הם ישבו זה לצד זה, החליפו מבטים, התחמקו משאלות, מסרו תשובות מקושקשות. "איסי רפאילוב ואיליזיר מאירוב הם עברייני רחוב, רואים את זה בהרשעות הקודמות שלהם והם התנהגו בהתאם", מתאר השבוע מקור במשטרה את מה שקרה בחדר החקירות בשבוע האחרון של אוגוסט. "עבריינים בכירים היו שומרים על זכות השתיקה, לא מתברברים כמוהם בתשובות לא ענייניות".

צוות החקירה של ימ"ר לכיש נתן לשני החשודים המרכזיים בתיק האונס 216 – השם נלקח ממספר החדר במלון "הים האדום" שבו בוצע הפשע - הזדמנות להודות ולקחת אחריות. אבל השניים הכחישו כל קשר למעשה, וכשהחוקרים הבינו שלא יקבלו יותר מהתחמקויות והתחכמויות, הם הציגו אקדח מעשן: סרטון שבו צילם איסי את איליזיר בשעת מעשה עם הנערה בת ה-16. תיעוד של אונס שהצלם דאג לשלוח בווטסאפ למצולם. שיהיה, למזכרת. 

כשאיליזיר ראה את עצמו על המסך, הוא הבין שזה נגמר וניסה לשכנע את איסי שהדבר הנכון לעשות הוא להתקפל. "הם יודעים הכל", אמר מול המצלמות הפזורות בחדר. "בוא נספר להם מה היה ונגמור עם זה". איסי החזיר מבט עקום, ואיליזיר המשיך: "תקשיב, אנחנו חברי ילדות, אנחנו מכירים מגיל קטן. אני לא אסבך אותך סתם".

איסי ואיליזיר (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)
איסי רפאילוב | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם

"איסי הוא היותר אלים מביניהם, היותר דומיננטי. איליזיר שונה ממנו לגמרי, הוא לא עושה בלגן ברחוב, לא מאיים ולא צועק. יותר שקול"

זו לא הייתה אמירה בעלמא, איסי רפאילוב ואיליזיר מאירוב אכן צמודים זה לזה מילדות. "הם בלתי נפרדים מגיל ארבע-חמש", מספר אדם שמכיר את שניהם. "הם גרים באותו רחוב בחדרה, הם היו ישנים אחד אצל השני, עושים שטויות ביחד, מבלים הרבה, שותים". ביחד הם ביצעו עבירות קלות, ביחד אימצו שמות בדויים שמשמשים אותם ברשת – איסי רפאילוב הוא ישי ראובן, איליזיר מאירוב הוא אליהו מאיר. וב-12 באוגוסט, כך על פי כתב האישום, החברים הטובים עשו עוד דבר אחד ביחד. בזה אחר זה, לפרקים בצוותא. כשלא פגעו פיזית בנערה, הם תיעדו את האקט ועודדו זה את זה.

פרשת האונס הקבוצתי באילת זעזעה מדינה שכבר קשה לזעזע. איך הם היו מסוגלים למעשה כזה, שאלו בחדשות וברשתות ובבתים כשנודע שהוגש כתב אישום בפרשה נגד לא פחות מ-11 גברים – ארבעה מהם נאשמים באונס בנסיבות מחמירות והאחרים במעשים מגונים, סיוע לאונס ואי מניעת פשע. ובעוד שמרבית המעורבים בפרשה הם קטינים, לרבות תאומים בני 17 מהמועצה האזורית לכיש שנאשמים גם הם באונס, איסי ואיליזיר הם גברים בגירים. עבריינים או לא, הם אמורים לדעת שיש דברים שפשוט לא עושים.

"הנאשמים נהגו במתלוננת כחפץ, ככלי לסיפוק יצריהם", הודיעה הפרקליטות עם פרסום כתב האישום. וכשבוחנים לעומק את סיפורם של החברים הכי טובים מחדרה, איסי בן ה-28 ואיליזיר בן ה-27, מתגלה מתכון ליצירת גבר שנוהג כך בנערה: רקע של מצוקה כלכלית, בחירה בפשע בגיל צעיר, תקריות אלימות כדרך חיים, יחס בעייתי לנשים שמתחיל בבית וגולש החוצה. הוסיפו אלכוהול, ערבבו עם צעירים משולהבים - "הייתה אווירה של חגיגה במסדרון", צוטט ב"הארץ" גורם המקורב לחקירה – וקיבלתם מעשה זוועה.

