מכון דורות, בשיתוף קופת חולים כללית, צפוי לקיים השבוע (ה') את הכנס השנתי הרביעי של מכון דורות - המרכז לפוריות רפואה והלכה בנושא פוריות האישה. רק דבר אחד חסר באותו כנס כל כך חשוב: רופאות העוסקות בתחום, וכן נשים שינאמו ויספרו על החוויות שעברו. בעקבות פניית mako ביטלו את השתתפותם רופאים משערי צדק ואסותא. 

מכון דורות הוקם על ידי הרב ציון כהן ורעייתו לאה - זוג חרדי שסבל מבעיות פריון, והוא נותן מענה הלכתי רפואי לזוגות חרדים חשוכי ילדים. בין נואמי הכנס ניתן לשמוע את הגאון רבי ירון אשכנזי, ראש קו ההלכה הספרדי, שנאומו יעסוק ב"בדיקות לזיהוי מוקדם בהלכה ובהשקפה", וכן את הגאון רבי ציון כהן, רבה של אור יהודה ואת נשיא מכון דורות שיספר על "שאיבת ביציות וטיפולים בעוברים בשבת". כמו כן בתוכניה מצוין שישתתפו בכנס רופאים בכירים מהדסה, אסותא ושערי צדק.

"בשנת 2023 אין מקום לכנס מדיר נשיo, בטח לא בנושא פוריות האישה", אומרת יעל יחיאלי, מייסדת מיזם 5050. "זה שהכנס מאורגן על ידי ארגון חרדי זה משהו אחד, אבל זה שיש רופאים חילונים מבתי חולים אחרים שמשתתפים בכנס כזה - זו בעיה של כולנו. זה מתן לגיטימציה למציאות מעוותת של הדרת נשים. בכל מקום שעוסק בציבור צריכות להיות 50% נשים. לא ידברו עלינו בלעדינו. בטח לא בכנס שעוסק בגוף האישה. זה לא קשור למגדר, הגברים הם שותפים שלנו למאבק לשוויון ולכן הציפייה מהרופאים המשתתפים לבטל את השתתפותם".
 

"לא נקבל הדרת נשים בכל כנס מקצועי, ובוודאי כזה העוסק בפריון ובריאות האישה", נמסר מקבוצת "החלוקים הלבנים", המאגדת את כלל עובדי הבריאות בישראל המתנגדים לרפורמה המשפטית. "אנחנו קוראים לרופאים לא לשתף פעולה עם כנס המדיר נשים. כנס על פריון האישה ובו כל הדוברים גברים, רבנים דנים בסוגיות ברפואת נשים, ללא אישה אחת לרפואה, ממחיש לאן פני הרפואה בארץ מועדות. לא נקבל חתירה של אנשי דת תחת סמכות מקצועית רפואית".

 

מאסותא נמסר בתגובה כי בעקבות הפנייה מ-mako הרופאים ביטלו את השתתפותם

משערי צדק נמסר בתגובה כי בעקבות הפנייה מ-mako הרופאים ביטלו את השתתפותם

מקופת חולים כללית נמסר בתגובה: "ההשתתפות של נציגי כללית ומתן החסות בכנס ביום חמישי בוטלה".

מבית החולים "הדסה" נמסר בתגובה: "המרכז הרפואי הדסה אינו נמנה עם נותני החסויות בכנס האמור ואינו משלם כל תשלום למארגניו. עם זאת, לנוכח החשיבות הגבוהה שמייחסת הדסה לנושא מעורבות נשים בכל תחומי העשייה וברפואה בפרט, ולמרות הערכתנו למכון דורות הפועל רבות למען נשים בתחומי פוריות והריון, רופאינו לא ישתתפו בכנס".

ממכון דורות נמסר בתגובה: מכון דורות מעניק ייעוץ וסיוע למאותגרי ומאותגרות פריון באופן וולנטרי, חינם אין כסף, ללא הבדל דת גזע ומין. הכנס המדובר הוא בעל אופי הלכתי ולכן מתקיים בתצורה המתוכננת, בהשתתפות למעלה מ-200 נשים. הטענות להדרת נשים מצד מכון דורות שמסייע לנשים ומרבית עובדיו נשים, הן מגוחכות. הדרישה לביטול הכנס מונעת הנגשת ידע רפואי ומקצועי חשוב ומציל חיים, ואנו מצרים על כך.