980 אלף צפיות צבר הסרטון לפני שהטלפון העיר את גל (שם בדוי, השם האמיתי שמור במערכת). על הקו הייתה חברה טובה שלה. היא נשמעה מבועתת. "התלבטתי אם בכלל לענות או לא", מספרת גל השבוע. "רציתי לגנוב עוד קצת זמן שינה, אבל הטלפון לא הפסיק לצלצל אז החלטתי לברר מה כל כך בהול והחברה שלי אמרה, 'גל, את לא מבינה מה קרה'. ואז היא סיפרה שראתה את הסרטון שלי באתר פורנו וכשכמעט מיליון אנשים כבר צפו בו".

התגובה הראשונית הייתה הלם מוחלט. "כל הגוף שלי רעד, כמעט התפרקתי לחלקים. לא הבנתי בכלל מאיפה זה בא. שאלתי אותה אם היא בטוחה, והיא אמרה שזיהתה אותי לפי הקעקועים שלי, יש לי הרבה וקל לזכור אותם. אחר כך הגיעו עוד טלפונים מחברים קרובים שזיהו את הקעקועים וכבר היה ברור שזה אמיתי".

כדורגלן
"מנסה להרחיק את עצמו מהמקרים". בלסטרה | צילום: פרטי

אבל לא היה ברור איך. הסרטון המדובר צץ באתר "פורנהאב" וגל מעולם לא הייתה מעורבת בשום סוג של פורנוגרפיה. הפעמים היחידות שבהן הצטלמה במהלך אקט מיני היו עם החבר שלה לשעבר, אבל בניגוד למקרים שבהם פרטנרים מיניים לשעבר מנצלים חומרים מצולמים מהסוג הזה לצורך מה שמכונה "פורנו נקמה", לא הייתה לה שום סיבה לחשוב שזה מה שקרה. "ידעתי שמתן צילם סרטונים שלנו ביחד, אבל בחיים לא חשבתי שהוא ישתמש בזה נגדי. נפרדנו בטוב והוא תמיד עשה עליי רושם של אדם הגון וישר, לא טיפוס מפוקפק שיפגע בי".

היא התקשתה להתאושש מעצם החשיפה, אבל השאלות הציקו לא פחות מתחושת הפגיעה. "ראיתי חושך בעיניים, לא יצאתי מהבית במשך ימים, ובסופו של דבר החלטתי לעשות תחקיר ולגלות מי עשה לי את זה. ואפילו אז, מתן היה האחרון שחשבתי עליו". אבל כשבדקה לעומק את הדברים, היא נאלצה להתחיל לחשוב עליו.

לא ראיתי מצלמות בבית

מתן בלסטרה סומן בצעירותו כהבטחה בכדורגל הישראלי, שיחק בליגת העל ופרש בעקבות פציעה. גל הכירה אותו לפני כשנתיים דרך חברה ששירתה איתה בצבא. "הוא יצא איתה קודם, גבר נאה, עשה עליי רושם טוב. נפגשנו כמה פעמים כשהוא היה חייל משוחרר. לא הייתה איזו אהבה מטורפת, אבל נסעתי לבית שהוא גר בו והוא נסע אליי. היו פרידות, חזרות. זה לא היה ממש קשר אמיתי, זה יותר הסקס שחיבר בינינו".

גל מספרת שהוא צילם עשרות סרטונים שלהם ביחד או שלה לחוד. זה לא הדאיג אותה בזמן אמת ("הוא היה גבר נורמטיבי, דיבר לעניין, טיפוס נחמד, לא יותר מזה"), אבל המחשבה על מאות אלפי הגולשים שצפו באותו סרטון לא נתנה לה מנוח והיא הקדישה ימים לתחקיר, עברה בין אתרים וקבוצות. עם הזמן גילתה שלא היה סרטון אחד אלא עשרה, ולא רק ב"פורנהאב" אלא גם באתרים אחרים ("פתאום אני מגלה שעוקבים שלי באינסטגרם זיהו אותי") ובקבוצות סגורות ב"טלגרם". בשלב זה החלה לחשוד לראשונה שבלסטרה הוא זה שהפיץ אותם. "התחלתי לגלות באתרי פורנו יותר ויותר שמות משתמש שמזכירים את השם שלו, כאילו שמישהו פתח פרופילים פיקטיביים כדי להפיץ את הסרטונים שלי".

