סקס (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
"ערה?". סקס עם האקס: להיט או לוותר? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
"השתגעת? מה פתאום שכבת איתו, הוא האקס שלך"; זו, סביר להניח, התגובה הראשונה שתזכי לה אם וכאשר תספרי לחברה שקיימת יחסי מין עם האקס שלך. עם זאת, לפי סקר שנערך באוניברסיטת אריזונה, נמצא כי סקס עם האקס לא משפיע רגשית כפי שחשבנו, והוא אף עשוי להקל עבור אלו שלא השלימו עם העניין. בסקר, בו השתתפו 137 נסקרים - 82.5% אמרו שנשארו בקשר ו-12.9% שקיימו יחסי מין עם האקס. אלו שלא השלימו עם הגירושין מצאו שהסקס עזר להם להקל על כאב הפרידה ואלו שהשלימו עם הגירושין מצאו שהסקס לא שינה להתמודדות 

ובכל זאת הקלישאה הלעוסה שנמצאת בכל ספרי החוקים הלא-כתובים למערכות יחסים מלמדים אותנו, ששום דבר טוב לא יכול לצאת מסקס עם האקס. אבל האם הכל באמת כל כך חד משמעי? אחרי הכל, הוא מכיר אותך הכי טוב ולפעמים גם לך יש צרכים, ואם הוא פנוי למלא אותם - מה כל כך רע בזה? לשאלה הזו אין תשובה מוחלטת, אבל נדמה שכל המרואיינות מסכימות, שהסקס יכול להיות מעולה, אבל עשוי לגבות מחיר רגשי.

אחד היתרונות הוא שכל אחד יודע מה השני אוהב

"אחרי חצי שנה הבנו שהציפיות שלנו ממערכת היחסים שונות. אני חיפשתי קשר רציני ומחייב והוא חיפש לעשות חיים וליהנות ממחויבות מוגבלת", מספרת מיכאלה (34) מת"א. היא ועמית הכירו דרך חברים משותפים, ולכן עדיין מצאו את עצמם נפגשים באירועים חברתיים והקשר לא באמת נותק. חצי שנה מאוחר יותר הם חזרו להיות ביחד - במיטה בלבד. "אחרי זמן מה החלטתי ליזום אתו מפגש בו נהיה רק שנינו, ודאגתי שהוא יתגלגל חזרה למיטה. אחרי הכל, אמנם הציפיות שלנו היו שונות, אבל הסקס ביננו היה מעולה".

המפגש החוזר, כמו גם אלו שבאו אחריו, לא השאירו אף אחד מהצדדים מבולבל, אבל, אומרת מיכאלה, סקס עם החבר לשעבר בהחלט עשוי להוביל להיקשרות רגשית חוזרת, גם אם ברור לשני הצדדים שהציפיות לא השתנו. "אחד היתרונות (סקס עם האקס - ל.מ.) זה ששני הצדדים כבר מכירים ויודעים מה כל אחד אוהב". במקרה של מיכאלה ועמית, כיוון שהקשר נפסק בשלב ראשוני ועם פרפורי לב קלים, המתח המיני נשאר: "הסקס לא היה מהסוג המובן מאליו. לא 'גמרנו והולכים לישון'. עדיין יש השקעה, זה עדיין עשיר מתח ובתוך כל התשוקה יש את ההיכרות והנעימות של מישהו שבינך לבינו יש כבוד הדדי".

"הסקס קרה באופן ספונטני"

צילומי היום שאחרי (צילום: יניב שמן)
כולה סקס - מה הסיפור הגדול | צילום: יניב שמן
הסיפור של דפנה (32) מראשון לציון קצת שונה. היא ותום היו בזוגיות שנמשכה למעלה משנה, גרו יחד שמונה חודשים והפרידה הגיעה ברגע דרמטי בחיי כל זוג: "הוא עמד להציע לי נישואין והבנתי שיש בינינו הבדלים גדולים מדי, ולא אוכל לבלות אתו לנצח נצחים". למרות הפרידה, השניים לא ויתרו ואחרי ארבעה חודשים נפגשו שוב, "במטרה לנסות למצוא דרך לעבוד על הקשר כדי לחזור להיות יחד". הסקס, היא מספרת, קרה באופן ספונטני ונשאר שם, במקביל לניסיונות השונים למצוא דרך בה יוכלו לחזור להיות זוג. אחרי נסיעה לחו"ל, הבינו השניים שהם פשוט שונים מדי והחליטו להפסיק את המפגשים, כדי שכל אחד יוכל להמשיך בחייו.

