פסיקת בית המשפט במקסיקו עורר סערה גדולה בקרב התושבים לאחר שגזר על רוקסנה רואיז, אם חד הורית בת 23, שש שנות מאסר בגין "שימוש מופרז בהגנה עצמית לגיטימית", לאחר שהרגה גבר שביצע בה אונס. הצעירה הואשמה בהריגה לאחר שחנקה למוות את הגבר שאנס אותה בביתה, וכן הוטל עליה קנס כספי בסך 16,000 דולר כפיצוי למשפחה של התוקף שלה. לדבריה, אם לא הייתה עושה זאת אותו גבר היה רוצח אותה.

במאי 2021 בילתה רואיז עם חבר בבר מקומי, והוא הציע ללוות אותה לביתה. לאחר מכן הוא שאל אם היא יכול לעלות אליה כדי להמשיך לבלות יחד וכי "הוא נמצא רחוק ממקום מגוריו ואין לו איך לחזור הביתה". היא הסכימה וביקשה שיישן על הספה. באמצע הלילה נכנס הגבר למיטתה, החל להכות אותה, להוריד את בגדיה בכוח ולאנוס אותה. היא ניסתה להתגונן והחלה להכות אותו באגרופיה, ובתגובה הוא אמר שיהרוג אותה.

ברגע של תושייה הצליחה בת ה-23 לקחת את החולצה שעל המיטה, ולחנוק אותו. מתוך בהלה הכניסה הצעירה את גופתו של הגבר לשקית גדולה וגררה אותה לרחוב, שם היא נתפסה על ידי המשטרה ונעצרה. "אני מתחרטת על מה שעשיתי", אמרה רואיז בבית המשפט, "אבל אם לא הייתי עושה את זה הייתי מתה". כמו כן היא לטענתה אף שציינה שנאנסה מעולם לא נערכה בדיקה משטרתית בנושא, ואחד השוטרים אף אמר לה שהיא "כנראה רצתה לשכב איתו ואז שינתה את דעתה".

רואיז הואשמה בהריגה וישבה תשעה חודשים בכלא ואז שוחררה עד לתחילת משפטה. השבוע קבעה השופטת מוניקה אוסריו כי הנאשמת השתמשה בכוח מופרז כדי להגן על עצמה וטענה כי "היא יכלה לתת לו מכה בראש ולהשאיר אותו חסר הכרה". עורכי דינה של רואיס אמרו שגזר הדין הוא מפלה והודיעו כי יערערו עליו: "זה תקדים גרוע מאוד עבור כל אישה. זה שולח מסר לנשים שהן יכולות להגן על עצמן אבל רק עד נקודה מסוימת".