בשנים האחרונות, תחום האסתטיקה מתחדש בטכניקות ובחומרים מתקדמים ואיכותיים יותר, המאפשרים לנו, הלקוחות, ליהנות מתוצאות טובות ומדויקות. אחד הטיפולים המבוקשים ביותר בקרב נשים בגילים שונים הוא עיצוב ופיסול שפתיים. 

ד"ר מיכאל נמירובסקי, רופא אסתטיקה, מסביר כי פיסול שפתיים מיועד לצרכים אסתטיים, אך גם למטרות שחזור, כמו למשל במקרים של אסימטריה או לצורך תיקון מומים כגון "שפה שסועה".

כיצד בוחרים את חומר המילוי לשפתיים?

לדברי ד"ר נמירובסקי, בחירת חומר המילוי חייבת להיעשות בהתאם לפרמטרים שונים, כמו למשל גודל השפתיים ומטרות המטופלת. "לשפתיים קטנות ודקות יחסית, נהוג להשתמש בחומרים דלילים ורכים יותר. REVANESSE KISS למשל היא חומצה היאלורונית מושלמת לצורך המשימה, המאפשרת לבנות נפח נכון וצורה מתאימה", הוא מסביר.

"לעומת זאת, לשפתיים בגודל בינוני, יתאים טיפול בחומצה בעלת סמיכות משמעותית יותר, כמו למשל REVANESSE ULTRA, הסופחת יותר מים ומאפשרת תוצאה עסיסית ומלאה יותר".

ד"ר נטלי לוקין, רופאת אסתטיקה, מוסיפה שניתן להשיג את המוצר רבנס אולטרה גם ללא חומר אלחוש בתוכו ולכן הוא מתאים גם עבור נשים רבות הסובלות מאלרגיה לחומר זה. כמו כן, היא מסבירה שמדובר במוצר שמאפשר להשיג עיבוי טבעי ויפה של השפתיים ולכן הוא מתאים במיוחד לטיפול לפני אירועים ושמחות.

על פי ד"ר נמירובסקי, גם הגיל הוא פרמטר חשוב בבחירת חומר המילוי לשפתייים. "צריך להבדיל בין שפתיים בוגרות לבין שפתיים צעירות. עבור נשים בוגרות יותר שמעוניינות להשיב לשפתיים את הנפח הטבעי שאבד עם השנים, נמליץ על חומר רך כמו ה REVANESSE KISS". ד"ר לוקין מוסיפה שמוצר זה מתאים גם לטובת טיפול בקמטים המופיעים מעל השפה, עקב גיל מבוגר או כתוצאה מעישון. 

"מרבית החומצות ההיאלורוניות סופחות מים, ולכן הן נוטות להעניק מראה עסיסי יותר", מסביר ד"ר נמירובסקי. "למי שמעדיפה מראה טבעי, מומלץ להשתמש בחומצה שאינה סופחת מים כמו REVANESSE OUTLINE".  על פי ד"ר לוקין, מוצר זה מתאים במיוחד ל"שיטת הפפיון" המעניקה לשפתיים מראה ברור הדומה לצורת פפיון. "מדובר בחומר סמיך אך גם אלסטי, מה שמאפשר לעצב את השפתיים באופן סימטרי ובהתאם להעדפה".

מילוי שפתיים, הזרקה (צילום: Peakstock, shutterstock)
חומרים נבדלים לאזורים שונים בשפתיים | צילום: Peakstock, shutterstock

אילו שיטות הזרקה קיימות בשוק?

ד"ר נמירובסקי מציין מספר שיטות המיועדות להזרקת חומצה היאלורונית:

  • הגישה הצדדית: מדובר בשיטה המוכרת ביותר, במהלכה מוזרקת החומצה בצורה אנכית.
  • השיטה "הרוסית" – זוהי גישה חדשה יותר, המאפשרת ליצור שפתיים מלאות ושטוחות, מה שמעניק מראה טבעי יותר ופחות "ברווזי".
  • שימוש בקנולה: בשיטה זו מחדירים את החומצה ההיאלורונית באמצעות צינורית דקיקה - קנולה. השיטה מתאימה בייחוד עבור נשים מבוגרות, המעוניינות להשיב לשפתיים נפח ופחות לעצב אותן. בניגוד לשיטות אחרות שדורשות עשרות דקירות, שיטה זו כרוכה בשתי דקירות קטנות בלבד – אחת בשפה העליונה והשנייה בתחתונה.

