הצעת נישואים
מה כבר ביקשנו? ברך כפופה וטבעת יהלום יקרה? | צילום: Prebranac, Istock

אחת החובות הבסיסיות של הגבר של חייך היא לכרוע ברך ולהציג טבעת. זה אולי נשמע מיושן, פרימיטיבי וכה לא פמיניסטי, אבל כנראה שזאת דרכו של עולם. הבעיה היא שלא תמיד את והוא רואים עין בעין בנושא; לפעמים את כבר יודעת כמה ילדים יהיו לכם, בעוד שאצלו העניינים לא ממש סגורים.

בין אם מסביר שזה בגלל שהוא ילד להורים גרושים, לא מוכן להיות אבא או שהוא פשוט מפחד שחתונה תשנה אותך - לא תמיד מדובר בתירוצים. אז מתי הוא סתם מורח אותך ומתי את צריכה באמת להקשיב? ליועצת יש תשובות די ברורות וחד משמעיות.

"עדיין לא מיציתי את חיי הרווקות"

את שומעת: "עדיין לא הספקתי לשגל מולאטית, אתיופית וברזילאית".
דבר היועצת: "ישנם גברים, שככל שהם מתקדמים במערכת היחסים, רמת החרדה שלהם עולה", מסבירה איריס סלומון, פסיכולוגית (MA) ומנהלת חברת ספיד-דייט. "הם מפחדים שלא תהיה להם הזדמנות להכיר נשים אחרות, לעשות את הטיול הגדול לדרום אמריקה או לגור שנה בניו יורק. בדרך כלל מדובר בגברים צעירים שחשים שלא היו להם מספיק התנסויות עם בנות המין השני, והם דואגים שהם מפספסים משהו יותר טוב שיש בחוץ".
מה כדאי לך לעשות: "אם מדובר בתחושות של פספוס, את יכולה להירגע. תקריני לו שאת יודעת שאת הכי שווה שיש, והביטחון הזה יעבור גם אליו. אל תיבהלי מחלומות שטרם מומשו - אם את בטוחה שהוא אוהב אותך ורוצה אותך, אתם בטוח יכולים למצוא את עמק שווה. אם לא, שחררי אותו לחופשי והבהירי לו שאת לא מחכה לאף אחד".

"אני בן להורים גרושים. את לא מפחדת מהסטטיסטיקה?"

את שומעת: "חבל, הרי בסוף נתגרש ואני אבגוד בך, בדיוק כמו אבא שלי. למה לך?".
דבר היועצת: "הרבה גברים שמגיעים אליי בהחלט חוששים שזה יקרה גם להם. הם לא מבינים מה כל כך רע להמשיך לחיות בזוגיות ללא נישואים? זה אמיתי, קיים ורחוק מלהיות תירוץ".
מה כדאי לך לעשות: "היי סבלנית. תני לו זמן לעכל שהזוגיות שלכם טובה והיא תשרוד. כמו כן, רצוי שהבחור יבין את הסיבות שבגללן הוריו נפרדו, כדי שיוכל לעשות הפרדה בין מערכת היחסים שלהם לזאת שלכם".

"אני לא מוכן עדיין להפוך לאבא"

את שומעת: "אני לא מוכן עדיין להפוך לאבא".
דבר היועצת: "גברים שמתוודים בפניי על החשש הזה אומרים שהם עדיין ילדים בעצמם, ולא מסוגלים לדמיין שהם יטפלו בילדים משלהם".
מה כדאי לך לעשות: "הקשיבי לו ואל תרוצי להקים איתו משפחה, כיוון שאת עלולה למצוא את עצמך מגדלת ילד קטן ועוד אחד מגודל שרוטן על כך שגזלו ממנו את תקופת הילדות. שימי לב: זה לא תירוץ, אלא סיבה אמיתית שנובעת מחוסר בגרות ובשלות למשפחה".

גבר מחזיק תינוק ואישה זעופה בכתום לידו
"את גוזלת לי את הילדות! אמרתי לך שאני לא מוכן לילדים עכשיו!" | צילום: Nancy Louie, Istock

"חתונה זה רע"

את שומעת: "הנישואים יהפכו אותנו לזוג שלא עושה כלום, לא רואה אף אחד. אני ארדם על הספה ואת תטחני לי את הראש. למה לנו?".
דבר היועצת: "גבר כזה מפחד מהשגרה יותר מכל. לרוב מדובר בבחורים שחיים את הרגע, שמפחדים משעמום, כאלה שמוכנים לעשות הכל, רק לא להיכנס לרצף של עבודה-בית, בית-עבודה. וכמובן שגם הסיכוי לסקס פעם בחודש מפחיד אותו".
מה כדאי לך לעשות: "תוכלי לעזור לו. למשל, תחליטו ביחד שערב אחד בשבוע או שניים אתם מפתיעים האחד את השנייה - יוצאים מהבית, מגוונים את הערבים. כמובן שאם זאת הסיבה לפחד שלו להתחתן, אבל הוא לא יוזם שום דבר חדש בקשר חוץ מלפתוח את הטלוויזיה - ראי הוזהרת, זה תירוץ".