כדורגלן
"רוצה לדעת שאני למטרת רווח". התכתבות בין בלסטרה וגל | צילום: פרטי

מה עבר עלייך כשהבנת שהסרטון ההוא לא היה מקרה בודד?
"לא יכולתי לצאת מהבית מהבושה. תבין, זה אדם שסמכתי עליו, שהיה אצלי בבית ובגד באמון שלי. הרי זה נעשה באופן שיטתי, עברתי גיהינום ברמה הנפשית כשהבנתי מה קרה. בקושי אכלתי, לא יכולתי לישון. היו לי סיוטים נוראיים. המשפחה לא הבינה מה עובר עליי. הרגשתי מרומה, מושפלת. חוויתי אירוע של פוסט טראומה, ממש ככה".

הטלפון מהחברה הגיע בתחילת חודש יולי. ב-8.7 ניגשה גל לתחנת המשטרה בנתניה, הגישה תלונה מסודרת נגד בלסטרה ומסרה לחוקרים את רשימת שמות המשתמש שמצאה באתרים שבהם הופצו הסרטונים שלה. "באתי מוכנה עם כל התיעוד והמסמכים כדי לעזור בחקירה", אומרת גל. "בשלב הזה כבר חשדתי בו".

מה ששכנע אותה היו סרטונים שלא ידעה על קיומם, שאיש מלבד בלסטרה לא היה אמור לדעת שצולמו. "גיליתי שהופצו סרטונים שבכלל לא היה לי מושג שהוא צילם, כשאני ישנה או במצב אינטימי כזה או אחר", אומרת גל. והשבוע התברר שהיא לא היחידה.

השבוע הוגשה תלונה שנייה למשטרה נגד בלסטרה. המתלוננת היא דנה (שם בדוי), סטודנטית בת 24 שלטענתה בלסטרה צילם אותה ללא הסכמתה באקט מיני ושמר את הסרטון אצלו, מה שמהווה עבירה על החוק גם ללא הפצת התיעוד.

דנה הגישה את התלונה לאחר שמשטרת נתניה זיהתה את הסרטון שלה על המחשב בביתו. מדובר בתיעוד בן כ-45 דקות שבו נראים השניים משוחחים ביניהם ולאחר מכן מקיימים אקט מיני. הסרטון, מספרת גל, התגלה דווקא כשהיא הגישה את התלונה המקורית נגד בלסטרה: "החוקר הראה לי את הסרטון ושאל אם זו אני. אמרתי שלא, ואז שמעתי את מתן מזכיר בהקלטה את השם של הבחורה. התחלתי לחפש אותה באינסטגרם לפי התמונה שלה וככה הגעתי אליה".

כדורגלן
המשטרה הצטרפה לבקשה לפרסם את שמו. בלסטרה | צילום: פרטי

דנה הכירה את בלסטרה בבר שבו עבדו שניהם. הסרטון צולם בלילה שבו יצאו לדייט שהסתיים בביתו. "הכרנו חמש שנים, אבל לא היינו חברים. היה סטוץ וזהו, דיברנו ואז קיימנו יחסים", היא מספרת השבוע. "לא ראיתי מצלמות בבית, לא חשבתי שאדם נורמלי כמוהו יעשה לי דבר כזה, אבל בדיעבד הבנתי שהוא תיעד הכל באמצעות מצלמה במחשב ולא סיפר לי על זה. הוא בכלל לא ביקש את רשותי".

מה אמרו לך במשטרה על הסרטון הזה?
"החוקר אמר שהציגו אותו בפני מתן, והוא הודה שבאמת צילם אותי ללא הסכמתי. לכמה בחורות אחרות הוא עשה את זה בלי שהן ידעו שהוא צילם אותן?".

עשרות פעמים, אם לא מאות

מתן בלסטרה (27), במקור מטבריה, התגלה ככוכב בקבוצת הנוער של מכבי נתניה ובמשך זמן קצר שיחק כקשר בנבחרת הנוער של ישראל. לאחר שעבר בנבחרת הצעירה הקפיצה אותו נתניה לבוגרים והוא חתם על חוזה לחמש שנים. אלא שהוא לא הרבה לשחק, עבר בין קבוצות, ירד לליגה הלאומית ולליגה א', ובסופו של דבר נאלץ לפרוש בעונה שעברה עקב פציעה. כיום הוא סטודנט למחשבים שמתפרנס כברמן וכשיפוצניק. "אם הוא לא היה נפצע והיה מפוקס רק בכדורגל, היינו רואים אותו היום בליגה האנגלית או הגרמנית", מספר מאמן כדורגל שבלסטרה שיחק תחתיו. "הוא היה מוכשר מאוד, אבל כבר בגיל צעיר נאלץ לפרוש עקב פציעות. חוסר מזל גמר לו את הקריירה".

