סרטון שעלה לאחד מאתרי הפורנו בימים האחרונים נושא את הכותרת הקשה "חיילים רוסים אונסים כלבה אוקראינית". מקרה קיצוני וחריג? כשבאתר 'פורנהאב' מכריזים על המילה "אוקראיניות" כמילת החיפוש המובילה השבוע באתר, נראה שמדובר במגמה מטרידה מאוד.

"מאז 2015 חלה עלייה דרמטית בחיפושים אחר 'פורנו פליטות', הקשורים למשברים ההומניטריים המתמשכים במזרח התיכון", כתב טום פאר, פעיל זכויות אדם ומומחה בשינויי חקיקה, במאמר שעלה באתר thecritic, "העובדה שהסרטונים האלה קיימים שנים רבות ושחלקם צוברים מאות אלפי צפיות מלמדת שהסוג הזה של תוכן לא רק מנורמל, אלא צובר עוד ועוד פופולריות". 

פאר מספר כי את אותה מגמה ממשיכים עתה סרטונים עדכניים, כולל "נערה אוקראינית רוכב על ז** מוסקבאי גדול", וכאמור - סרטון אחד בשם "חיילים רוסים אונסים כלבה אוקראינית" עם למעלה מ-30,000 צפיות באתר אחד בלבד (הסרטון, ככל הנראה, מבוים. נכון לעכשיו, מידע על אונס של נשים אוקראיניות על ידי חיילים רוסים הוא בגדר שמועות בלבד). 

"מה שאנחנו שומעות עכשיו על הנשים האוקראיניות זו הזיה מוחלטת", אומרת נעמה גולדברג, מנכ"לית עמותת "לא עומדות מנגד" המסייעת לנשים בזנות, "כפי שקורה תמיד בשעת משבר, נשים משלמות את המחיר הכבד ביותר: מנוצלות, מוחפצות ונאנסות. נשים שנמצאות במצוקה פיזית ונפשית וחוששות לגורלן ולגורל ילדיהן הופכות לטרף קל בעיני גברים חסרי מצפון".

מי שצופה - משתף פעולה

מי שנמצאים בסוף שרשרת ניצול כזו הם צופי הפורנו: גברים המנהלים חיים נורמטיביים לחלוטין ואולי אף שינו את תמונת הפרופיל שלהם לדגל אוקראינה – הם אלה שבסופו של דבר הפכו את המונח "נערות אוקראיניות" למונח המוביל באתר 'פורנהאב'. "גברים 'נורמטיביים' שרק 'צורכים פורנו' מספרים לעצמם שהם 'רק צופים', אבל למעשה משתפים פעולה עם מפעל הניצול", פוסקת גולדברג.

בניסיון להסביר כיצד גברים נורמטיביים הופכים לחלק ממעגל הניצול, פאר מסביר כיצד מושפע מוחנו מצפייה בפורנו לאורך זמן: "מחקרים מראים כי בשל ההשפעה דמוית-ההתמכרות של פורנו על מוחו של הצופה, התוכן שאותו הוא צורך חייב להיות אלים ומשפיל יותר ויותר כדי לשמור על 'גורם החידוש' שבצפייה, מה שמתחזק מעגל קסמים שבו נוצר תוכן אלים יותר ויותר כדי לעמוד בקצב הביקוש של הצופים".

אתר 'פורנהאב' אמנם חסם את הגישה למשתמשים רוסים כ'הבעת תמיכה' באוקראינה, אך תום פאר מטיל ספק בכנותה של תמיכה כזו: "למי שמתבטא נגד המתקפה הרוסית על אוקראינה, אבל גם מחפש סרטונים של אזרחיותיה נתונות להתעללות וניצול מיני - דבריך אינם מנחמים את הנשים והנערות שאתה רואה כבקושי אנושיות".