"מה רע לך עכשיו?"

את שומעת: "אני אוהב את איך שהדברים עכשיו. בלי לחשוב על דירה ומשכנתא, בלי לחשוב איפה עושים חגים, שהכל יישאר אותו דבר בדיוק".
דבר היועצת: "גברים רבים, בעיקר בשנות ה-30 וה-40 לחייהם, סיגלו לעצמם דפוסי חיים עצמאיים, וככל שהגיל עולה קשה להם יותר לוותר על הרגלי החיים ולהשתנות למען הזוגיות. לא פעם קל יותר לפרק את הקשר. חשוב להבין שברוב המקרים, זהו אינו תירוץ אלא קושי אמיתי של בן הזוג".
מה כדאי לך לעשות: "זה המקום לבדוק ייעוץ, אימון או טיפול. יש הכרח לבדוק את הנושא לעומק".

"אני מתנגד לטקס באופן עקרוני"

את שומעת: "אין מצב בחיים שאני עומד מתחת לחופה. לא איתך ולא עם אף אחת".
דבר היועצת: "ההתנגדות לטקס החתונה נובעת ממניעים שונים: יש כאלה שלא אוהבים להיות במרכז הבמה, כאלה שמתנגדים לממסד הדתי, או פשוט לא מעוניינים להרים את ההפקה הגדולה שבת הזוג שלהם חולמת עליה. עם זאת, יש כאלה שלא היו מתנגדים להתחתן בקפריסין פשוט לערוך הסכם חיים משותפים".
מה כדאי לך לעשות: "הסוד הוא בתקשורת, ואין מנוס ממנה. יש אינספור פשרות, והכי חשוב לא להתעקש ולעמוד על הרגליים האחוריות - אל תהפכי את החתונה למשהו שהיא מעל מהות הזוגיות עצמה".

רגל של אישה בועטת באחוריים של גבר
הוא מתנגד לטקס החתונה? זה לא אומר שהוא לא רוצה אותך לנצח | צילום: Ana Abejon, Istock
"אין לי כסף לטבעת ראויה"

את שומעת: "זה לא רק הטבעת, זה גם החתונה, הילד, הבית, החיים. אני מרושש!".
דבר היועצת: "אם יש אהבה גדולה וזוגיות טובה, הרי שמדובר בתירוץ. אלא אם כן את בחורה שמכורה לשופינג, לא מודעת למצבה הכלכלי ומכבידה על המינוס. במקרים כאלה יש על מה לעבוד".
מה כדאי לך לעשות: "אם את לא הבחורה הזאת, זהו ללא ספק תירוץ. הישמרי".

"החתונה תשנה הכל"

את שומעת: "את תשמיני, תהפכי להיות מעצבנת, תרצי לנהל אותי".
דבר היועצת:"הוא מפחד שלאחר שישחיל את הטבעת יתממשו כל סרטי האימה שראה. בת הזוג המלאכית תוציא את המטאטא ותתחיל לרכוב עליו. החשש שזה יקרה לרוב נובע מהתנסויות עבר לא מוצלחות או דמות אם שמיררה לאב את החיים. אפילו דמויות נשיות כוחניות מתוכניות טלוויזיה יכולות לחזק פחדים כאלה, למשל לילך, אשתו של איצקו ברמזור".
מה כדאי לך לעשות: "בהנחה שאתם לא גרים ביחד עדיין, עשו זאת. מעבר למגורים משותפים הוא הסימולטור הכי מובהק לחיי נישואים בלי ילדים. אני ממליצה גם להתנדב לבייביסיטינג משותף על האחיינית. כל אלה ילמדו אותו שהשד לא נורא כך כך. אם אתם כבר גרים ביחד והוא עדיין משמיע את הפחד הזה, זה תירוץ".

>> הנה אחד שלא חיפש תירוצים: מעיין בחר בלנה, בואי לבחור להם את החתונה