רונית, שם בדוי, תושבת דרום הארץ ובעלת עסק גדול בשנות החמישים לחייה, התגרשה לפני כעשור וחיפשה להתחיל פרק ב' של זוגיות. למרבה הצער, היא נפלה קורבן לנוכל שהוליך אותה שולל, גרם לה להתאהב בו וגנב את כספה.  

"רציתי להכיר גבר שאוכל לחיות איתו, שיהיה לי טוב", מספרת רונית בשיחה עם mako, "הבדידות הפריעה לי. יצאתי עם גברים אבל דברים לא הסתדרו, ופתאום לפני כחודש קיבלתי הודעה בפייסבוק מגרשון (שם בדוי), שהציג את עצמו כגבר ישראלי שמתגורר בניו יורק ומעוניין להכיר אותי. הוא סיפר לי שהוא אלמן, שאשתו נהרגה בתאונת דרכים ושהוא מגדל לבד את בתו, וזה נגע לליבי".

העובדה שההודעות של גרשון היו כתובות בעברית עילגת שנראה כאילו תורגמו בגוגל טרנסלייט לא עוררה את חשדה: "הוא נראה לי גבר אמין ונחמד, הייתי בעננים. היו לי פרפרים בבטן. היו לנו שיחות נפש ארוכות שנמשכו שבועות, באחת מהן גרשון אמר לי שיש לו משלוח של יהלומים לישראל ששווה כמה עשרות אלפי שקלים, וביקש שאשלח אליו 5,000 דולר".

רונית העבירה לגבר הזר את הכסף - אבל את היהלומים היקרים לא ראתה מעולם. גרשון התאדה ונעלם כלא היה, לא ענה להודעות ולא יצר יותר קשר. "הוא פשוט נעלם, ואיתו הכסף שלי", סיפרה רונית, "הייתי בטוחה שמצאתי את גבר חיי. הוא נשמע אדיב, נחמד, מנומס, לשון חלקלקה, יודע לכבד אישה. הוא הבטיח שאגור איתו בניו-יורק ועוד כל מיני חלומות. כנראה שמרוב התלהבות נסחפתי אחריו והוא רימה אותי. אני מאשימה את עצמי שמיהרתי להעביר לו את הכסף, מרגישה טיפשה".

התכתבות עוקץ
צילום: צילום פרטי
התכתבות עוקץ
צילום: צילום פרטי
התכתבות עוקץ
צילום: צילום פרטי

רונית לא היחידה. גם גאולה, שם בדוי, גם היא בשנות החמישים, נפלה בפח של אותו הנוכל - והעבירה לו כ-3,000 דולר תמורת משלוח יהלומים ושעוני יוקרה שהבטיח שתקבל. "הוא ידע איך להוליך אותי שולל", סיפרה ל-mako, "החמיא על המראה שלי, פרגן, תמך ברגעים קשים. לא חשדתי בכלום, אבל כמה שעות לאחר שהעברתי את הכסף הוא חסם אותי בפייסבוק ובטלפונים ונעלם, אז הבנתי שהוא עקץ אותי שבעצם מדובר בנוכל מדופלם שעשה את זה כנראה לעוד נשים".

גם מירי, מתווכת דירות בת אותו הגיל, כמעט ונפלה למלכודת שטמן לה גרשון. "ההתכתבויות בינו לבין אימא שלי היו במשך כחודש", סיפרה בתה של מירי, "הוא אמר לה שירכוש עבורה כרטיס טיסה בשביל לפגוש אותה כי הוא רוצה להכיר אותה. הוא ביקש ממנה לקבל משלוח של יהלומים ותכשיטים עבורו ולשלם 5,000 דולר עבור השליחות. פה נדלקה לי נורה אדומה".

הבת פתחה בתחקיר מקיף על האיש, וגילתה כי אותו גרשון מפעיל למעלה מ- 20 חשבונות פייסבוק שונים באמצעותם הוא עוקץ נשים ישראליות. בשל הקושי בזיהויו, לא ניתן היה להגיש תלונה במשטרה. "אמא שלי כמעט נפלה קורבן לאיש הזה", סיפרה, "ואני לא רוצה שעוד נשים תמימות יפלו ברשתו".