תחום הרפואה האסתטית מתפתח בקצב מסחרר. שיפורים אסתטיים שבעבר דרשו פעולות מורכבות, מתאפשרים כיום הודות לשיטות ולחומרים חדשניים ונגישים. עיצוב ופיסול אף ללא ניתוח למשל, הוא תהליך פשוט ואפקטיבי שצובר לאחרונה פופולריות רבה. ד"ר רותם צור, מומחה לכירורגיה פלסטית, מסביר שפעולת העיצוב מתאפשרת הודות לשימוש בחומצה היאלורונית שאמצעותה אפשר למלא אזורים שקועים וליצור נפח באזור הרלוונטי.

"חומצה היאלורונית היא חומר טבעי שהגוף שלנו מייצר באופן טבעי, וככל שאנחנו מתבגרים, הגוף מייצר ממנו פחות", מסביר ד"ר רותם צור מומחה לכירורגיה פלסטית. "כיום יודעים לייצר חומצה כזאת במעבדה באמצעים ביולוגיים חדשניים, מה שלמעשה מאפשר לבצע טיפולי הזרקה מתקדמים, לרבות עיצוב אף הדורש שיפור אסתטי. סוג החומצה שבה משתמשים לצורכי עיצוב אף הוא סמיך יחסית. באזור האף צריך מוצר שייתן תוצאה "חדה" יותר על ידי מוצר קצת יותר קשיח, כמו 'רבנס שייפ'".

למי מתאים התהליך?

ד"ר צור מבהיר כי עיצוב אף בשיטה זו אינו מתאים לכולם, ומונה את המצבים הקלאסיים שאותם כן ניתן לשפר באמצעות השימוש בחומצה היאלורונית.

אף בעל מראה גבנוני

הכוונה היא לאנשים בעלי אף נשרי שבו ניתן לראות מעין "גבעה" (גבנון).   ד"ר צור מסביר שכדי לטשטש את החלק הבולט, מזריקים חומצה היאלורונית לאורך האף - מעליו ומתחתיו, וכך למעשה מתקבל אף בעל פרופיל ישר יותר. לדבריו, אנשים בעלי שקע עמוק יחסית בחלק של האף הממוקם בין העיניים ("רדיקס") הם אלה שמתאימים ביותר לפרוצדורה מהסוג הזה, משום שיש להם שקע שניתן למלא, מה שיוצר אשליה של אף ישר.

אף שהקצה שלו מעט נפול

גם אף שהקצה שלו מעט צונח אפשר לתקן בעזרת הזרקת רבנס. ד"ר צור מסביר שתהליך זה מתבצע על ידי הזרקת החומצה לתוך פס רקמה – מעין עמודון קטן הממוקם בין הנחיריים, המכונה "קולומלה". פעולה זו למעשה יוצרת מעין אשליה של אף מורם יותר.

אף שנוטה הצידה   

בעיה מוכרת נוספת נגרמת מנטייה של האף כלפי כיוון מסוים. ד"ר צור מסביר שניתן לתקן את הבעיה על ידי הזרקת חומצה היאלורונית לצד השני של האף, מה שבעצם יוצר מעין אשליה של איזון.

יתרונות מול חסרונות

אם כן, לעיצוב אף בשיטה הלא ניתוחית ישנם כמה יתרונות ברורים. "בניגוד לניתוח אף שנחשב למורכב יחסית, עיצוב אף באמצעות הזרקת חומצה היאלורונית הוא תהליך פשוט ובטוח יותר. הוא אינו מצריך הרדמה למעט שימוש במשחת אלחוש, אינו כרוך בסיבוכים משמעותיים וגם לא כרוך בהתאוששות ארוכה", מסביר ד"ר צור. "לעומת זאת, ניתוח אף עלול להיות כרוך בסיבוכים כגון: הפרעה בנשימה, כאבים וגם להוביל לתוצאה אסתטית לא מספקת אותה בלתי ניתן לשנות. ובניגוד לניתוח שיכול להימשך שעות, פעולת הזרקה אורכת בממוצע כעשר דקות".

אולם, כמו בכל דבר טוב – גם בפרוצדורה כזאת יש כמה חסרונות: "ראשית, בניגוד לניתוח אף שתוצאותיו הן לכל החיים, עיצוב אף באמצעות הזרקת חומצה היאלורונית יכול להחזיק רק כשנה.             בנוסף לכך, חשוב להבהיר שלא כל אחד מתאים לעיצוב מהסוג הזה. אף גדול מאוד או עבה מאוד למשל, לרוב דורש ניתוח על מנת להקטינו ולעצבו, משום שחומצה היאלורונית היא בסופו של דבר חומר שממלא ומוסיף נפח ואין ביכולתו להוריד נפח קיים", מחדד ד"ר צור.