בחור מפלרטט (צילום: jupiter images)
שיואו, אתה כזה מהמם. אני לא מאמינה שאתה רק רוצה סקס | צילום: jupiter images

הגברים בחייה של בחורה ממוצעת מתחלקים לבני זוג, ידידים, וכל אלה שנופלים איפשהו באמצע. יזיזים, שותפים לסטוצים, חברים לעתות חרמנות - לא משנה איך תקראי להם, מדובר בבחורים שמספקים לנו סקס, על בסיס קבוע או משתנה, רק כי בא לנו. בלי ארוחת ערב במסעדה, בלי סרט וקפה, ובעיקר בלי בגדים.

אם יש לך חשק מיני בריא ואת בדיוק בין מערכות יחסים, או שסתם לא מתחשק לך להכניס את עצמך לזוגיות רשמית ומעיקה, הסידור הזה יכול להיות מושלם עבורך. ולמרות זאת, יש בחורות שלוקחות קשה את ההשלכות של קשרים מהסוג הזה.

"קיום יחסי מין עם אותו גבר על בסיס קבוע מכניס את המוח שלך להלך חשיבה של זוגיות קבועה", מסבירה ד"ר ג'רלדין פיורקובסקי, מחברת הספר Too Close for Comfort, "ואז, כשלא תקבלי את התמיכה הרגשית שמגיעה בדרך כלל עם קשר זוגי, זה יגרום לך לכעס ולמצוקה". לזה מצטרף הלחץ החברתי, שרק מוסיף לתחושת הבלבול הכללית. "מקובל לחשוב שנשים אמורות להיות מספיק משוחררות כדי להתמודד עם סקס בלתי מחייב", אומרת ד"ר אליזבת' פול, מרצה לפסיכולוגיה מניו ג'רזי. כדי שתוכלי להימנע מפגיעה, קיבצנו עבורך כמה מהסכנות שאורבות לך בקשר של יזיזות או בסטוצים מזדמנים.

סכנת סטוץ 1 - פגיעה בהערכה העצמית

יכול להיות שאת משכנעת את עצמך שאת קופצת למיטה עם היזיז כי את במצב רוח לעשות כיף, אבל יכול מאוד להיות שבעצם מה שאת בעצם מחפשת זה קרבה ונחמה. "לפעמים נשים פונות ליזיז כי חסרה להן אינטימיות", אומרת ד"ר פול. "הבעיה היא שהצורך הזה לא מתמלא, כי אין איתו חיבור רגשי". אחרי כמה התנסויות מיניות עם אותו יזיז את עלולה להרגיש שההתרועעות שלכם היא מכאנית וחסרת טעם. זה כמו לאכול חתיכה ענקית של עוגה: הטעם נפלא, אבל כשאת מסיימת לאכול את מתמלאת חרטה.

תחושה נוספת שעלולה לצוץ אצלך היא תחושות ניצול. נכון, גם את מנצלת אותו, אבל בכל זאת את עלולה להתאכזב מזה שהבחור לא דלוק עלייך. "סטוץ מגביר את הביטחון העצמי בשלב הראשון, כי הוא נותן תוקף לכך שאת בחורה מושכת ומוכשרת במיטה", אומרת ד"ר פיורקובסקי. אבל במשך הזמן העובדה שהבחור לא מעוניין בקשר אמיתי ואוהב איתך עלולה לפגוע, אפילו קשות, בהערכתך העצמית.

עניין בעייתי נוסף הוא השם הטוב שלך. "נשים מוצאות את עצמן בין הפטיש לסדן בקטע הזה", אומר ד"ר נובל גלן, מרצה לסוציולוגיה באוניברסיטת טקסס. "מצד אחד הן רוצות להיות פתוחות ומודרניות, מצד שני, החברה שלנו עדיין לא רואה בעין יפה נשים משוחררות מבחינה מינית".

סכנת סטוץ 2 - את מתחילה להתאהב בו

למרות שלשני הצדדים ברור שהחיבור הוא על טהרת המין בלבד, את עלולה להבין פתאום שאת בעצם נורא רוצה מערכת יחסים עם הבחור שאת שוכבת איתו. למה זה קורה? קודם כל, קשה להיות חשופה כל כך מבחינה פיזית בלי להיות פגיעה רגשית. מעבר לזה, קיים גם הצד הפיזיולוגי: בזמן שאת חווה אורגזמה, רמות האוקסיטוצין (ההורמון שאמור להצית בך תחושות של התאהבות) עולות בצורה משמעותית, ומעבירות בך דחף להעביר את החיבור הגופני עם הפרטנר לפסים רגשיים.

"הדחף הזה חזק יותר עם יזיזים מאשר עם פרטנרים לסטוצים מזדמנים, כי עם היזיז כבר חווית סדרה של מפגשים אינטימיים", מסבירה ד"ר פיורקובסקי. "מדובר בקשר שהולך ונבנה, כך שהסיכון גדול יותר".

