לפני שלוש שנים אופיר שטוי בת ה-25, קצינה מצטיינת במודיעין חיל האוויר, מצאה את עצמה לפנות בוקר מחוץ לבית אחותה, מבולבלת ויחפה, ללא כל זיכרון של שש השעות האחרונות שעברו עליה. מהר מאוד היה ברור לשטוי שהיא נאנסה באמצעות שימוש בסם האונס; היום התארחה אופיר בתכנית הבוקר של פאולה וליאון וסיפרה שוב את סיפורה - במטרה לעורר את המודעות.

"נפגשתי בבר בתל אביב עם ידיד, סטודנט לרפואה באירופה שהגיע לביקור בארץ", סיפרה, "המפגש היה ידידותי לחלוטין. שתינו אלכוהול - אני שתיתי יין, הוא בירה, והרמנו צ'ייסרים - גם כאלה שאנחנו הזמנו וגם כאלה שקיבלנו על חשבון הבית". עד השלב הזה הערב התנהל באופן תקין, ואופיר זוכרת אותו במדויק. "הפעם הראשונה שעזבתי את השולחן הייתה אחרי ששילמנו את החשבון, החלטתי ללכת לשירותים רגע לפני שאני לוקחת מונית לבית של אחותי בהרצליה, שם התכוונתי לישון. בסביבות השעה 2:30 יצאתי מהבר, ומאז ועד שעה 6:30 אני לא זוכרת כלום. שום דבר. לא קצת ולא הבזקים".

לפגישה הגעת בלי שום כוונות רומנטיות.
"בכלל לא. לא היה שום דבר בשיח, לא הייתה בינינו אפילו לא קרבה. זוכרת את עצמי יוצאת מהשירותים, וזהו".

אופיר שטוי (צילום: לימור בן-רומנו)
צילום: לימור בן-רומנו

"תכננתי ללכת הביתה בלי ששום דבר יקרה בינינו"

בשש וחצי בבוקר הופיעה אופיר בכניסה לדירת אחותה, יחפה בקור של ינואר, בלי מעיל ובלי הג'קט שלבשה וללא טלפון, ארנק או מפתחות. אחותה, שהבינה מיד שמשהו לא תקין, ניסתה לדובב את אופיר - ומשלא הצליחה לקחה אותה לבית החולים איכילוב, משם הועברה לחדר 4 - החדר האקוטי במיון שנותן מענה לנפגעות תקיפה מינית בבית החולים וולפסון. בשלב זה כבר לא ניתן היה לאתר בדמה של אופיר סימני סם אונס, הנעלמים בין ארבע לשמונה שעות מרגע כניסתם לגוף.

את מבינה שהותקפת מינית?
"לא. אני מתחילה להרגיש את הגוף, כבר לא יכולה לשבת, לא יכולה לעמוד. הכל מאוד כואב לי. לאנשים מסביבי מתחיל להיות מאוד ברור. יצרו איתו קשר, בהתחלה חשבנו שזה לא נורא, הוא הרי ידיד. לא הייתי מודעת לזה שאנסים הם בדרך כלל אנשים שאנחנו מכירים. שואלים אותו ואז הוא אומר שקיימנו יחסי מין בהסכמה, ובשלב הזה אני מבינה שמשהו מוזר כי תכננתי ללכת הביתה בלי ששום דבר יקרה בינינו".

מרגע שהתפכחה עברה שטוי את כלל הבדיקות הנדרשות והגישה תלונה, אך הפרקליטות בחרה שלא להגיש כתב אישום עקב חוסר ראיות בתיק. את תגובתה ותגובת המשפחה לסגירת התיק מתארת אופיר כ"הלם מוחלט", והיא מאשימה את הפרקליטות בהתעלמות מראיות תומכות שהופיעו בתיק. המשפחה הגישה ערעור על סגירת התיק אך הוא נדחה, ובימים אלה תובעת שטוי בהליך אזרחי. "אני רוצה לעשות הכל כדי שהוא לא יהיה רופא ולא יהיה לו את הכוח הזה. הוא רוצה להיות גינקולוג", סיפרה הבוקר לפאולה וליאון. 

הרגע הזה בראיון הסעיר את ליאון במיוחד. "ברור לך שהוא תכנן הכל. הוא ידע בדיוק מה הולך לקרות, הוא תסרט את זה מראש, ישב שם ותכנן את זה", אמר בזעזוע, "זה מעביר בי צמרמורת שהוא היום חופשי". כשפאולה העירה שיש להוסיף את המילה "לכאורה" כאשר מדברים על הנאשם, ליאון הגיב בסערת רגשות: "מה זה לכאורה? בסדר. שיתבע אותי".

אופיר שטוי (צילום: לירון שרים)
הכל רק לא לשתוק. אופיר שטוי | צילום: לירון שרים

"שימוש בסם אונס הוא הפשע המושלם היום"

בעקבות אוזלת היד של הרשויות שטיפלו במקרה שלה, החליטה אופיר להקים את הקמפיין "הכל רק לא לשתוק": פרויקט גיוס המונים שמטרתו העלאת המודעות לנושא סם האונס. "המטרה היא ליצור סביבה חברתית בה אנשים דואגים אחד לשני ומבינים שלכל אחד שעובר ליד סיטואציה כזו יש כוח להציל חיים", אמרה ל-mako לפני מספר חודשים לרגל היום הרשמי למאבק בסם האונס, "אנחנו רוצים ליצור במקומות הבילוי סביבה תומכת ואכפתית - אכיפת מצלמות, הדרכות לצוות המקום ועוד, ולקדם טיפולים לנפגעי סם אונס, למשל מרכז סיוע המתמחה בנושא".

מטרה נוספת של הקמפיין היא לייצר הרתעה בפני התוקפים: "שימוש בסם אונס הוא הפשע המושלם היום, גם בגלל שהוא לא משאיר עקבות וגם בגלל שהרשויות ומערכות ההגנה עושות אפס מאמצים לעצור את המגיפה הזו". בהמשך הקמפיין מתוכננים גם קידום שינויי חקיקה שיוכלו להביא להגשת כתב אישום ואף להרשעות במקרים דומים.

לאחר סגירת התיק מצבה הנפשי הביא את שטוי לאשפוז, אך היא מעידה כי היום היא נמצאת במקום שונה לחלוטין. היא מחזקת את עצמה בטיפולים שונים, עובדת כדיילת אוויר באל על, חולמת להיות רופאה - ושואבת כוח רב מהקמפיין. "הקמפיין הוא נקודת אור ענקית בחיים שלי, שמעניקה לי אנרגיות בלתי נגמרות לצד המחשבה שהלוואי וזה לא היה קורה לי ולא היה צריך להיאבק על עולם טוב יותר, כי הוא היה פשוט טוב. אני מאוד מאמינה במאבק וביכולות שלנו יחד ליצור ולהוביל שינוי".

תגובת המשטרה (צילום: מתוך פאולה וליאון, שידורי קשת 12)
תגובת המשטרה | צילום: מתוך פאולה וליאון, שידורי קשת 12