פרויקט בלתי שבירות (צילום: dailymail.co.uk)
"אין מצב שאת בתולה. עשית את זה כבר"- המילים של מאמן הטניס שאנס את המצולמת במשך שלוש שנים | צילום: dailymail.co.uk
בניסיון להעניק לנפגעי ונפגעות התעללות מינית ואונס את קולן חזרה, החליטה סטודנטית צעירה, בת 21, בשם גרייס בראון ליצור פרויקט ייחודי שנועד להעצים את הנפגעות בעזרת המילים שנאמרו להן על ידי התוקפים שלהן. הפרויקט משתמש בתמונות של קורבנות אמיתיים שמחזיקים בשלטים על גביהם כתובות המילים שהתוקפים אמרו בזמן הפגיעה. בזאת היא מוכיחה שההתעללות לעולם לא מתחילה ונגמרת רק באקט עצמו. 

"זאת אשמתך. היית צריכה להגיד משהו"

"יצרתי את 'פרויקט בלתי שבירות' כדרך להפצת מודעות לנושא שלא מדברים עליו כמו שצריכים", אמרה בראון על פי דיווח של ה-dailymail. את העבודה על "פרויקט בלתי שבירות" (Project Unbreakable) החלה בראון באוקטובר 2011 כשהייתה בת 19 ומאז כבר צילמה מאות נשים וגברים שעברו התעללויות מיניות ואונס. הסיפורים בפרויקט מציגים נושאים שקשורים בהתעללות ולאו דווקא בהתעללות עצמה, כך למשל המניעים של הנפגעות לספר את הסיפור וכיצד התייחסו אליהן במשפחה, בבית החולים ועל ידי התובעים מצד האנס.

אישה אחת שהוטרדה מינית ונאנסה מדי יום במשך שלוש שנים על ידי מאמן הטניס שלה כשהייתה בת 15 כתבה למשל שהחוקר שאל אותה: "למה לא עזבת או הפסקת ללכת לשיעורי טניס?", אמה האשימה אותה המעשה, ואמרה: "היית צריכה להגיד משהו. גרמת לכולנו כל כך הרבה צער וכאב". בין המשפטים שנאמרו לה על ידי המאמן שהיה בן 48 כתבה, "אין מצב שאת בתולה. עשית את זה כבר פעם".

"לכולם יש חוויה אחת משותפת"

פרויקט בלתי שבירות (צילום: dailymail.co.uk)
"תפסיקי לשחק אותה קשה להשגה". מתוך פרויקט בלתי שבירות | צילום: dailymail.co.uk
פרויקט בלתי שבירות (צילום: dailymail.co.uk)
"זאת אשמתך. אם לא היית שותה זה לא היה קורה לך". מילותיו הפוגעניות של שוטר כשהמצולמת הגישה תביעה | צילום: dailymail.co.uk
"זה חשוב שלניצולים תהיה גישה למה שהם זקוקה לו יותר מכל: יועצים, קבוצות תמיכה ומידע נכון ותקף לגבי הזכויות שלהן, אומרת בראון. "בנוגע לעבריינים, אני חושבת שצריך להיעשות יותר כשזה נוגע להתקפות מיניות". ביחד עם מנהלת הפרויקט, קיילין סיברסקי ובראון, מנהלות מסע בתוך ניו אינגלנד שבארצות הברית על מנת להגיע לכמה שיותר ניצולות ולהמשיך לעורר את המודעות שסביב הפרויקט. "ישנן פעמים שמישהי עוזבת עם קצת יותר כוח בהליכה שלה. זה נהדר לראות את ההבדלים העצומים בין האנשים שמגיעים אלינו כיום", אומרת סיברסקי. "כמה שהם שונים, לכולם יש חוויה אחת משותפת". 
פרויקט בלתי שבירות (צילום: dailymail.co.uk)
"כנראה שהייתה לך ממש קרמה רעה בחיים הקודמים". מילותיה של אחות למצולמת שעברה התעללות מינית | צילום: dailymail.co.uk
פרויקט בלתי שבירות (צילום: dailymail.co.uk)
"'ששש.. מתוקה, זה הכל ייגמר בקרוב'. התקיפה הראשונה שלי בזמן שארבעה המתינו ליד המיטה להזדמנות שלהם" | צילום: dailymail.co.uk

>> פרויקט ראויות: "אני נאלץ לפטר אותך כי יש לך רחם"
>> פרויקט הג'ינג'ים היפים: "זה שאני ג'ינג'ית לא אומר שאני עצבנית"
>> שוברות את קשר השתיקה: "הוטרדתי מינית"

מאקו נשים גם בפייסבוק: בואי, הקפה עלינו