אבל הדבר שבאמת מבאס הוא שהיזיז שלך לא בהכרח שותף לתחושותייך המתהוות. מכיוון שמערכת היחסים מושתתת על קשר גופני בלבד, הוא עלול להתרגל להתייחס אלייך כאל אובייקט מיני, ולצאת מנקודת הנחה שאת מרגישה אותו הדבר כלפיו. מעבר לזה, אפשר להניח שכל עוד זה תלוי בבחור, הפוטנציאל שלך כבת זוג עתידית כבר לא יתממש. "גברים רבים מעדיפים לא לקיים קשרים רציניים עם נשים עם מתירנות מינית", אומר ד"ר וויליאם פולק מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד. עצוב, אבל נכון.

סכנת סטוץ 3 - זה מפריע לך למצוא זוגיות אמיתית

יזיז יכול להיות פתרון מועיל לתקופות שבהן אין לך חבר, אבל הוא גם עלול לחבל בהצלחה העתידית שלך במציאת בן זוג. "נשים מתעצלות לצאת עם בחורים ולהתעניין בהם כשממילא יש להן פרטנר זמין ונגיש לסקס", אומר ד"ר גלן. הסיכוי שתיזמי שיחה עם בחור זר (ותסתכני בדחייה) קטן יותר כשיש לך יזיז פעיל, כי אם היית לגמרי לבד, הנואשות הייתה מדרבנת אותך לעשות צעד אמיץ.

גבר פותח לאישה את הרוכסן (צילום: artJazz, Istock)
קרבה פיזית יוצרת קרבה רגשית | צילום: artJazz, Istock

מכשול נוסף הוא שייתכן שאת שולחת לגברים אחרים את המסר שאת תפוסה, בלי להיות ממש מודעת לכך. "את מסופקת מינית, כך שאת לא משדרת מיניות, וגם לא מפלרטטת יותר מדי עם בחורים", מוסיפה ד"ר פיורקובסקי. כשכבר תכירי מישהו ראוי, קיומו של היזיז בחייך עלול לחרב את הסיכוי שלכם. "כשאת מקיימת מערכת יחסים על בסיס גופני בלבד במשך תקופה ארוכה, המוח שלך בונה חומה מפרידה, כדי לשלוט בתחושות שלך בזמן הסקס", מסבירה ד"ר פיורקובסקי. "מדובר במנגנון הגנה שמטרתו למנוע ממך להיפגע".

זו בדיוק הגישה הזהירה שעלולה להרוס קשרים פוטנציאליים. "את עלולה להיתקל בקושי להיפתח בפני בחור שמוצא חן בעינייך, בגלל שאימנת את עצמך לא לתת לגברים להתקרב אלייך מבחינה רגשית", אומר ד"ר גלן. "בנוסף, את לא מפתחת את כישורי התקשורת ואת הבגרות הרגשית שלהם את זקוקה כדי ליצור קשר עמוק עם בחור".

אז מה עושים?

אם היזיז הקבוע שלך גורם לך להרגיש משהו מהמפורט לעיל, הנטייה הטבעית שלך עלולה לגרום לך להדחיק את התחושות האלה - אבל עדיף שתדברי על זה, אפילו רק עם חברה טובה. "זה יעזור לך לעשות סדר ברגשות שלך, לקבל נקודת מבט על כל העניין ולהחזיר לעצמך את השליטה", אומרת ד"ר פול. אם תספרי למישהי את הסוד תרגישי הקלה, ותוכלי להיעזר בדעתה הכנה והאובייקטיבית.

סקס במכונית (צילום: YanLev, Istock)
פחחח, אני ממש לא צריכה זוגיות יציבה | צילום: YanLev, Istock

אחרי שתרדי לעומק הנושא ותנסי לארגן לעצמך את המחשבות, תוכלי לשאול את עצמך האם היתרונות של היזיזות שלכם שווים את מפח הנפש הכרוך בעניין. אם תחליטי שזה לא מתאים לך יותר, בפעם הבאה שהוא יתקשר אלייך ויציע לך להיפגש תגידי לו שהגעת למסקנה שהקשר שלכם הוא לא הדבר הנכון עבורך יותר.

אבל אל תחשבי שיהיה לך קל לעמוד בפיתוי, ואל תופתעי אם הוא יחזר אחרייך במרץ, וגם את לא תהיי מסוגלת להתאפק, לפחות פעם אחת. אין לך מה לקחת את זה קשה. גמילה מקשר של יזיזות היא כמו ויתור על כל פעילות מענגת אחרת: למרות שאת יודעת שעדיף לך בלי זה, תידרשי להשקיע זמן ומאמץ כדי להיפטר מהמנהג לתמיד.

השורה התחתונה היא שכל עוד את יכולה להתמודד עם הנטל הרגשי, יזיז לעת חרמנות יכול להיות הזדמנות טובה להתנסויות מיניות ולהגשמת פנטזיות, ויכול לשדרג את חיי המין שלך עד שתמצאי בן זוג קבוע, שאיתו תהיי מעוניינת במערכת יחסים רצינית. עם זאת, כדאי שתיכנסי לזה בעיניים פקוחות, כשאת מודעת לכל הסכנות שבדרך. אם הפעילות הארוטית תתחיל להעכיר את שמחת החיים שלך, עדיף שתכיני לעצמך תכנית מילוט.

הכתבה התפרסמה לראשונה באתר ifeel. לקבלת גיליון במתנה לחצי כאן

>> זורמת בדייט הראשון? את לא פסולת חיתון