שלט בכללית  (צילום: פייסבוק)
צילום: פייסבוק

אחת מהאג'נדות שלא מעט קופות חולים מנסות לקדם היא עידוד הנקה. וגם אם עצם הלחץ המופעל על נשים להניק הוא בעצמו שנוי במחלוקת, קופת חולים כללית החליטה להציג את היתרונות שבהנקה בדרך שעוררה לא מעט תמיהה וכעס בקרב לקוחותיה: "למה זה טוב לך?" נכתב בשלט שמוצג בסניפים שונים, "כי שריפת הקלוריות תורמת לחזרה לגזרה".

"הייתי בקופת חולים וראיתי את השלט", אומרת שיר פינקלשטיין (35) מקריית טבעון בשיחה עם mako. "אחותי ילדה לפני חודש וחצי, ואחותה של בעלי ילדה לפני שבוע וחצי. יש אווירת לידה במשפחה. זו המציאות שלי היום. קראתי את המשפט הזה ואמרתי לעצמי: 'זה לא נכון, זה לא קורה'".

"זה מפריע לי בכל כך הרבה מובנים", היא מציינת. "גם הבחירה במילה חזרה לגזרה. זה מונח של חברות אופנה, זה לא מונח של ארגון בריאות. ארגון בריאות יכול להגיד אכילה מאוזנת, BMI תקין, אבל המונח 'חזרה לגזרה' הוא בעייתי. מה אכפת לכם אם אני נכנסת למכנסיים מלפני או אחרי הלידה? ואיך הגזרה שלי קשורה להנקה?".

השלט המדובר מתברר אינו חדש. מחיפוש בפייסבוק אפשר לראות שכבר בנובמבר שנה שעברה הועלה פוסט בנושא באתר הכללית: "מה זה השטויות האלה?", נכתב בו, "ממתי 'חזרה לגזרה' זו מטרה או יתרון של אישה באופן כללי, ושל אמא אחרי לידה בפרט? ממתי ממדי גוף נשי נהפכו לרשות הכלל או לשיחת סלון או לפוסטר בסניף המעודד הנקה?". בתגובה לפוסט כתבו לה מקופת חולים כללית כי הנושא יבורר. אך כפי שנראה השלטים עדיין מפורסמים בסניפים אחרים.

 

גם שיר החליטה לא לשתוק והעלתה פוסט בנושא "הורות בזכות" בסוף השבוע האחרון. לדבריה, היא קיבלה עשרות תגובות: "היו גם בנות שכתבו שהמשקל מכביד עליהן והן רוצות לחזור לאיזון ולבריאות. וזה בדיוק ההבדל וזה לא אמור להיות קשור להנקה. אני לא מנותקת, גם לי היה קשה עם משקל הגוף שלי אחרי הלידה. אישה בתקופה אחרי הלידה צריכה להתמודד עם כל המורכבות שבאה עם זה. יש גם הרבה חוסר בשינה, מישהו חדש שנכנס לחיים, אבל בתקופה שאת מניקה זה לא הזמן להתעסק עם המשקל".

גם הלחץ של נשים להניק הוא משהו, כך נראה, שנשים מתמודדות איתו כל הזמן: "אני הנקתי חודש וזה היה מאבק מול החברה ומול עצמי. ועם זאת החוויות האלו לא מפריעות לי כמו המשפט הזה. זה כאילו בהריון היה לך רשות חברתית לעלות במשקל ועכשיו את צריכה לחזור למה שהיית. החברה רואה את האישה בהריון כמשהו מקודש, כמישהי שצריך לעטוף, ורגע אחרי זה - סיימת יופי, תחזרי לשגרה. לוקח רגע להבין את המציאות החדשה אז שחררו אותי ממידת המכנסיים. החברה עושה את זה מספיק, ודואגת להזכיר לנשים שהן צריכות לרדת במשקל באופן מיידי, אנחנו מקבלות מספיק מסרים כאלו מעצמנו ומהחברה ומכל הדוגמניות שמצטלמות יומיים אחרי הלידה. זה לא עובד ככה. ואם אתם רוצים לתת לנו המלצות בריאותיות, תנו המלצות רפואיות אבל אל תקשרו את זה להנקה, זו פופוליסטיות זולה בעיניי".

מקופת חולים כללית נמסר בתגובה: "ראשית נציין כי מדובר בשילוט ישן ולמרפאות הופץ שילוט עדכני. ארגוני בריאות ממליצים על הנקה בלעדית במשך שישה חדשים, ולאחר מכן בשילוב מזונות משלימים. מחקרים מצאו כי להנקה יתרונות רבים לאם ולתינוק במניעת מחלות זיהומיות, סוכרת וסוגי סרטן שונים. עוד עלה במחקרים כי הנקה מסייעת להשגת משקל תקין של האם ותינוקה. כארגון בריאות אנו מקדמים ומשקפים לציבור מידע חשוב זה על היתרונות הבריאותיים הרבים גלומים בהנקה".

השלט החדש של כללית