כל אישה מכירה את החוויה המפחידה של ללכת לבד ברחוב אחרי שעות החשיכה. המרחב הציבורי נחווה כלא ידידותי ואפילו מאיים עבור נשים רבות שנמנעות הרבה פעמים מלצאת מהבית לבד אחרי שעה מסויימת או לכל הפחות גורם להן לנסות להצטייד באיזשהו אמצעי הגנה, מפתח, גז מדמיע, לכל מקרה שלא יבוא.

התחושה הקשה אך הכל כך נפוצה ומוכרת הזו הולידה לאחרונה את Sekura (מגיעה מהמילה בטחון באספרנטו), אפליקציה ישראלית חדשה שנוצרה במטרה לסייע לנערות ונשים להרגיש בטוחות יותר בסיטואציות שונות כמו הליכה לבד בלילה.

"הרעיון נפלט לפני כשנה באישון לילה, על הספה בביתי, מתוך החוויה האישית שלי: איך לא קיים, לפחות לא באופן שאני חושבת עליו, כלי טכנולוגי שמאפשר לנשים להרגיש בטוחות יותר במרחב הציבורי?" מספרת ל-mako רותם שוחט, יוזמת האפליקציה וסטודנטית לתואר שני בחוג למגדר, "את החוויה של הפחד, העוררות המוגברת והתחושה הלא נעימה של ללכת לבד בלילה אני מאמינה שכל נערה ואישה מכירה וסיפרתי לבן זוגי, נדב, כמה היתי שמחה שתהיה לי אפליקציה כזאת בטלפון ואני בטוחה שנשים רבות ישמחו גם, יותר מזה כמה הכרחית ונחוצה היא ואיך היא היא לא קיימת כבר".

"המחשבה על אפליקציה פשוטה שתענה במהירות על הצורך להזעיק מישהו או ליידע היכן אני נמצאת קיימת בראשי כבר שנים. אני ונשים רבות שאני מכירה נתקלות בסיטואציות יומיומיות בהן התחושה של חוסר בטחון במרחב הציבורי או בסיטואציות חברתיות שונות, היא תחושה מוכרת של חוסר יכולת לשלוט בסיטואציה בה אני נמצאת" אומרת שוחט, "התחושה הזאת החלה בתור נערה שרצה בלילה מסוף הרחוב עד הבית, בתור חיילת שעושה את עצמה מדברת בטלפון כאילו אבא שלי מיד אוסף אותי ובתור אישה שחוזרת בלילה ממסיבה".

בן זוגה של שוחט, נדב לכיש, מתכנת בחברת הייטק, שאל כמה שאלות בסיסיות והחליט לעזור ולתכנת אותה. "עבדנו עליה בשנה האחרונה, בערבים ובסופי שבוע מהבית, במקביל לעבודות במשרה מלאה. ניסינו לייצר אותה קלה לתפעול כדי לאפשר תחושה אקטיבית של מסוגלות בזמן אמת".

האפליקציה מאפשרת למשתמשת להפעיל רעש של סירנה, לגרום לטלפון לצלצל על מנת לדמות כאילו מישהו מתקשר אליך, לשלוח הודעה עם מיקומך לשלושה אנשים בו זמנית או לחייג למספר חירום מוגדר מראש, והיא נשארת על מסך הטלפון כל זמן שאת הולכת ולא מכבה אותו.

"בסופשבוע האחרון החלטתי לפרסם פוסט ולראות האם יש הענות או האם זה רק בראש שלי שהאפליקציה הזאת הכרחית? קיבלנו תגובות מדהימות ובשלושה ימים הגענו ליותר מ1300 הורדות, ונכנסו למקום שישי ב"trending tools" בגוגל סטור" אומרת שוחט,, "אני חושבת שהאפלקציה עונה על צורך בסיסי לחוש בטוחה, זהו פתרון של בעיה שלרוב רק נשים יכולות לראות ולהכיר בקיומה. בחוויה שלי מעולם לא באו אלי ואמרו לי את מרגישה לא בטוחה לכן האפליקציה הזאת היא בשבילך. אני מאמינה שיש עיוורון לחוויה הנשית במרחב הציבורי וזה יכול להסביר למה עדיין יש רחובות חשוכים רבים לא רק בישראל גם בעולם. כל עוד נשים מרגישות לא בטוחות וארחיב ואומר, לא בטוחות פיזית במרחב הציבורי האפליקציה הזאת הכרחית".

להורדת האפליקציה לאייפון לחצי כאן