לקראת פתיחת עונת החתונות, ערכה עמותת חדו"ש (לחופש דת ושוויון) סקר בנושא מעמד הנישואים האזרחיים בארץ. כחלק מהסקר, נשאלו צעירים יהודים מרחבי הארץ כיצד הם היו מעוניינים להינשא: ברבנות – או מחוצה לה.  

על פי תוצאות הסקר, 81% מהחילוניים מעוניינים באלטרנטיבה. כ-55% מהעונים על הסקר הביעו רצון לעבור לאלטרנטיבה של הליך נישואים יהודי ושוויוני מחוץ לרבנות הראשית. יצוין, כי . "מתברר כי המאבק לחופש דת ושוויון בישראל אינו רק מאבק עקרוני, אלא מאבק אישי וקיומי", מסביר הרב – עו"ד אורי רגב, מנכ"ל העמותה. 

מדובר בנתונים שסותרים את ההשערה כי לא יהיה ביקוש להליך נישואים אזרחי או דתי לא-אורתודוכסיים. וזו לא הפעם הראשונה שנתונים מהסוג הזה צוברים תאוצה. גם בסקר דומה שערכה העמותה בספטמבר 2016, הביעו 74% מהנשאלים עניים בטקס חתונה שוויוני בו מתאפשרת ענידת טבעות הדדית וכתובה בעלת התחייבויות שוות בין בני הזוג. 

זוג מחזיק טבעות נישואים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
רוצים טקס שוויוני | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

"הגיע הזמן לשים קץ לכפייה הדתית ולאפשר לכל זוג בישראל להינשא ולעשות זאת בטקס ההולם את בחירתו, אמונותיו ואורח חייו", מוסיף עו"ד רגב. שכן, כיום מדינת ישראל מכירה אך ורק בנישואים של זוג יהודי שנערכו במסגרת הרבנות הראשית בלבד, למרות האפשרויות שמוצעות על ידי ארגונים ותנועות שונים.