באוגוסט, כשבלסטרה נעצר ונחקר לראשונה, נמצאו ברשותו כ-70 סרטונים של נשים צעירות. הוא נחקר באזהרה, הכחיש שהפיץ סרטונים באתרי פורנו ובטלגרם ושוחרר בערבות. ביום ראשון השבוע נחקר שוב בתחנת משטרת נתניה, הפעם במשך יותר מחמש שעות. הוא הכחיש את מרבית החשדות נגדו,  טען שמישהו פרץ למחשב והפיץ את הסרטונים אבל לא הגיש על כך תלונה נפרדת ולא מסר לחוקרים שמות של אנשים שעשויים לעמוד מאחורי פריצה כזו. הוא הודה שצילם צעירות, את חלקן ללא ידיעתן; החוקרים ניסו לזהות את הנשים, הצליחו לאתר שתיים נוספות לצד גל ודנה ופנו אליהן בבקשה שיאשרו כי אכן הן המצולמות. נכון לעכשיו השתיים שוקלות את צעדיהן.

"בלסטרה סירב למסור לנו את השמות של הבחורות שצילם, ניסה כל הזמן להרחיק את עצמו מהמקרים", אומר גורם במשטרה. "הנחת העבודה שלנו היא שהסרטונים היו אצלו במחשב או בטלפון וכל עוד שלא נוכיח שהייתה פריצה הוא החשוד המרכזי בהפצתם".

הסירוב של בלסטרה למסור את שמות המצולמות הוא שדחף את גל לפנות לתקשורת; היא קיוותה שפרסום הסיפור יגרום לנשים שהיו עם בלסטרה לפנות למשטרה בעצמן. השבוע, לאחר שפנינו אל בלסטרה בבקשה לקבל את תגובתו לדברים, הוא פנה לבית משפט השלום בפתח תקווה בבקשה לאסור על פרסום שמו. ייצג אותו עו"ד בן מעוז ומולו טען בשם "מאקו" עו"ד מוטי ארד ממשרד רוטנברג ושות'. השופט עודד מורנו זימן לדיון נציג מטעם משטרת ישראל כדי שיוכל להתרשם מהראיות לכאורה נגד בלסטרה, ובתום הדיון דחה את הבקשה לאסור על פרסום שמו.

כדורגלן
"אין לי בעיה שתלכי למשטרה". התכתבות של גל עם בלסטרה | צילום: פרטי

נציג המשטרה הבהיר כי משטרת נתניה שותפה לבקשה לאפשר את פרסום שמו של בלסטרה, בגלל חומרת החשדות ומתוך תקווה שכך תיווצר הבקעה בחקירה ונפגעות נוספות יגישו תלונות. "לא מדובר בפעולה קטנה או בקלות דעת", אמר על המעשים המיוחסים לבלסטרה. "גם המעט שכבר נחשף [...] מעיד על כך שבוצע נזק רב מאוד למתלוננת מסוימת. העובדה שחזר על כך עשרות פעמים, אם לא מאות, מעידה על כך שביצע [את העבירות] בכוונת מכוון".

השופט מורנו סיכם בהחלטתו: "בית המשפט עיין בראיות שקיימות בתיק, והמדובר הוא בצבר של עבירות בדבר פרסום באינטרנט של סרטונים אינטימיים ופוגעניים. המדובר הוא על יותר ממתלוננת אחת [...] בהקשר זה יש לומר שמדובר בתיק שנחקר מספר חודשים, לא בתיק מעצר ימים שרק החל להיחקר אתמול".

