"מאמאצחיק" היא אחת מקבוצות הפייסבוק החזקות והגדולות בישראל, עם קרוב לחצי מיליון חברות שמשתפות ומגיבות בה בכל יום במאות פוסטים שונים. הקבוצה הוקמה במרץ 2017 על ידי קרן אלאלוף שרעבי ובת דודתה רויטל טודרס. בראיון שהעניקו בעבר סיפרו כי הקבוצה "נולדה מתוך הצורך והרצון לצחוק על כל דבר (כמעט), בחברת נשים מצחיקות  שמחפשות לבטא בצורה הומוריסטית כל סיטואציה מהחיים". אלאלוף שרעבי הבהירה באותו ראיון כי בקבוצה אין גרם שיפוטיות, ואסור בה בתכלית האיסור להעביר ביקורת על הפוסטים, להגיב בטרחנות או להכשיל את הכותבות. אבל מה קורה כאשר הפוסט או התגובות עצמם פוגעים במישהי שבכלל לא ביקשה שתמונתה תפורסם בקבוצה? 

כך קרה ל-כ', אם לשלושה ממרכז הארץ, שגילתה בתחילת השבוע שתמונה שלה, בבגד ים, צולמה ללא ידיעתה, הועלתה למאמאצחיק וסבלה תגובות משפילות. "ביום שישי האחרון הלכתי בתמימותי לים ואישה זרה צילמה אותי. היא העלתה את התמונה לקבוצת מאמאצחיק וסיפרה שם שהיא פנתה אלי ודיברה איתי כי היא התבלבלה וחשבה בטעות שאני מנהלת הקבוצה, אבל זה לא היה. היא פשוט צילמה אותי כי יש לי שיער שדומה לשיער של מנהלת הקבוצה. באמצע היום חברה שלי מתקשרת אלי ואומרת לי 'יש תמונה שלך בבגד ים במאמאחיק'" מספרת כ' בשיחה עם mako, "אני אדם מזוהה כי יש לי שיער יוצא דופן. נכנסתי וראיתי את הפוסט שהבחורה ההיא העלתה והתחלתי לקרוא את התגובות".

כשקראה את התגובות חשכו עינייה של ק'. "הן כינו אותי שמנה ולעגו לבגד הים שלי. איך היא מעזה ללבוש בגד ים כזה? איך יכול להיות שהתבלבלת בינה לבין קרן לאישה הזו יש ליפה ולקרן תלתלים מדהימים וכו'. זה פגע בי מאוד, בכיתי. הרגשתי כמו ילדה. גם ככה אחרי 3 ילדים אני תמיד מרגישה לא נעים בים ואז פתאום מלא נשים זרות לועגות למשקל שלי? זה כל כך פגע והרגיז. בהתחלה ביקשתי ממנה שתסיר את הפוסט, אחרי זה אמרתי לה שלא תסיר כי רציתי הזדמנות להגיב בפוסט שיבינו שיש אישה אמיתית שנפגעה מאחורי זהאבל כמה דקות אחרי שהגבתי היא הסירה את הפוסט".

 

 

כ' מספרת שלפני שהוסר הפוסט הוא הספיק להיות באוויר כמה שעות. "זה שיא החוצפה לצלם אדם פרטי בים, להעלות לאינטרנט, גם אם הפנים מוסתרות. אנשים צריכים לחשוב פעמיים לפני שהם עושים משהו כזה. מזל שזה קרה לאישה מבוגרת ולא לילדה או נערה. אנחנו מדינה קטנה, אנשים נכנסים ורואים ומזהים. רוצה להצחיק? תעלי פוסט על זה שבעלך חזר הביתה והחליק על בננה, אבל לדבר ככה על נשים בקבוצה של חצי מיליון נשים?".

 

קרן אלאלוף שרעבי, מנהלת הקבוצה, מסרה ל-mako: "חשוב שתצייני בכתבה את האמת ולא חצאי אמת או דעה לא אובייקטיבית ולא סילופים והשמצות על קהילה מדהימה. את לא ראית לא את הפוסט, לא את התגובות המצחיקות שכולן למעט אחת או 2 עסקו בי ולא בה בשום צורה. הפוסט נמחק בשניה שביקשה מהבחורה שכתבה ו-כ' אף הוסיפה ואמרה לה אל תמחקי הכל טוב והיא בכז מחקה. התמונה שלה לא היתה ניתנת לזיהוי, למעט העובדה שהיא זיהתה את בגד הים שלה והעובדה שהיתה סיטואציה המצחיקה ההיא בים. יש לך אפס הכרות מעמיקה עם קהילת מאמאצחיק. הקהילה שלנו נותנת לנשים פלטפורמה לביטוי הומוריסטי והתמודדות עם אינספור סיטואציות מורכבות בחיים, בצורה הומוריסטית בלבד ותוך כדי תמיכה מדהימה של נשים מקסימות בקבוצה. נשים לא מגיבות מתוך רוע, הכל נכתב בהומור. על תגובות פוגעניות תמיד מדווחים, כנראה שעל פניו אף אחת לא מצאה בפוסט משהו פוגעני בתגובות. אייטם כזה שלך לא ישחיר קהילה וקאסטה חברתית שלמה שהפכה להיות בית ומקום עוטף למאות אלפי נשים. אולי מאקו מנסים לרכב על הרייטינג של הקבוצה? בכל מקרה זה לא יצלח".
 
בהמשך ביקשה אלאלוף שרעבי להוסיף: "התנצלנו בפניה שוב ושוב".