כיצד מתבצע האלחוש?

"בד"כ נהוג למרוח קרם מאלחש לפני פרוצדורה של הזרקת חומצה היאלורונית ", מסביר ד"ר נמירובסקי. "כיום ניתן להשתמש במשחת אלחוש חזקה במיוחד, המפחיתה כחמישים אחוז מעוצמת הכאב. אופציה נוספת היא להזריק חומר מאלחש – לידוקאין, ל-4 נקודות בשפתיים, בטרם פעולת ההזרקה הקוסמטית. בעיניי, שיטה זו פחות מומלצת משום שהיא גורמת לניפוח השפתיים לפני הטיפול, מה שמקשה על המטפל לדייק והסיכוי לאסימטריה עולה".


תוך כמה זמן אפשר להבחין בתוצאה הסופית?

"השפתיים הן רקמה מלאה בכלי דם, ולכן אחרי טיפול הזרקה ניתן לצפות להתנפחות שתלך ותגבר במשך יומיים. ביום שלאחר הטיפול, הנפיחות תדעך בהדרגה, ואת התוצאה הסופית לרוב ניתן לראות תוך כשבוע. עם זאת, לא מדובר בתופעה מסוכנת, ותמיד אפשר להסתיר את שטפי הדם באמצעות שימוש בשפתון", מרגיע ד"ר נמירובסקי.


למשך כמה זמן מחזיקות התוצאות?

"כשמדובר בהזרקה ראשונה, החומר דועך מהר יחסית - תוך חודשיים עד ארבעה חודשים. בהזרקה השנייה כבר ניתן לצפות לתוצאה ממושכת יותר, אותה יש לחדש בכל 8 חודשים עד שנה. משך האפקט משתנה בין אישה לאישה, והוא מושפע מגורמים שונים, כמו למשל: עישון וספורט המאיצים את דעיכת החומר, סוג העור, גיל האישה, הרגלי התזונה ועוד".

חומצה היאלורונית (צילום: Pixel-Shot, shutterstock)
התוצאה תלויה במצב השפתיים טרם ההזרקה | צילום: Pixel-Shot, shutterstock

המלצות ודגשים נוספים

ד"ר נמירובסקי מציין עוד כמה טיפים וכללים שחשוב לאמץ לאחר הטיפול. שימו לב, הם יסייעו לשמור על תוצאה טובה יותר.

  • יש להימנע משתיית אלכוהול ומפעילות ספורטיבית כ-24 שעות לאחר הטיפול - אלה עלולים לגרום להחמרת הנפיחות ושטפי הדם.
  • מומלץ להימנע משיזוף או ממקורות חמים כמו תנור או סאונה, וכן משתיית משקאות חמים כ 24 – 48 שעות לאחר הטיפול.
  • יש לבצע עיסוי קל לשפתיים: עיסוי של 10 דקות ביום המתבצע כ 24 – 48 שעות לאחר הטיפול, מסייע למנוע היווצרות גושים בשפתיים.
  • לעיתים יידרש טיפול נוסף: חשוב להביא בחשבון שלא תמיד אפשר להגיע לתוצאה המיוחלת כבר בטיפול בודד, בעיקר כשמדובר בשפתיים בעלות מראה אסימטרי.
  • להימנע מ"מראה ברווזי": חשוב לבחור בסוג החומר המתאים ולהשתמש בכמות מתונה. כדאי לזכור שמומחה בעל ניסיון ידע כיצד לפעול בצורה מדויקת ולהימנע ממראה לא טבעי.

ד"ר לוקין מוסיפה: "חשוב להרבות בשתיית מים לאחר טיפול ההזרקה ולהקפיד על מריחת משחת שפתיים ייעודית ליובש. כמו כן, יש למרוח קרם הגנה מסביב לשפתיים בעת היציאה מהבית".