"הזמנים השתנו", אומרים יואב אלעני ויוסי פיליבה, בעלי חנות "סקסי שופ". "לא מזמן יצרה איתי קשר לקוחה שרכשה מוצר ולא ידעה איך להפעיל אותו. קבענו שיחת וידיאו והסברתי לה איך להפעיל ולהטעין אותו", מספר אלעני. "תוך כדי שיחה היא סיפרה לי שבמשך שנים רצתה לקנות אביזר מין ולא היה לה אומץ. מתברר שהיא נחרדה מהמחשבה שכשהיא תמות, יימצאו ויברטור באחד הארונות שלה. היום לא רק שיש לה ויברטור, היא גם לא התביישה להתייעץ איתי, גבר, על אופן השימוש בו".  

כשאלעני ופיליבה היו בני עשרים ובזוגיות זה עם זה, הם החליטו להקים יחד חנות לאביזרי מין. היום, שלושים שנה אחרי, הם כבר לא זוג ולכל אחד מהם יש ילדים משלו - אבל הם עדיין חברים טובים ושותפים לעסק. בנוסף, הם גם היבואנים הרשמיים של סטיספייר, בין חברות הוויברטורים הגדולות והמוכרות בעולם, כשחלק נכבד מקהל היעד שלהם הן כמובן נשים. "לעיסוק הזה הגענו לגמרי במקרה. בתקופת הלימודים עבדתי כדייל אוויר ונחשפתי לתחומי ייבוא פוטנציאליים שונים, בין היתר - מוצרים למבוגרים. תחום שהיה בחיתוליו בישראל", מספר אלעני.

כגברים שמפעילים עסק כזה למדו השניים כמה דברים חשובים על המין הנשי, על העדפותיהן ועל הדרך ליצור להן תחושת ביטחון במרחב שעלול להיתפס כלא בטוח לעיתים. "כשהתחלנו, בראשית שנות ה-90, פקדו את חנויות הסקס בעיקר גברים, והמוצרים היו הרבה יותר ויזואליים באופיים", הם מספרים, "נשים כמעט ולא הגיעו לחנויות ואני יכול להבין למה – חנויות הסקס שידרו וייב מאוד לא נעים".

זאת הסיבה שהשניים החליטו לשנות את החוויה עבור הלקוחות שלהם והתחילו עם יום בשבוע שבו החנות תהיה פתוחה לנשים בלבד. "ההיענות הייתה מאוד גבוהה והבנו שזה בלי ספק הדבר הנכון לעשות. צריך לזכור שהשנה הייתה 1996, וחווית הקנייה בחנות סקס באותם ימים הייתה שונה לגמרי, ונשענה כמעט כולה על ספריית סרטי הפורנו. כמו כן היו אלה ימי טרום אינטרנט ובשביל לקנות מוצרי סקס צריך היה להגיע פיזית למקום".

חנות סקס
יוסי פיליבה ויואב אלעני. "בשנות ה-90 נשים כמעט ולא הגיעו לחנויות"

חנות סקס  (צילום: עצמי)
"לא עוד נשים עירומות על האריזה. לא עוד צעצועים דמויי איברים אימתניים" | צילום: עצמי

אלעני ופיליבה התחילו ללמוד את הלקוחות שלהם, מה הן רוצות ומה יביא אותן לא להתבייש ולהיכנס לחנות. "כשאתה עוסק בתחום כמו שלנו הפרספקטיבה שלך משתנה. אתה נחשף להתלבטויות שיש לנשים ולדילמות שקשורות במיניות. אתה לומד להכיר את הטאבו שיש סביב מיניות והנאה מינית", הם מספרים, "למדנו להבין כמה סטיגמות יש סביב סקס כשהוא קשור לנשים".

לדברי השניים גם המגזר הדתי, שעד לאחרונה הפקיד את נושא החינוך המיני בידיהן של הבלניות במקוואות, נפתח לאחרונה לעולם שלם של מוצרים שעוזרים לבני הזוג לשמור על שלמות המשפחה. הם מספרים על נשים שמשתתפות בהרצאות ולומדות להכיר את האנטומיה שלהן ואפילו על פסיקות הלכה חדשות שמעודדות שימוש באביזרי מין - כמצווה ולא כאיסור. "אנחנו מקבלים פניות על בסיס יומי מנשים שהצלנו להן את חיי הנישואין. יש לנו אפילו חומרי סיכה עם תעודת כשרות".

היום החנות שלהם, שממוקמת בדיזנגוף בתל אביב, פתוחה לכולם ובכל יום. "החנות כבר מזמן נראית כמו חנות צעצועים לכל דבר. אפילו אריזות המוצרים עברו מהפך. לא עוד נשים עירומות על האריזה. לא עוד צעצועים דמויי איברים אימתניים. לא עוד וילון שחור בכניסה שמסתיר מן העין - אלא הרבה יותר אור ופתיחות".