הטיפוס האלים, הטיפוס השקט

בשכונה שלהם - בניינים מוזנחים, חדרי מדרגות מאובקים, חבר'ה עם נרגילות בכל פינת רחוב - אפשר להבחין בעשרות כתובות גרפיטי זהות, "כל אנס בא יומו". מישהו הדליף לרשת את הכתובות של איסי ואיליזיר, שני בתים צמודים באותו הרחוב, והשכנים כבר התרגלו לגרפיטי על הקירות. לך תסביר למוחים האלמונים שהשניים כלל אינם גרים כאן אלא בחלק אחר של השכונה. לך תבין למה הודלפו כתובות של שתי משפחות שאין להן כל קשר לאיסי, לאיליזיר או לאונס באילת. "זאת השכונה הכי פח בארץ", אומרת בת אל (שם בדוי), שמתגוררת כאן שנים. "פעם זאת הייתה בעיקר סביבה של בוכרים, אבל היום יש כאן גם אתיופים וחרדים. שכונת מצוקה הארד קור".

איליזיר מאירוב

"המצב של איליזיר במעצר לא טוב. הוא מתחרט, הוא עצוב, כואב לו. הוא לא מבין איך הוא עשה את זה", מספרת קארין. ספק אם במשפחת הקורבן ימצאו בכך נחמה

"איסי ואיליזיר באים ממשפחות בעייתיות", אומר ערן (שם בדוי), שמכיר היטב את השניים. "איסי היה תמיד מרכז העניינים, זה שעושה בלגן, ואיליזיר היה מצטרף אליו. הוא תמיד היה ילד מאוד שקט, לא דיבר הרבה, מופנם כזה. כשהם היו ילדים, איסי היה ישן אצל איליזיר כמעט כל יום, בן בית במשפחה שלהם. כשאבא של איליזיר הידרדר רפואית בשנים האחרונות, איסי היה שם בשבילו". יואב (שם בדוי), חבר מהשכונה: "איסי הוא היותר אלים מביניהם, היותר דומיננטי. איליזיר שונה ממנו לגמרי, הוא לא עושה בלגן ברחוב, לא מאיים ולא צועק. יותר שקול".

איליזיר הוא הבכור מבין ארבעה אחים. "אף פעם לא היה ביניהם קשר טוב, כל האחים שלו היו בבלגנים וכל אחד הלך לכיוון אחר", מספרת קארין (שם בדוי), מקורבת למשפחה. "כילד הוא היה נגרר אחרי המקובלים של בית הספר כדי שיאהבו אותו, הוא מת מפחד מהערסים בשכונה. איך אומרים, אם אתה לא יכול לנצח אותם, תצטרף אליהם".

איסי, אומר ערן, לא פחד מאף אחד. "ההורים שלו גרושים ואמא שלו אף פעם לא הצליחה להשתלט עליו, המשטרה הייתה מבקרת פה באופן קבוע מאז שהוא היה בן 14. לרוב הם היו באים בגלל גניבות ואלימות. אחרי שהם היו באים הייתי שומע תמיד צרחות מהבית שלהם". אמיר (שם בדוי), בן כיתתו של איסי: "כשילדים היו משחקים כדורגל בהפסקות הוא חיפש איך להפריע ולריב. גם המורות פחדו ממנו, זכור לי שפעם הוא זרק משהו על מורה. הוא היה צועק בשיעורים, מקלל. כולם ידעו שאיסי הכי אלים בחבורה. כילדים פחדנו לעבור לידו ברחוב, הוא היה מלווה כל אחד במבט המפחיד שלו, תמיד נראה כאילו שהוא מתכנן משהו".

השניים היו לא רק חברים, אלא גם שותפים לפשעים קטנים. "הם היו חלק מקבוצה של קווקזים מחדרה שעמדו מחוץ לתחנות 'ווינר' בעיר. הם היו יושבים בתחנות, מחכים שאנשים יצאו עם מזומנים ואז קופצים עליהם משום מקום באיומים", מספר ערן. "הם עשו מזה ים כסף, אבל הם לא קשורים לארגוני פשיעה, הם עברייני צעצוע. כאלה שחושבים שמגיע להם הכל, אבל אף אחד לא באמת סופר אותם".

"לפני ארבע שנים איליזיר התחיל להתעסק עם השוק האפור", מספרת קארין. "הוא לקח הלוואות גדולות ופחד שיפגעו בו, אז הוא עשה כל מה שצריך כדי להחזיר את החובות. הוא סיפר לי שאנשים היו באים לבית שלו לקחת כסף, הוא סיבך בזה גם את אמא שלו, הם חיו בפחד. הם עברו כמה דירות, לא בטוחה שבגלל זה, אבל יכול מאוד להיות".

