שורת כוסות אלכוהול
בסופו של דבר, כנראה שזה מה שכולם לא ייזכרו | צילום: istockphoto

 אם תשאלו כל זוג שהתחתן מה המפתח להצלחת החתונה, כמעט כולם יציינו בין שלושת המקומות הראשונים מוזיקה טובה ואלכוהול איכותי. הבחירה הזאת אינה מקרית. אלכוהול הוא אחד המרכיבים המרכזיים שיכולים להפוך חתונה ממפגש בין דורי הזוי למסיבה מטורפת.

באופן תיאורטי, אתם יכולים להשפיע ולהרכיב את הבר בכוחות עצמכם – החל במבנה והעיצוב, דרך הצוות וכלה במשקאות עצמם. בפועל, ההשפעה שלכם על הבר היא אך ורק בקביעת תפריט המשקאות. הסיבה לכך היא שרוב אולמות האירועים עובדים עם חברת בר מסוימת, בעיקר משיקולי עלות ההרכבה והפירוק, לכן אם תרצו להביא דווקא חברה אחרת, זה יעלה לכם יותר (אלא אם כן אתם בעלי החברה, כמובן). הדבר נכון גם לצוות הבר של אותה חברה, ולאחרונה גם לחבילות הבסיס של האלכוהול, המתומחרות כחלק מהחבילות שמציע המקום או הקייטרינג. לפיכך, על פניו נראה שמרווח ההשפעה שלכם מצומצם ביותר. אבל אנחנו כאן בשביל להגדיל אותו.

מה שואלים?
ראשית, ועוד לפני שחותמים עם המקום, עליכם לעבור על תפריט הבר באותה הדקדקנות שבה עברתם על תפריט האוכל של חברת הקייטרינג. דעו בדיוק איזה עיצוב בר תקבלו ועל מה תצטרכו להוסיף; כמה אנשי צוות ישרתו את האורחים ומה המשכורת שלהם (כולל הטיפ); כמה ברים נפתחים ומתי (לרוב יש בר בקבלת הפנים שנסגר בזמן החופה ועובר לרחבת הריקודים); איזה משקאות בדיוק כוללת החבילה; האם הכוסות שבהן משתמשת החברה מתאימות למשקאות השונים וכו'. רצוי, כמובן, לנהל משא ומתן לפני שלוחצים ידיים.ייתכן שתוכלו לצמצם עלויות בשלבים מאוחרים יותר.

 מה שותים?
למרבה המזל, בר משקאות מתוצרת הארץ כבר אינו נפוץ בשנים האחרונות. הסיבה היחידה לקחת בר כזה היא אם אתם מסוגלים להביא את כל האלכוהול בעצמכם. במקרה כזה, קחו בחשבון שתאלצו לספק בעצמכם כמות מתאימה של המותגים הבינוניים המרכיבים את חבילת הבסיס. זאת אינה כמות קטנה, ולכן רצוי שתהיה לכם יכולת להחזיר בקבוקים שלא נפתחו. כל זאת מבלי להזכיר את כאב הראש המיותר בשינוע הבקבוקים ובחישוב הכמויות. במילים אחרות, אם אינכם בעליו של בר או בית קפה, עדיף שהבר יתחייב לספק סטוליצ'ניה ובלנטיינס במשך הערב, מאשר שאתם תגררו עם כמויות גדולות של בקבוקים וגם תתקעו איתם אחרי החתונה. גם החיסכון במקרה כזה זניח.

 רוב חברות הבר מציעות שניים או שלושה תפריטי אלכוהול מתוצרת חוץ ברמות שונות של איכות. כל מה שנותר לכם לעשות הוא להחליט כמה אתם מעוניינים להשקיע, ועד כמה אתם יכולים להביא משקאות בכוחות עצמכם. הפיתרון המשתלם ביותר הוא לקחת חבילה מתוצרת חוץ ברמה הבסיסית ביותר, ולשדרג בעצמכם את הבר באמצעות קניית אלכוהול איכותי בדיוטי פרי או בחנויות אלכוהול. לגבי החבילות ברמות הגבוהות יותר, חשוב לדעת שכדאיותן הכלכלית נמוכה עד לא קיימת – הצירופים "Ultimate-Bar" או "Supreme Class" משמעותם בדרך כלל: "תנו לי לגזור עליכם את הקופון של החיים".