אני ממש לא מכניס מזה כסף

אם בלסטרה אכן הפיץ את הסרטונים כפי שמיוחס שלו, ובהינתן שלא מדובר ב"פורנו נקמה", מה עשוי היה לגרום לו להפר כך את האמון של הנשים שהיו איתו? גל חושדת שהדברים נעשו ממניע כספי והעלתה את הנושא שוב ושוב בתכתובות ווטסאפ בינה לבינו מאז שנודע לה על הפצת הסרטון הראשון. "שאלתי אותו כמה פעמים למה הוא עשה לי את זה", אומרת גל. "הוא כל הזמן הכחיש, אבל המשכתי לשאול מה הייתה הסיבה".

כבר בחודש יולי שאלה גל בווטסאפ: "תענה לי על משהו אחד, כל הזמן שהכרנו זאת הייתה המטרה? כי אין רק סרטון אחד. אני רוצה לדעת שהייתי רק למטרת רווחים". מאוחר יותר הוסיפה: "מה עשית עם הסרטונים האלו? תהיה כנה".

בהתכתבות הכחיש בלסטרה באופן גורף שיש לו קשר להפצת הסרטונים ("אין לי מה להגיד. אני לא שלחתי בחיים את הסרטונים שלך לאף חבר ולאף קבוצה בטלגרם"). בהודעה נפרדת הביע צער וחרטה, אלא שלא ברור אם התייחס בדבריו לעצם צילום הסרטונים, לכך שצילם גם בהיחבא כפי שטוענות גל ודנה או להפצת הסרטונים כפי שהמשטרה חושדת: "אין לי מילים ואין לי דרך לתאר לך כמה אני מצטער ומתחרט. אני עשיתי טעות. בשום מצב לא חשבתי שזה יגיע לרמה כזאת. אני עשיתי את זה בשבילי באופן פרטי ולא הייתה לי כוונה שזה יגיע למישהו. אין לי מושג למה עשיתי את זה. אני דפוק. אני מטומטם. אין יותר מתחרט ממני ואני הלכתי לאיבוד. איבדתי פרופורציות. לא חשבתי נכון ואני מתבייש בעצמי. קיבלתי את הכאפה של החיים שלי. אני לא מפסיק לחשוב על זה. אני לא ישן בלילות... אני לא מסוגל לדבר איתך מרוב הבושה. אין לי מה להגיד לך... אני לא יודע מהיכן הגעת לרעיונות האלה אבל אני ממש לא מכניס מזה כסף וזאת בכלל לא הייתה המטרה".

עו
"מדובר בשקר מוחלט". עו"ד בן מעוז | צילום: משה בנסון

לדברי קצין שמצוי בפשעי סייבר, המשטרה מודעת לכך שקיים שוק בינלאומי של סרטונים אינטימיים אבל לא מודעת לזליגה של התופעה לישראל: "לא תפסנו חשודים שהודו בזה או שהצלחנו להוכיח שעסקו בזה כעסק כלכלי לכל דבר".

האם מתן בלסטרה הפיץ סרטונים אינטימיים למטרות רווח? "זו שאלה שאין לנו תשובה עליה נכון לעכשיו", עונה מקור במשטרה. "אנחנו בודקים את כל הכיוונים בעניין הזה".

לא בוטחת יותר באנשים

"פורנהאב", האתר הגדול בעולם מסוגו וזה שבו נמצא הסרטון הראשון של גל, מציע לגולשיו מסלול של השתתפות בהכנסות מרווחים שמניבים הסרטונים שהם מעלים, 0.64 דולר לכל אלף צפיות; כך, וידאו שמגיע לסדר גודל של מיליון צפיות, כמו הסרטון הראשון של גל, יניב 640 דולר במסלול צפייה חינמית (הסכומים גבוהים יותר משמעותית במסלולים בתשלום). נשמע זניח, אבל רק עד שמכפילים את זה בעשרות או מאות סרטונים. 

לאחר הודעתה של גל שבכוונתה לפנות למשטרה, בלסטרה מחק את חשבונו מ"פורנהאב" ואיתו הוסר הסרטון שלה. עצם הופעתו של הסרטון באתר הייתה הפרה לכאורה של תנאי השימוש, מפני שפורנהאב אוסר על העלאת חומרים של מצולמים ללא ידיעתם והסכמתם, אבל כבר היו משתמשים שמצאו פרצות בשיטה (רק בקיץ האחרון פורסם ב"Vice" תחקיר על 22 נשים שתבעו את אחד משותפי התוכן של האתר, "Girls Do Porn", בטענה שסרטונים בהשתתפותן הופצו לא ידיעתן והסכמתן, בין היתר בפורנהאב).