לשני החברים נפתחו בעבר תיקים פליליים על עבירות רכוש, ושניהם ריצו עונשי מאסר קצרים. העבר הפלילי של איסי כולל גם תיקים בתחום האיומים ומקרה של העלבת עובד ציבור; איליזיר הורשע גם בשימוש בסמים, עבירות נשק, קשירת קשר ואלימות כלפי בת זוגו. "בפעם האחרונה שאיליזיר יצא מהכלא, הוא אמר לי שהוא לא חוזר לשם בחיים", אומרת קארין. אלא שאם יורשע באינוס בנסיבות מחמירות, איליזיר מאירוב עשוי לחזור לכלא לתקופה של 16-20 שנה.

אישה? זה חפץ

סביב איסי רפאילוב היו תמיד שמועות על התנהגות בעייתית כלפי נשים. "כל הבנות בחדרה היו מספרות שאיסי תוקף", אומרת ענת (שם בדוי), שהיא דווקא קרובת משפחה של איליזיר. "הוא מתחיל עם כל בחורה שהוא רואה, יודע לשחק, לדבר, מזרים כל בחורה, אפילו אם זה בכוח. גם אותי הוא ניסה להזרים".

איסי ואיליזיר (צילום: פרטי)
צילום: פרטי

בשכונה אפשר להבחין בעשרות כתובות גרפיטי, "כל אנס בא יומו". מישהו הדליף את הכתובות של איסי ואיליזיר, אבל הן אינן נכונות. השניים כלל אינם גרים כאן אלא בחלק אחר של השכונה

הדברים של ענת נגועים אולי בניסיון להציג את איסי כדומיננטי מבין השניים גם כשמדובר באלימות מינית, ובכך להקטין את חלקו של איליזיר, אבל איסי עשה מספיק כדי להצדיק את המוניטין שלו. "נשים הן לא יותר מסתם חפץ בשביל לספק אותנו הגברים אז תפסיקו להיות קשות להשגה ותהיו יותר זמינות או שתפסיקו להתלונן שאונסים אתכן", כתב לפני מספר חודשים בקבוצת פייסבוק.

ב-5 באוגוסט, שבוע לפני האונס באילת, איסי התייצב בבית משפט השלום בחדרה לפתיחת משפטו בגין התפרעות במקום ציבורי, איומים והכשלת שוטר בעת מילוי תפקידו. על פי כתב האישום שהוגש נגדו הוא עלה לאוטובוס שיכור עם בקבוק בירה ביד; כשהנהג ביקש ממנו לרדת הוא סרב, התיישב בלי לשלם ואמר לאחת הנוסעות: "איזה כוסית שרמוטה". במהלך הנסיעה פנה לנהג והציע לו עסקה, תן לי 200 שקל וארד מהאוטובוס. כשהנהג סירב, איסי גנב את פטיש החירום לניפוץ חלונות. זה הספיק לנהג, שהתקשר למשטרה.

תוך זמן קצר עלו לאוטובוס שוטר ושוטרת. איסי פנה באיום מרומז לשוטר ("אל תדאג, יש לך משפחה, אישה וילדים"), ולאחר מכן התקרב לשוטרת, הפריח לעברה נשיקות באוויר ואמר: "איך בא לי לתת לך ביס. בא לי לאנוס אותך".

בשבועות האחרונים, בכל פעם שנחשף בתקשורת פרט נוסף על עברם של איסי ואיליזיר או על מה שקרה במלון הים האדום, היו גולשים שקישרו בין מעשיהם לבין מוצאם תוך הבעת תפיסות גזעניות והכללות עדתיות קשות. "כנופייה קווקזית, סוג של ערבים מרוסיה, חלאות אדם", כתב ב"וואלה" הגולש "זדה". "הכתובת הייתה על הקיר מאז הגיעו ראשוני קווקז לארץ", הגיב לאותה ידיעה הגולש "אנטיסלאם".

סטס מרדכייב, מנכ"ל עמותת "מדור לדור" השואפת לשילוב יהודי קווקז בחברה הישראלית, מכיר היטב את הטוקבקים ואת הגזענות. "יש המון סטריאוטיפים על החברה הקווקזית. תופסים את הגברים כאלימים פיזית, בייחוד כלפי נשים. אנחנו כעמותה נלחמים בסטיגמות האלה, זה לא נכון".

