החשוד בתקיפה (צילום: מתוך הפרופיל של מאהה אגבריה, פייסבוק)
תמונתו של החשוד | צילום: מתוך הפרופיל של מאהה אגבריה, פייסבוק

לפני כשבוע המתינה מאהה אגבריה, פעילה פוליטית ופמיניסטית, בתור בבית מרקחת ברחוב בלפור בתל אביב – כאשר אישה נוספת ניסתה לעקוף אותה. אגבריה העירה לאישה, וכשהגיע תורה אצל הרוקח הביעה בפניו את התסכול שלה. "אני מכירה את הרוקח", סיפרה בשיחה עם mako, "אמרתי לו בערבית שהישראלים לא מתנהגים יפה ועוקפים ותמיד חושבים שהם צודקים, ואז גבר שעמד מאחוריי התעצבן על מה שאמרתי והתחיל לצעוק 'תתביישי לך, זבל, יא שרמוטה' ואז התנפל עליי וחנק אותי. הרוקח ועוד כמה אנשים התערבו ומנעו ממנו לפגוע בי".

אגבריה התקשרה למוקד 100 של המשטרה, אבל החשוד נמלט כמה דקות לפני הגעת השוטרים לבית המרקחת. השוטרים גבו מאגבריה ומעדי הראייה הנוספים עדות מפורטת. "הרוקח אמר לי שהוא פחד שהגבר עומד לדקור אותי", סיפרה, והוסיפה כי לדעתה התוקף לא היה מעז לתקוף אישה יהודייה. "הוא תקף אותי על רקע גזעני רק בגלל שאני ערביה. אני בטראומה מכל המקרה הזה, ומקווה שהמשטרה תעצור אותו ותמצה עמו את הדין כדי שלא יפגע באנשים אחרים".

אגבריה פרסמה בדף הפייסבוק שלה את תמונתו של התוקף וביקשה את עזרת הציבור לאתר אותו. חוקרי משטרת לב תל אביב פתחו בחקירה; נכון לעכשיו הוא טרם נעצר.

לימור (שם בדוי), עובדת בבית המרקחת, סיפרה ל-mako: "הייתי מעבר לדלפק ופתאום שמעתי צעקות: 'יא זבל, יא שרמוטה, איך את אומרת שכל הישראליים זבל'. מאהה הסבירה לו שלא אמרה דברים כאלה והוא המשיך לקלל אותה וביקש שתתרחק ממנו שני מטר. היא ביקשה ממנו להפסיק לקלל ואז הוא חנק אותה במשך כחצי דקה. זה קרה תוך שניות. היא ניסתה להשתחרר מהאחיזה שלו. רוקח שהיה במקום יצא מהדלפק והפריד בינו לבינה. זה היה מפחיד. אחרי שמאהה תיעדה אותו בטלפון והתקשרה למשטרה הוא עזב את המקום".

"מדובר במקרה של תקיפה חמורה על רקע גזעני לאומני על ידי גבר שנראה כבן 50-60 שתקף בחניקה אישה ערביה בת 30", הוסיפה עורכת הדין תמי לימון המייצגת את אגבריה, "בזכות שיתופים רבים של אנשים שאכפת להם הפניה התפרסמה בתפוצה גבוהה והגענו כבר למספר עדים לאירוע שאת פרטיהם נעביר בהקדם למשטרה. הדעת נותנת שבסיטואציה הנוכחית לא צריכה להיות בעיה למשטרה לאתר את התוקף, שבוודאי הותיר אחריו ראיות דיגיטליות. מדובר בסבירות גבוהה במי שהינו לקוח מכבי, ניתן לבדוק את מצלמות האבטחה בבית המרקחת, את הרישום הממוחשב של באי הסניף, לתחקר את המאבטח שהיה במקום ושלא מנע את בריחתו של האיש ולבדוק עם צוות המרפאה האם הם מזהים אותו. מי שקורא ידיעה זו ומזהה את האיש בתמונה מתבקש ליצור איתי קשר".