האנסת וגם נישאת? עבור חלק מחברי הפרלמנט הטורקי, עושה רושם, אונס היא דרך נהדרת להכיר בן זוג למטרות נישואים. הצעת חוק מטרידה שהוגשה במדינה לאחרונה מבקשת להעניק חנינה לגברים שהורשעו באונס – אם יינשאו לקורבן שלהם. ההצעה השנויה במחלוקת נידונה לראשונה לפני כשבועיים, והצליחה לעורר זעם רב בקרב ארגוני נשים וזכויות אדם.

זו אינה הפעם הראשונה שהפרלמנט בטורקיה מנסה להעביר חוק בסגנון: בשנת 2016 הוגשה במדינה הצעת חוק דומה, אבל זו נדחתה בסופו של דבר בעקבות מחאה מקומית ובינלאומית נרחבת. לטענת ארגוני נשים וזכויות אדם מקומיים, הצעות החוק המטרידות הן ניסיון לחפות על מגמה מדאיגה של עלייה ברצח נשים, אלימות כלפי נשים ונישואי ילדות שמתרחשים במדינה בשנים האחרונות. 430 נשים נרצחו בטורקיה רק בשנת 2019, וההערכות הן כי 15%-32% מהנשים במדינה נישאות לפני גיל 18.

מה בעצם עומד מאחורי הרעיון המחריד? לטורקיה, מתברר, היסטוריה של חקיקה שמטרתה גידול האוכלוסייה וחיזוק מעמד התא המשפחתי ומוסד הנישואים. בשני העשורים האחרונים הקצתה המדינה משאבים רבים לקידום הנושא, וחקיקת "הינשאי לאנס שלך" המוצעת כעת, המסבה עבריינים מורשעים לבעלים על חשבון בטחונן של הנשים במדינה, משרתת מטרות אלו – ומכשירה, כביכול, אנסים לחזור אל חיק החברה השמרנית והפטריאכלית כבני זוג ובעלים מהוגנים.

>> מחריד: גברים באפריקה דורשים לינוק מהנשים שלהם