איך אתה ואחרים בקהילת יוצאי קווקז רואים את פרשת האונס באילת?
"מבחינת הקהילה שלנו, מה שהיצורים האלה עשו זה קטסטרופה. התרסקות ערכית. אם בשנים האחרונות הצלחנו לשנות את הדעה עלינו, אז מה שהם עשו זה להחזיר את כל הדעות הקדומות. הם גרמו לחברה הישראלית להסתכל עלינו שוב כאלימים ופרימיטיביים, למרות שזה כבר לא נכון".

מה לגבי היחס לנשים? הנה ציטוט מהאתר של עמותת קש"ב, שפועלת במקביל אליכם בקהילה הקווקזית: "מבנה המשפחה המורחבת הוא פטריארכלי. מדובר בחברה מסורתית, שהתאפיינה בעבר (וגם כיום) בפיקוח חברתי הדוק על נשים בפרט ויחסים בין המינים בכלל. בדפוס המסורתי הזה מילאה החמות (אם האב) תפקיד מרכזי כמנהלת ענייני הבית, וכמפקחת על האישה".
"על פי העדה הקווקזית, האמא היא אישה והאבא הוא גבר. אין מה לעשות. לכל אחד יש תפקיד במשפחה, הגבר דואג לכל הצרכים והאישה דואגת לחינוך. לא כי הגבר לא נותן לה לעבוד, אלא כי הוא דואג לה".

מלון הים האדום באילת (צילום: החדשות 12)
צילום: החדשות 12

בצהרי ה-12 באוגוסט הגיעה הנערה לבריכת מלון הים האדום. בסביבות השעה 19:00 הובילו אותה איסי ואיליזיר לחדר 216. "הייתה אווירה של חגיגה במסדרון", צוטט גורם המקורב לחקירה

בת אל, תושבת השכונה של איסי ואיליזיר ובעצמה בת ליוצאי קווקז, מתארת את הנורמות במילים חדות יותר: "המשפחות הקווקזיות פה בחדרה מאוד פרימיטיביות, בעיקר ביחס לנשים. הגבר הוא השולט והאישה תחתיו. להיות אישה קווקזית זה אומר לא לצאת לבד בלילה, עד גיל 18 לא יכולתי להסתובב לבד או לנסוע למקומות. אסור לנו לצאת עם גברים לא מהעדה ואת צריכה אישור לכל החלטה שלך. אצלנו בעדה לנשים לא נותנים ללמוד או לעבוד".

עד היום?
"בטח. יש כמובן משפחות שנהיו לגמרי מערביות בתפיסה, אבל הפטריארכליות עדיין קיימת אצל חלקים בחברה הקווקזית".

משפחות מאירוב ורפאילוב משתייכות במובהק לחלק השמרני, הפטריארכלי. ענת, הקרובה של איליזיר: "בגיל 12 הוטרדתי מינית על ידי מישהו מהמשפחה, וזה היה בסדר מבחינת הורים. אנחנו קווקזים של פעם, ההורים שלנו חושבים שהם חיים בקווקז ולא בישראל, הם מתבלבלים. מבחינתם הגבר יכול להתייחס לאישה איך שהוא רוצה, מותר לו גם להרים יד. זו מנטליות שונה. בגלל זה הרבה אצלנו מתחתנות בגיל צעיר, רק כדי לצאת מהמשפחה".

קארין: "איליזיר מאוד שמר על אחותו הצעירה. כשהיא הייתה נערה הוא לא היה נותן לה לצאת עם חברות או להסתובב לבד. היא סיפרה לי שהוא היה מכה אותה אם היא הייתה יוצאת לבד, רגל הוא לא נתן לה להוציא מהבית".

מה לגבי משפחת רפאילוב?
"תשמעי, לאיסי יש ילד, הוא לא נשוי, אבל הוא היה מתייחס נורא לאמא של הבן שלו, אלימות, צעקות, היא הייתה מתלוננת עליו במשטרה. המשפחה שלו לא פחות מסורתית מהמשפחה של איליזיר, וגם אצלם קודם כל הגבר ואז כל השאר. זו התרבות".

החברים, האחים, כולם היו בחדר  

המטען התרבותי, המצוקה הכלכלית, העבר הפלילי – איש מהמרואיינים לכתבה זו, וגם איש מכותביה, אינו רואה בדברים נסיבות מקלות. אבל כשמביאים בחשבון את הרקע, פתאום ברור איך מעשים בלתי נתפסים הופכים לאפשריים. "רפאילוב ומאירוב לא גילו באף שלב של החקירה שום רגישות, שום אמפתיה לנערה, כאילו הם בכלל לא היו בחדר", אומר גורם משטרתי ומסכם: "הם לא אנשים נורמטיביים".

