פרקליטות המדינה החליטה הבוקר כי אדוארד קצ'ורה יואשם ברצח הנערה ליטל יעל מלניק בקרית מוצקין ב-2 באוקטובר. מותה של מלניק (17) היא מהפרשות המורכבות שבהן נתקלה משטרת ישראל בשנים האחרונות. חוקרי המשטרה משוכנעים שקצ'ורה (49) רצח את מלניק כחלק מטקס קבורה שמטרתו "לרפא את נפש האדם". הוא מצידו טען בחקירתו כי הכל נעשה בשיתוף פעולה מלא של מלניק וכי לא התכוון להביא למותה.

לאחר חודשיים במעצר, פרקליטות מחוז חיפה החליטה לבסוף לאחר לבטים רבים לקבל את עמדת חוקרי המשטרה ולהגיש נגדו כתב אישום בגין רצח בנסיבות מחמירות. הטענה המרכזית נגדו היא שהוא קבר אותה חיה ומנע ממנה לצאת. היום תוגש הצהרת תובע של המשטרה ובימים הקרובים יוגש נגדו כתב אישום.

"כמה ימים לפני שקברתי אותה באדמה כפי שהיא ביקשה, עשינו טקס אחר באיזה יער באזור", שטח קצ'ורה את גרסתו בפני החוקרים של היחידה המרכזית במשטרת מחוז חוף שנחשפת כאן לראשונה. "נפגשנו בערב, היא הביאה נייר וביקשתי ממנה שתרשום את כל האנרגיות הרעות שיש לה בגוף. מה מפחיד אותה, מה כואב ומה רודף אותה. היא כתבה שהיא מרגישה שהשטן נכנס לגופה, שהיא מרגישה רע כל הזמן ורוצה למות. היא מסרה לי את הדף עם כל הרשימה של הדברים הרעים, שרפתי אותו ואפר הנייר התפזר ברוח".

לטענתו, לאחר כמה ימים שבה אליו מלניק בטענה שהטקס שערכו לא עזר ושהיא הייתה מעוניינת לערוך טקס טיהור נוסף, באמצעות קבורה. "היא חשבה שזה יעזור לה לרפא את הגוף ולהוציא ממנה את האנרגיות הרעות. שאלתי אותה אם היא בטוחה בזה, היא אמרה שכן אז נפגשנו שוב כדי לעשות טקס נוסף".

קצ'ורה, שחשוד בעבירות של רצח חסר ישע וקטין, בעילה אסורה בהסכמה, הדחת קטין לשימוש בסמים, הפרת צו בית משפט ושיבוש הליכי משפט, הכיר את מלניק בעת שזו אושפזה במרכז הרפואי לבריאות הנפש "מעלה כרמל" בו עבד כאח במשך 12 שנה. הוא גרוש, אב לשני ילדים ולגרסתו ניהל עם מלניק מערכת יחסים רומנטית. 

"כל הטענות שלא מדובר ברצח הן מופרכות. הוא רצח את הנערה חד וחלק. אין ספק בכך בכלל. כל מי שטוען אחרת או חושב שזה לא רצח כפי שנרמז מפי גורמים בפרקליטות טועה ומטעה. החשוד רצח את הנערה נקודה", טוען קצין בכיר במשטרה במחוז חוף המעורה היטב בפרשי החקירה.

לדבריו, "אם לא היינו משוכנעים שהוא הרוצח לא היינו מחזיקים אותו במעצר יותר מ-50 יום באישור היועץ המשפטי לממשלה, שזה דבר חריג. זה תיק מורכב, אבל כל הראיות מצביעות על רצח". בניסיון לחזק את החשדות נגדו, המשטרה שתלה מדובבים בתאו - אבל קצ'ורה שמר על שתיקה. גם תרגילי חקירה שעשו לו החוקרים לא עזרו כדי להוציא ממנו הודאה בגין רצח הנערה. "הוא אגוז קשה לפיצוח, אבל אנחנו בטוחים שהוא ביצע רצח. הוא לא נקף אצבע להציל אותה וברח מהמקום", הוסיף הקצין הבכיר.