בר בר
בר משקאות מפואר. אתם לא צריכים ללכת על הדיל הכי יקר, עדיף לשדרג לבד | צילום: אור גץ


אין ספק שבעזרת השקעה נבונה ותכנון מוקדם, תוכלו לייצר בעצמכם תפריט נפלא לבר החתונה. התחילו בהכנת רשימה לפי משפחות. רשמו בדיוק מה אתם מקבלים מהבר, והיכן אתם מעוניינים לשדרג בהתאם להרכב האורחים ולטעמכם האישי. לאחר שהתייעצתם לגבי ההרכב והכמויות והחלטתם על תקציב, גייסו את כל הנוסעים לחו"ל שאתם יכולים להשיג וציידו אותם בדולרים.

על מה שומרים?
נושא שיש לתת עליו את הדעת הוא סוגיית הכשרות. כידוע, רוב האולמות והגנים כשרים, והכשרות חלה כמובן גם על הבר. אולי תהיתם לעיתים מה פשר הברמן התמהוני עם הכיפה השחורה, שפותח מקררים ללא הרף במהלך קבלת הפנים. זהו המשגיח, גבירותיי ורבותיי, אשר תפקידו לוודא שאין בקבוק לא כשר שעשה דרכו חלילה אל הבר. מבלי להיכנס לסוגיה הסבוכה של מה כשר ומה לא, עליכם לוודא מראש עם מנהל הבר שהבקבוקים שאתם מעוניינים להביא אכן עומדים בהגדרה. ככלל, משקאות על בסיס ענבים דוגמת יין מתוצרת חוץ, ברנדי ושמפניה, אינם כשרים, וכן גם ויסקי אירי מלבד ג'יימסון, אלוהים יודע למה.

תשתו משהו
שמפניה תהפוך לכם את האירוע לאלגנטי ושמח
האם מגוונים? 
בתכנון הכמויות של המשקאות שאתם מביאים עצמאית, גובר המתח בין הרצון להציע בר מגוון ככל האפשר לבין החשש מסיום משקאות בשלב מוקדם. ראשית, צאו מנקודת הנחה כי כל השתייה האיכותית שתביאו תיגמר בשלב מסוים של הערב. רצוי כמובן שזה לא יקרה בשלב מוקדם מדי. לכן, אם מדובר בחתונה בת 400 מוזמנים, בקבוק אחד של ג'ק דניאלס לא ממש יספיק. לעומת זאת, אם אתם מעוניינים להשקיע את ממונכם בסינגל מאלטים, אז עדיף לגוון: מי ששתה גלן פידיך לא יהיה ממורמר אם יגיע לבר ויציעו לו גלן מורנג'י משום שהפידיך נגמר. מה גם שמגוון בקבוקים איכותיים מותיר רושם עז יותר. מי שהאלכוהול יקר ללבו יעריך זאת מאד.

לסיום, מילה על הצוות. אתם יכולים להוציא אלפי שקלים על הבר ולהגיע לרמת תפריט שלא יבייש מגה-בר בתל אביב. אבל אם מי שמגיש את המשקאות הוא ברמן ששכח לחייך, או ברמנית שלא מבינה מדוע הצלם לא מתמקד בה במהלך הערב, המוזמנים שלכם פחות ייהנו מהבר. לכן, בדומה לשאר אנשי המקצוע החשובים, כדאי ליצור אצלם מוטיבציה להשקיע יותר בשבילכם. עשו זאת באמצעות שיחה לפני החתונה, באמצעות טיפ או בכל דרך אחרת שנראית לכם. בר מנומס, מחויך ושמח הוא מתכון למסיבה מעולה.

בפעם הבאה: איזה משקאות אתם צריכים לבר החתונה המושלם