"לא עשיתי מזה כסף, לא סחרתי בזה, לא מכרתי כלום", אמר בלסטרה כשנשאל בחקירתו אם הפיץ את הסרטונים של גל או סחר בהם. "גם אני קורבן, לא רק היא. גם אותי רואים בסרטון ועלולים לזהות אותי, איזה אינטרס יש לי לפגוע גם בעצמי?". בהתכתבות עם גל פירט בלסטרה על האפשרות שיזוהה: "הקעקוע שלי שם, אני יודע שזה לא באותה רמה [כלומר, בהשוואה לחשיפה של גל – ש.א], אבל גם אני לא אוהב את זה שזה שם"._OBJ

דנה, שהסרטון בהשתתפותה לא הופץ ככל הידוע, מתמקדת לא במניע אלא במעשה: "כשראיתי את הסרטון רציתי לקבור את עצמי. הפחד הכי גדול שלי הוא שעוד מחכות לי הפתעות, שאולי הסרטון יגיע לכל מיני אתרים ויגרום לי נזק. אני מבוהלת מהמחשבה שעוד אנשים ראו את זה".

העונש על הפצת סרטונים כדוגמת אלה של דנה ושל גל הוא עד חמש שנות מאסר בפועל. בימים הקרובים אמורים החוקרים לגבות עדויות משתי צעירות נוספות שהיו בקשר עם בלסטרה, במידה ויסכימו לשתף פעולה.

גל מצדה עדיין מסתגרת. "אני לא יכולה לתפקד בכלל, לא עובדת ולא מסוגלת להתחיל בעבודה חדשה. כל המחשבות שלי והחיים שלי הם סביב מה שקרה לי. אני לא יכולה לישון בלילות, יש לי סיוטים שאם אצא לרחוב אנשים יזהו אותי בתור 'ההיא מהסרטון באתר הפורנו'. הוא גמר לי את החיים". באחרונה שכרה עורך דין כדי להגיש תביעה אזרחית נגד בלסטרה על הנזקים שנגרמו לה. "אני רוצה שהוא ישלם על מה שהוא עשה לי ולא ייפגע בבחורות אחרות, שיבין שאסור שדברים כאלה יקרו. אני את הלקח שלי מכל הסיפור הזה הפקתי, לא סומכת ולא בוטחת יותר באנשים. אני מפחדת על הבחורות האחרות שהוא צילם והן לא יודעות בכלל שהוא שמר אצלו את הסרטונים, או יותר גרוע, כבר הפיץ אותם. מה יהיה איתן?".

תגובות: "נוכיח את האמת בבית המשפט"

עו"ד בן מעוז, המייצג את מתן בלסטרה, מסר בתגובה: "מרשי, בחור צעיר ונורמטיבי לחלוטין, מכחיש כל קשר להפצת הסרטונים. הוא שיתף פעולה עם החוקרים, הסביר כי הסרטונים צולמו בהסכמה מלאה של הנשים ודרש למצות את החקירה על מנת לאתר את מי שהביא לחשיפתם. יובהר כי מרשי - אשר נצפה בסרטונים ברגעיו האינטימיים - אף הוא קורבן עבירה ואין לראות בו כמי שחשוד בביצועה. מדובר בשקר מוחלט ונוכיח את האמת בבית המשפט".

ממשטרת ישראל נמסר: "עם קבלת התלונה במשטרה נפתחה חקירה במסגרתה נחקר החשוד בחשד למעורבות במעשה. מטבע הדברים איננו מוסרים פרטים אודות חקירות מתנהלות. נציין כי ככל שמתקבל מידע בנושא, משטרת ישראל פועלת באופן נחוש ומקצועי לאכיפת החוק, לרבות באתרים שאינם מנוהלים בישראל ואינם כפופים לדין הישראלי. המשטרה שבה וקוראת לציבור, הפצת סרטונים בעלי אופי מיני עלולה להוות עבירה פלילית שלצדה עד 5 שנות מאסר. משטרת ישראל קוראת לפעול בזהירות ובאחריות בכל הנוגע לתיעוד והחזקה של תכנים שהפצתם עלולה להוות פגיעה בפרטיותם בעידן שבו ניתן בלחיצת כפתור להפוך כל מידע לוויראלי".