה היאלורונית, הזרקה (צילום: hedgehog94, shutterstock)
לא להפר את ההרמוניה | צילום: hedgehog94, shutterstock

לשמור על פרופורציות

מלבד בחירת חומר המילוי הנכון, על פי ד"ר ארנרייך, חשוב להבין שלפרופורציות ולהרמוניה יש תרומה משמעותית ליופי טבעי. "ברגע שמפרים את הפרופורציות, ההרמוניה או הדינמיקה של הפנים בזמן דיבור והבעה, עלולים לגרום למראה בלתי טבעי. גודל השפתיים למשל, הוא עניין של טעם והעדפה, אולם בשום מקרה שפה עליונה לא אמורה להגיע למצב מנופח עד כדי שהיא נושקת לאף, משום שזה יפר את פרופורציות הפנים ויראה מעוות. כך גם לגבי מידת צמיגות החומר שאנו בוחרים: אם נזריק לשפתיים חומר צמיגי במיוחד הן לא ינועו באופן טבעי במהלך דיבור וחיוך והדבר יגרום למראה מעוות.
גם הרמוניה חשובה בהקשר שמירה על המראה הטבעי - אם מטפלים בפנים אבל מזניחים את אזור הצוואר והמחשוף הסמוכים, המראה הכללי עשוי להיראות עשוי לא מאוזן".

בשורה תחתונה ד"ר ארנרייך מבקשת להבהיר, שטיפול יופי אמור לגרום לנו להיראות ולהרגיש יותר טוב. "חשוב להבין, כי אמנם לא ניתן לעצור את שעוני הזמן, אבל בחירה נכונה ושימוש מושכל בחומצה היאלורונית בהחלט מאפשרים לייפות את הפנים באופן טבעי ובטיחותי. בסופו של דבר המטופל צריך לאהוב את מה שהוא רואה במראה, אבל עדיין לזהות את עצמו. המטרה היא לא שיבחינו בכך שעברנו טיפול אלא שפשוט נראה טוב יותר. מגוון חומרים איכותיים, הכרת הכלים שעומדים לרשותנו, ידע האנטומי והבנה של תהליכי ההתבגרות, מאפשרים לנו לבנות תוכנית טיפול המותאמת למטופל ולצרכיו ולהגיע לתוצאות טבעיות ומדויקות", מסכמת ד"ר ארנרייך.