פרסום ראשון: הבוקר (א') נכנסו לתוקפן ההנחיות החדשות של משרד הבריאות לפעילות אלקטיבית בבתי החולים הציבוריים. בין היתר מחריגות ההנחיות שורה של פעילויות אלקטיביות ביניהן ניתוחים אונקולוגיים, ניתוחי כלי דם שאי ביצועם עלול לסכן חיים, צינתורי לב ואף חלק מההפריות החוץ גופיות.

אלא שבדיקה מול משרד הבריאות מעלה כי הפסקות הריון יזומות אינן כלולות ברשימת ההליכים המוחרגים וכי המשרד משאיר את ההחלטה האם לקיים את ההליכים או להפסיק אותם בידי מנהלי בתי החולים. כך לדוגמה, בבתי החולים וולפסון ואסותא ימשיכו לקיים ועדות והליכים, בעוד, לפי מידע שהגיע ל-mako, בבית החולים ברזילי לא יתקיימו וועדות ופעולות עד להודעה חדשה.

בעקבות כך פנו היום שורה של ארגוני נשים, בהם "עמותת לדעת" ו"דלת פתוחה", למשרד הבריאות להוסיף את הפסקות ההיריון לרשימת הפרוצדורות המוחרגות וכן למצוא פתרון ולאפשר את המשך קיום הפסקות ההיריון גם בתקופה זו, תוך שמירה על ביטחונן של נערות ונשים וצמצום הגעתן שלא לצורך לבתי החולים.

"משיחות שקיימנו עם חלק מבתי החולים, נראה כי בתי החולים מחליטים על דעת עצמם, במסגרת הועדות המקומיות האם לצמצם, ובכמה לצמצם ואף לבטל את פעילות הוועדות להפסקות ההיריון וביצוע הפסקת הריון בפועל" נכתב במכתב, "הפסקות היריון יזומות הינן טיפול רפואי חיוני עבור נשים הזקוקות להפסיק את הריונן... זוהי אינה פרוצדורה שסובלת דיחוי ופגיעה בזכות להפסקות היריון נגישות ובטוחות עלולות לגרום לכך שנשים יפעלו מתוך ייאוש בדרכים שיסכנו אותן. עלינו להגן על נערות ונשים שיוכלו על אף המצב הנוכחי לקבל שירות חיוני זה".

ממשרד הבריאות נמסר כי בכל בית חולים קיימת ועדת חריגים בשביל נושאים שלא נכללו במסמך ויש צורך לקיימם - כגון הפסקות הריון. 

תגובת בית החולים ברזילי טרם התקבלה ותפורסם לכשתתקבל.