הבוקר שאחרי. שחור מתחת לעיניים, קשרים בשיער, שמלת כלה תלויה על הקולב ונראית פתאום דלה, רזה, מלוכלכת ורחוקה מלהיראות זוהרת. ערימת צ'קים מכסה את המיטה אך ממש לא את המנה, גבר שאותו ואת גרביו על הרצפה תראי כל בוקר מעכשיו. הנחיתה למציאות אחרי ליל החתונה קורית בבת אחת. וזה עוד לפני שחזרתם הביתה.

לא פלא, אם כן, שמחקר אמריקאי גילה כי 10 אחוז מהזוגות לוקים בדיכאון אחרי החתונה. לרוב זה בגלל נפילת מתח ותחושת בדידות שתוקפת את הזוג אחרי שהשמחה וההתרגשות שוככים, אבל לזה מתווסף גם ברוך כלכלי לאור ההוצאות הרבות אל מול ההכנסות המעטות. מה שלא יהיה, זה לא נעים.

על פניו, התופעה אולי נשמעת כמו קונספט בכייני, נרקיסיסטי ואף היסטרי. אבל כשחושבים על זה לעומק, יש לנו לא מעט סיבות להתבאס. במשך חודשים ארוכים של הכנות, את ובן זוגך נחשבים למצרך הכי מבוקש. נושאי השיחה עימכם הופכים להיות הרבה יותר מרתקים, ואתם חווים הכל חוץ מאשר שגרה. משמימה. ואז, כעבור אי אילו חודשים, אתם מגיעים לשיא, לפסגת האושר, בערב אחד שבו אתם מוקפים באהבה ענקית. אתם נראים במיטבכם ואין דבר פוטוגני מכם. ואז, כל זה נגמר.

איך להקל על תחושת העצב

השאלה העיקרית היא איך את בוחרת לבלוע את הייאוש שלך. אם התחתנת רק למען הערב הזה, ולא בגלל שאת מאוהבת קשות, אז סביר להניח שאת צריכה משהו יותר רציני מכמה טיפים על אופטימיות. אבל אם מדובר רק בתחושת בטן לא נעימה שממאנת לעזוב, הנה כמה הצעות שאולי יקלו:

1. סעי מיד לירח דבש: המלצה חמה מאחת שנכנסה לייאוש קל ומיד שריינה לה טיסה לתאילנד. ירח דבש בסמוך לחתונה הוא הכרחי. הנופש לא חייב להיות ארוך, הוא גם בהחלט יכול להסתכם בוויקנד ארוך בצימר בצפון, אך החשיבות הגדולה טמונה בכך שאת מושכת עוד קצת את חלום הסינדרלה. השיבה המהירה לשגרה ולסידורים היא כה חסרת פרופורציות לעומת מה שעברת, והיא בהחלט מקשה עלייך.

2. הציבי לעצמך יעד חדש: שיפוץ חדר השינה, רכישת דירה חדשה, ילדים או כל דבר העולה על רוחך. אחרי שהמטרה העילאית שעליה עמלת במשך חודשים הסתיימה, הריק הזה עלול לגרום לך להרגיש סתמית ומיותרת. יעד חדש יחזיר אותך למסלול ומהר.

3. זכרי שיש עוד למה לחכות: אל תשכחי שמיד אחרי החתונה, יש עוד כמה דברים מאוד נעימים שאפשר לצפות להם, כמו אלבום התמונות והווידיאו, הפרגון של החברים והמשפחה ואי אילו צ'קים שעוד יצוצו. לרוב, הם מסופקים כעבור שבועיים-שלושה מיום האירוע ומצליחים לשמר את ההתרגשות. אם ממש בא לך לאתגר את עצמך, קחי על עצמך את משימת עיצוב האלבום (אם לא שלך, אז של ההורים), וכך תוכלי להמשיך להעסיק את זמנך בנעימים.

חתן וכלה (צילום: istockphoto)
האירוע כל כך משמח, לכו תחזרו למציאות אחר כך | צילום: istockphoto

4. שדלי את כל חברותייך להתחתן: אחרי חתונה כמו שלך, הן ודאי ישתכנעו, ואת מצידך תוכלי לשחזר את הרגע דרך העיניים שלהן. לא בדיוק אותו דבר, אבל אין כמו לרכל אחר כך עם הבעל בלילה עד כמה החתונה שלכם היה באמת, וללא ספק, ומבחינה אובייקטיבית נטו – הכי שווה בעיר.

5. תארגני את האירוע מהר יחסית: אם את לפני האירוע, השתדלי לתחום את ההכנות לזמן קצר יחסית ולא למרוח אותם כמו מסטיק. בינינו, אין באמת טעם להתארגן שנה מראש על ערב שנמשך חמש שעות במקרה הטוב. המסע הארוך רק מגביר את הציפיות ולא נותן לך מנוח. שלושה-ארבעה חודשים הם זמן מצוין להתאפס על מה שאתם רוצים, לסגור את העניינים ולשבור את הכוס. כך החזרה לשגרה תיראה לך טבעית יותר.

>> איך נראתה חתונת השנה?