אבל המציאות מורכבת יותר. "אחרי כמה שבועות מישהו נשבר ושולח הודעה", מספרת דפנה. "כל פעם אנחנו מבטיחים לעצמנו שזו הפעם האחרונה, ואחרי כמה שבועות מישהו מוצא תירוץ מספיק טוב כדי ליצור קשר". במקביל, כחלק מהניסיון להמשיך בחיים בלעדיו/ה, נפגשו השניים עם אנשים אחרים, אבל לסקס עם האקס לא היה תחליף. "לעשות איתו סקס - בין אם כשהיינו זוג ובין אם אחרי - היה מעולה, החיבור המיני היה מטורף. ההבדל טמון ברגשות וכל פעם שהייתי עם גבר אחר, חשתי שהאקט כולו סתמי, ושאני רוצה לשכב שוב עם תום, כדי 'לתקן' את החוויה".

"אני מאמינה שלשכב עם מישהו משמעותי עבורך ושהיו - או שיש לך - רגשות כלפיו - לא יכול להיות רע, אבל יכול להיות קשה. לפעמים בכיתי תוך כדי, כי הבנתי שהסקס הזה לא יוכל להיות עוד הרבה זמן". בסופו של דבר, הבינה דפנה שסקס עם האקס תוקע אותה, ושאף על פי שהוא היה טוב והיא הרגישה נאהבת - זה מפריע לה להתמקד במה שהיא באמת רוצה: למצוא אהבה חדשה.

"מה הבעיה הגדולה, כולה סקס"

אישה עייפה שותה קפה (צילום: Martin Mark Soerensen, Istock)
נהנית מהקפה של הבוקר. עם עצמה | צילום: Martin Mark Soerensen, Istock
אבל לא כולן מרגישות כך. "אני לא מבינה מה הבעיה הגדולה, אחרי הכל מדובר בסקס ושני הצדדים נהנים מזה", קובעת שרון (32) מת"א, שמעידה על עצמה שעשתה "די הרבה סקס עם האקס". שרון ניהלה מערכת יחסים שנמשכה ארבע שנים, שנגמרה פשוט "כי האהבה שלי כלפיו נגמרה והמשכתי הלאה". החזרה למיטה לא הייתה מיידית, אבל כעבור כמה חודשים השניים נפגשו שוב וחזרו למיטה: "לי זה היה נוח ומתאים. באותה תקופה לא חיפשתי קשר והייתי בין גברים, והוא הכיר אותי והיה 'זמין' כשרציתי". לדבריה, הסקס היה טוב יותר ומשוחרר יותר ומצד שני, היא שמחה לקום בבוקר ולהכין קפה רק לעצמה. "אלו היו מפגשים לטובת סקס, לא נשארנו לישון אחד אצל השנייה, וזה היה נחמד".

האם יש שורה תחתונה לכל זה? לא בטוח; ברור שיש משהו מנחם, נעים ובטוח בלחזור לשכב עם גבר שאהבת ושהיו (או שעדיין יש לך) רגשות כלפיו. הוא מכיר את גופך, יודע מה את אוהבת ומה לא והסקס טבעי ונוח. אבל אם אחד או שני הצדדים עדיין מעוניינים בקשר מסוג אחר, כל מפגש כזה מאריך את הדרך אל סגירת המעגל הנכספת.

מה דעתך? שתפי אותנו

>> 42 דברים שנשים לא חייבות לנסות
>> טעות לעולם חוזרת: שוב שכבת עם האקס?
>> דברים שלא כדאי לעשות אחרי פרידה

mako נשים עכשיו גם בפייסבוק: בואי, הקפה עלינו