הוריהן של ארבע הצעירות הישראליות העצורות בבולגריה בגין הברחת 93 ק"ג גת גייסו באחרונה מאות אלפי דולרים במטרה לקדם את שחרורן של הצעירות מהכלא והעברתן למעצר בית בוורנה. ההורים, בסיוע ארגונים יהודים בארצות הברית וחסידי חב"ד, גייסו את הכסף כדי לסייע במימון הליכי המשפט וייצוגן של הצעירות על ידי עו"ד מקומי שנחשב לאחד המובילים במדינה.

ל-mako נודע כי בשבועות האחרונים מתנהלים מגעים מתקדמים לשחרורן של ארבע הצעירות העצורות בבית המעצר בוורנה מזה כחודשיים וחצי. התביעה במשפט, כך נראה, תסתפק בחודשי המאסר שישבו הצעירות בבית המעצר, ובנוסף הן ישלמו קנס כספי שינוע בין עשרות למאות אלפי דולרים.

"המשפחות יחד עם עורך הדין המקומי מנהלים משא ומתן עם גורמים בבולגריה כדי להחזיר אותן לארץ", גילה גורם המעורה בפרטים, "בשבועיים הקרובים אמור להיות דיון בעניין בבית המשפט. הבולגרים מבינים שלא מדובר בסוחרות סמים אלא בבחורות צעירות ותמימות שטעו בשיקול הדעת ולא ידעו שהגת הוא סם לכל דבר גם בבולגריה. יש ניסיון למצוא סעיף אישום שייקל עמן מאוד ויגרום לכך שהן תשוחררנה אפילו באופן מידי". המשפחות והמקורבים להן מסרבים בתוקף להתייחס לעניין.

הגת שניסו הבנות להבריח
הגת שניסו הבנות להבריח

כזכור, ארבע הצעירות העצורות הן בת אל פרץ (22) מבני ברק, רבקה זוארץ (20) מראשון לציון, אדל צורף (20) מהרצליה וצופיה יהודה (21) מנתניה. מצבן הבריאותי סביר, אבל התנאים בהם הן מוחזקות קשים מאחר ומדובר בבית מעצר ישן, והגישה שלהן למקלחות ולאוכל כשר מוגבלת.

"קשה לנו פה. נתקענו פה כל החגים בתנאים קשים מאוד, כל יום זו מלחמת הישרדות", סיפרה אחת העצורות לאחד מקרוביה כפי שפורם לראשונה ב-mako לפני כחודשיים, "אנחנו מנסות לשמור על שפיות. זו פעם ראשונה שלנו בכלא. נתבע את מי ששלח אותנו. לא נוותר לו. הוא הרס לנו את החיים. הוא ניצל את התמימות שלנו ואת העובדה שהיינו צריכות כסף. הוא צריך להתבייש שבגללו אנחנו יושבות בכלא ואוכלות מרורים. אנחנו לא סוחרות סמים. אין לנו שום עבר פלילי. הוא הפך אותנו לעברייניות והוא ישלם על זה".