בסרטון: טרפיסט אוקראיני שנעצר ע"י המשטרה המקומית מדגים טקס קבורה דומה לזה שלטענת קצ'ורה ערך יחד עם מלניק

כמה ימים לפני הרצח החלה מלניק ללמוד בפנימיית "עדן" שבכרמיה סמוך לאשקלון. היא יצאה לחופשה ראשונה ושהתה בבית סבתה באור עקיבא. ב-2 באוקטובר בשעות הערב פגשה את קצ'ורה ונסעה איתו לאתר בנייה לא הרחק מה"חי פארק" בקרית מוצקין.

"הבאתי איתי שני אתי חפירה", סיפר לחוקרים, "היא רצתה שנעשה בלילה טקס קבורה. הכול היה מרצונה החופשי. נכנסו למקום, לא רחוק משם היה שומר שהבחין בנו, גם שכנים שהיו על המרפסת מהבניין ראו אותנו. אם הייתי רוצה לרצוח אותה אותה הייתי עושה את זה באופן גלוי? היו אנשים שראו שאנחנו חופרים בור, לא הסתרתי כלום. היא התחילה לחפור בור מצד אחד ואני מהצד השני. אחרי בערך שעה, כשהבור היה מספיק גדול, היא ביקשה להיכנס פנימה. שאלתי שוב אם היא בטוחה שנעשה את הטקס הזה, היא אמרה שכן, נכנסה לבור ואני כיסיתי את החול עליה. היו שם כמה חורים של אוויר וצינור ארוך מפלסטיק דרכו היא נשמה. היא רצתה לטהר את הגוף שלה מהדברים הרעים שנכנסו בה, מהפחדים שתקפו אותה במשך תקופה ארוכה. לא פגעתי בה ולא חנקתי אותה. היא הייתה בת הזוג שלי, למה שארצה לרצוח אותה?".

לדבריו, לא מדובר בבור עמוק אלא כזה שאפשר לנער את החול מעל הגוף ולצאת החוצה. "זה כמו תחיית המתים", הסביר לחוקרים, "היא הייתה אמורה להיות בבור שעה, לצאת וללכת הביתה. חיכיתי שהיא תצא מהבור, היא רצתה להישאר עוד קצת אז אמרתי לה שאני נוסע ואחזור לאחר מכן. זה טקס לא מסוכן והיא לא הייתה צריכה למות. אם היא הייתה אומרת לי שהיא לא נושמת ולא יכולה לצאת הייתי מוציא אותה מיד. ברור שלא הייתי נותן לה למות. היא אמרה שהכול בסדר והיא צריכה עוד זמן לסיים את הטקס. זה חלק מהטיפול".

קצ'ורה מתעקש בפני החוקרים כי כשעזב את המקום מלניק הייתה עדיין בחיים. "מה קרה לאחר מכן אין לי מושג. יכול להיות שהחול כיסה את הצינור וגרם למותה. כשהשוטרים באו לעצור אותי הייתי מופתע לא הבנתי מה רוצים ממני".

עד היום הוארך מעצרו 16 פעמים. נתיחת גופתה של מלניק קבעה שאין עליה סימני אלימות, שלא הייתה תחת השפעת כדורים ושהיא נחנקה למוות ככל הנראה מהחול שחסם את דרכי הנשימה שלה.  בדיון שנערך אתמול, ובמסגרתו שופט בית המשפט המחוזי בחיפה החליט להשאיר את קצ'ורה במעצר יממה נוספת לאחר שהפך החלטה של בית משפט שלום לשחררו, התברר שנתיחת גופתה של מלניק העלתה כי ידיה היו נקיות לגמרי מעפר ושהיא לא כיסתה את עצמה בחול.

השופט ציין בהחלטתו כי על פי הראיות שהוצגו בפניו על ידי המשטרה, הרי שהחשוד הוא זה שביצע את פעולות החפירה והקבורה של מלניק ז"ל וכי מעשיו הם אלה שגרמו למותה. עוד עלה בדיון, כי קצ'ורה מסר את גרסתו בחקירות הראשונות, אך לאחר מכן החליט לשמור על זכות השתיקה מחשש שיפליל את עצמו במעשה לאחר שהמשטרה עשתה לו כמה תרגילי חקירה שנכשלו כולל השתלת מדובבים בתאו. "אני לא מתכוון להיות רומן זדורוב 2", אמר לעורכי דינו, "אני לא אודה בדבר שלא עשיתי".