"ראיתי משדר בטלוויזיה והגבתי עליו. למה זאת לא דעה רווחת? כל הציבור מתפעל ממה שהוא רואה בימים האלה?". 

כך אומר הבוקר השופט בדימוס עודד אל-יגון, אחרי שהתבטאותו נגד מנחת הטקס לינור אברג'יל כי "המגישה חובשת לראשה תרבוש רב קומות, כמצווה בימים אלה על נשים שומרות מצוות", עוררה סערה במהלך ימי החג וסוף השבוע.

"מה מאחד את כל העם? מה יש פה מאחד? האמת היא הרי שאין לי שום דבר נגד לינור, אני לא מכיר אותה והיא לא עשתה לי שום רע בחייה. אני לא חולק על זכותו של כל אדם ללבוש איזה בגד שהוא רוצה, אין לי שום בעיה, אבל מישהו אירגן את זה ככה שאלה יתנו את הטון בטקס הזה ועל זה קבלתי".

נועה ירון-דיין, סופרת ומגישת רדיו וטלוויזיה לשעבר, התייחסה באולפן לדבריו של אל-יגון. "אני חושבת שחטאה של לינור אברג'יל, וזה מה שמעצבן את האליטות, זה שהיא עברה לצד השני. זאת אומרת כל עוד הציבור השפוי, החילוני, הוא זה שמנחה את הטקס: 'בוודאי, אנחנו נארח את כולכם בתוך הפסיפס הישראלי'. אבל היא העזה לבוא אלינו מצד המנחה וזה מרגיז אותו".

מה חשבת על הדברים שכתב?
"זאת התבטאות אומללה, סקסיסטית, שובניסטית ומכוערת. מדובר באיש מאוד אומלל, מאוד קטן. אבל אני מסתכלת מעבר לזה שהאדם הזה מתבטא בצורה אומללה, בוודאי כשהוא נשיא בית משפט לשעבר. בוא נשמע מה הוא אומר שם מתחת לדברים, הוא אומר 'אל תבואו לפה', וזאת קריאה שאני רואה אותה כמתנשאת ואני שומעת אותה הרבה בחיים שלי, כן? כל פעם שאני באה למשל לטלוויזיה, יש איזה מישהו שאומר 'אה, חזרת אלינו?'. אני אומרת: 'זה של אמא שלכם? מה זה אלינו? איפה זה אלינו?', זה מקומם".

את חושבת שיש עוד הרבה אנשים שתומכים בעמדת השופט?
"האמירה היא מאוד מכוערת בעיניי ומה שיפה בכל העניין, זה שהוא הרים להנחתה לציבור מאוד גדול שיושב בשקט ומנסה מאוד להשתלב. פתאום הרשת התמלאה באיזושהי תמיכה גם מצד חילוניים וגם מצד הדתיים בזכותה של אישה ללבוש מה שהיא מאמינה בו. ראיתי תגובות נפלאות ודווקא מאוד התעודדתי מהסערה".

מה את עונה למי שאומר שכיסוי הראש מקטין את האישה?
"אני חושבת שזכותה של אישה לבחור לשים על עצמה מה שהיא רוצה. מה שמרגיז את העולם הגברי זה ההתעצמות הנשית שקיימת, שהדבר הזה הופך להיות אופנתי, הופך להיות רלוונטי, שאישה מרשה לעצמה גם להיראות טוב וגם להיות דתייה "חס ושלום", שאישה מסוגלת לקחת את הדבר הזה ולהפוך גם אותו לדבר חינני ונאה. אני בעד, אני חושבת שנשים היום קמות בכל מקום נגד הפטרונות הגברית הזאת וזה יפה. לינור היא אישה מדהימה והיא הפכה באמת להיות סמל. למרות שהסערה היא קטנה, התגובה הייתה כל כך גדולה, ברשת מסכימים חד משמעית שהשיח הזה צריך להיות מאחורינו ואנשים חייבים להפסיק להיות נשפטים לפי איך שהם לבושים".

יש לך עדיין תחושה לפעמים, כשרואים אותך פעם ראשונה, שרואים שביס ולא את הבן אדם שמאחורי?
"אני משתמשת בזה לטובתי, כי בעיניי אנשים שרואים את השביס אף פעם לא יהיו חברים שלי. אני תמיד מחפשת אנשים שרואים עיניים, אני משתדלת לא להסתכל אף פעם על מה האדם לובש, אני מסתכלת בשביל לראות עיניים. כשמסתכלים עלי ככה זה כואב לי מאוד. לי באופן אישי זה לא קורה המון אבל כן זה קרה לי הרבה פעמים".