איסי רפאילוב‎ (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)
איסי רפאילוב‎ | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם

שבוע לפני האונס באילת נפתח משפטו של איסי רפאילוב. לפי כתב האישום נגדו הוא עלה שיכור לאוטובוס, וכשהורד ממנו אמר לשוטרת, "איך בא לי לתת לך ביס. בא לי לאנוס אותך"

לאילת הם ירדו בתחבורה ציבורית ("אין לנו מכוניות, קנינו כרטיסים ונסענו באוטובוס לילה מחיפה לאילת", סיפר איליזיר לחוקרים). על פי כתב האישום, בשעות אחר הצהריים של ה-12 באוגוסט הגיעה הקורבן עם שתיים מחברותיה לבריכת מלון הים האדום. איסי, שהגיע לבריכה לפניהן, הציע לנערה לצאת איתו לבילוי. היא סירבה והנערות עלו לחדר שבו שתתה הקורבן עד שהגיעה למצב של חוסר שליטה. כשהלכה לשטוף את פניה תיעדו מצלמות האבטחה התקהלות שנוצרה סביבה, כשהיא מועדת ובגילופין. בין המתקהלים היו גם איליזיר ואיסי, שהציג את עצמו כחובש שיכול לסייע לה.

בסביבות השעה 19:00 הובילו השניים את הנערה לחדר 216 המיועד לנהגי "אגד" שלא שהו באותה עת בחדרם, שם אנסו אותה על פי כתב האישום בזה אחר זה במשך כשעה. בצוותא, באכזריות, תוך אובדן צלם אנוש והתעלמות מופגנת ממצוקותיה. ככל הידוע, לא היה שום קשר קודם בין החברים מחדרה לצעירים שהצטרפו אליהם.

גם כשתיעוד המעשים הוצג בפניו בחדר החקירות, גם כשהחבר הכי טוב שלו הבין שזה נגמר, איסי רפאילוב המשיך להתעקש שלא אנס את הנערה ולא קיים איתה יחסי מין. איליזיר מאירוב לעומתו הסכים לקשור את עצמו לאירוע, אבל טען שיחסי המין היו בהסכמה. "לא אנסתי אותה, לא עשיתי שום דבר בכוח", אמר לקראת סוף החקירה שהתנהלה בפיקודו של סנ"צ דורון אלוני. לשאלה איך נערה תחת השפעה כבדה כל כך של אלכוהול יכולה בכלל להסכים לקיום יחסי מין, איליזיר השיב: "היא הסכימה, לא עשיתי שום דבר שהיא לא רצתה".

איסי, שמלכתחילה לא נראה לחוקרים כמי שעומד להישבר - "ראינו שאיליזיר מאירוב הוא החולייה היותר חלשה, רפאילוב יותר חזק מנטלית", אומר גורם במשטרה - המשיך להתבצר בגרסתו. "לא קיימתי איתה שום יחסי מין, לא נגעתי בה בכלל. נכון שהייתי בחדר, אבל לא קרה כלום", אמר.

הבגיר השלישי שהוגש נגדו כתב אישום בפרשה הוא אושר שלמה, בן 19 מהישוב נוגה, שמואשם בעבירות של מעשים מגונים ואי מניעת פשע. התאומים הקטינים הכחישו תחילה את חלקם באונס, אבל כמה מחבריהם הפלילו אותם בחקירה ("הם יכולים לספר מה שהם רוצים, הם שכבו איתה יחד עם שני האחרים"). טרם התקבלה החלטה בפרקליטות אם להגיש כתב אישום נגד מנהלת המלון, פנינה ממן, שהייתה עצורה שלושה ימים בחשד שידעה על המעשה בזמן אמת ולא הזעיקה את המשטרה. ממן הכחישה את המיוחס לה.

איסי רפאילוב, איליזיר מאירוב והתאומים עצורים כעת. בפרקליטות דורשים להאריך את מעצרם עד תום ההליכים; דיון בבקשה צפוי בימים הקרובים. "המצב של איליזיר במעצר לא טוב. הוא מתחרט, הוא עצוב, כואב לו. הוא לא מבין איך הוא עשה את זה", מספרת קארין. ספק אם במשפחת הקורבן ימצאו בכך נחמה.

עד לשעה זו לא נתקבלה תגובת עורכי דינם של איסי רפאילוב ואיליזיר מאירוב. התגובות יפורסמו אם וכאשר יתקבלו