השבוע צוין יום המאבק באלימות נגד נשים ולפני 23 שנים ענת אלימלך ז"ל נרצחה על ידי בן זוגה, ומאז יש לא מעט סיפורים על נשים שלא הצליחו לצאת ממעגל האלימות האכזרי. ניר אלימלך, אחיה של ענת ז"ל ואמונה זיגנבוים, סטודנטית מהמרכז הבניתחומי הרצליה, יזמו יחד עם עוד ארבעה סטודנטים את המיזם "7 בום".

"7 בום" הוא קמפיין להעלאת המודעות של שבעה סימנים לזיהוי גבר אלים. "רכושנות, קנאה, בידוד, תלות, חוסר אמון, זלזול ואלימות מכל סוג הם הסימנים המעידים על אלימות במשפחה", הסבירה זיגנבוים הבוקר (שישי) לגלית ויואב, "תוך חמישה ימים הצלחנו לגייס מעל ל-32 אלף שקלים כשכל התעשייה נרתמה לקמפיין".

ניר אלימלך נדהם כשזיגנבוים יצרה איתו קשר כדי להקים את המיזם. "הטלפון של אמונה ממש ריגש אותי, הדהים אותי לגלות שאנשים לא הכירו את הנורות האדומות", סיפר אלימלך.

ניר אלימלך אחיה של ענת ז"ל במיזם חדש (צילום: מתוך: "כמעט שבת שלום", קשת 12)
זיגנבוים ממקימות המיזם. | צילום: מתוך: "כמעט שבת שלום", קשת 12

הסימנים שמוצגים במיזם לא היו במודעות ובשיח הציבורי לפני 23 שנים. "אצל כולם יש את אותם סימנים, לא תמיד רואים אותם כלפי חוץ", אמר אלימלך, "המודעות, התקשורת והשיח באותם ימים היה שונה, לא ידעתי שקיימים עוד סוגים של אלימות".

מעבר להעלאת המודעות, מטרת הקמפיין הוא להעניק עזרה וירטואלית עבור נשים שנמצאות במעגל האלימות וכן גם תרומת הכספים שנאספו לעמותה לזכרה של ענת אלימלך ז"ל. "קראתי למיזם מקלט וירטואלי, כשבתוכו יש פרויקט נוסף שנקרא "אישה מאמצת אישה", בו אישה שיצאה מהמציאות האלימה תאמץ אישה אחרת שעוברת את זה כעת. אם נצליח להוציא נשים משם, אנחנו לא נגיע לקיצון", הסביר אלימלך.

כמה אתם מתגעגעים?

"הכי בעולם, כאילו זה באמת היה אתמול. היא חיה בתוכי, כל פעם שאני מדבר עליה בהרצאות שלי זה מרגש אותי מחדש".