גבר מרים אישה מול השקיעה
יאללה יאללה, אנחנו יודעות שאת מתה על קיטש | צילום: istockphoto

 תחשבי רגע על קופסת המזכרות שלך. ועזבי אותך מהכחשות, אנחנו יודעות שיש לך כזאת. נכון שאת אוהבת לחטט בין הדפים שאת שומרת – כל מיני פתקים קטנים שהשאירו לך אנשים שעצרו לך בחיים, מכתבים שהיית מקבלת מחברים בחו"ל או מהתכתבויות בארץ, כאלה בלי ריח של טכנולוגיה ופס רחב.
תחשבי כמה זמן לא החזקת דף ועט ופשוט כתבת את מה שעובר עלייך ואת מה שאת מרגישה, תחשבי על הפעם האחרונה שהשתמשת בדואר ישראל כדי לשלוח מכתב (לא כולל התקופה שהיית בדרום אמריקה או במזרח ושלחת גלויות לחבר'ה רק כדי לגרום לכולם לקנא).

היום, כשאנחנו רוצות לומר משהו אנחנו מסתפקות בהודעת טקסט קצרה וממוקדת, באימייל מנוכר או בשיחה סלולרית לפי זמן אוויר. אבל האפקט הוא פשוט לא אותו אפקט שיוצר מכתב אמיתי בכתב יד. אין כמו לקבל מכתב אהבה ממישהו יקר, ולראות איך הוא התאמץ לכתוב ברור, איך הוא כתב שוב ושוב עד שהצליח לו בלי שגיאות, איך הוא הדגיש את המילים החשובות לו באמת. בקיצור – מדובר במחווה ומקסימה, כזאת ששווה לתת בדיוק למי שאת אוהבת.

אל תדאגי, את ממש לא חייבת להיות שייקספיר כדי לכתוב מכתב אהבה. אף אחד לא מצפה ממך לסונטות שיצטטו גם בעוד 100 שנים, להתשפכויות קיטשיות ולרומנטיקה דביקה. כל מה שאת צריכה זה לגייס את מה שאת באמת מרגישה כלפי בן הזוג, בן המשפחה או החברה הטובה שלך, ופשוט לכתוב את זה במילים. מכתבי אהבה יכולים להיות שוברי קרח אחרי מריבות, אמירת בוקר טוב בדרך ייחודית, אמירה תודה על משהו שהוא עשה וגרם לך להרגיש טוב. אבל את מכתב האהבה הטוב ביותר את תכתבי כשפשוט תרצי להגיד לו אני אוהבת אותך בדרך אחרת מהמקובל.

שבעה כללים למכתב האהבה המושלם

1) נקודת המוצא שלך צריכה להיות שהנמען ישמור את המכתב זמן רב. לכן אל תכתבי את המילים שכל כך יקרות לך על פיסת נייר פשוטה שתדהה בעוד זמן לא רב. בחרי נייר עבה (אם את טיפוס של פרחים ולבבות, תזרמי גם עם זה).

 2) רגע לפני שאת מתחילה לשפוך את המילים אל הדף, עצרי. חשבי מה הם באמת הדברים שאת כל כך אוהבת אצלו, מה הוא עושה שגורם לך להרגיש כל כך מיוחדת, איך הוא מצליח להאיר לך את העולם באמצעות כל מיני מחוות קטנטנות של יום יום. לאורך המכתב, עשי שימוש בשם שלו, דברי אליו כאל "אתה" ואל תתביישי להיות הכי ישירה שיש. ספרי לו מה גורם לך להתאהב בו בכל פעם מחדש, מה את רואה אצלו שאולי הוא לא רואה ואל תתביישי לפנטז. אם בא לך לנסות איתו משהו חדש בסקס תהיי גלויה, אם הוא מענג אותך כשהוא עושה דברים מסוימים, תני לו על זה פידבק. הנייר יכול להכיל בתוכו את כל המילים, אפילו כאלו שאת לא מעזה בדרך כלל להגיד בקול רם.

3) סגנני פתיח: ההתחלה של המכתב צריכה להיות כזו שתעשה לו חשק גדול להמשיך ולקרוא עוד ועוד. דלגי על פתיחים בסגנון ספרותי כזה או אחר, וגשי ישר למטרה – ספרי לו למה את כותבת לו את המכתב, על מה את מודה לו. זה יעורר אצלו סקרנות וחיוך, ומצד שני לא יכניס אותו ללחץ מהשאלה מה את הולכת להגיד לו בסוף המכתב.

נייר מכתבים
נסי להשקיע בפרטים, לא רק במילים | צילום: jupiter images

4 ) כמו בתחומים אחרים, גם בכל מה שנוגע למכתבי האהבה האורך לא קובע. זה ממש לא משנה אם זו פתקה שאת משאירה לו על המקרר או מכתב ארוך בן כמה עמודים. כל עוד את כנה עם עצמך ואיתו, כל עוד את אומרת לו "אני אוהבת אותך" וכל עוד המכתב שלך לא נמרח כמו מבחן בהיסטוריה, הוא יעשה את העבודה.

5) המילים שלך מספיקות בהחלט למכתב אהבה לוהט ומרגש. אבל אם את מרגישה שנעתקו מפיך המילים הנכונות, ואת חייבת איזה אילן גבוה להיתלות עליו, אל תצטטי שיר שלם אלא בחרי בקפידה שורה אחת או שתיים שיביעו במדויק את מה שאת לא מצליחה להגיד טוב יותר. אם יש זמר שהוא אוהב במיוחד או אם יש סרט ששניכם ראיתם שוב ושוב, זה יכול לשמש מקור טוב לציטוט. אם לא, את יכולה פשוט לחפש ברחבי רשת האינטרנט שירי אהבה מכל הזמנים עד שתמצאי את הדבר שאת מחפשת.

6) נסי לחשוב איך את רוצה להגיש לו את המכתב. האם תשלחי אליו בדואר? האם תניחי לו ליד הכרית ביום שבו הוא קם מאוחר? בתוך מעטפה או לא? אם גם בעניין הזה את רוצה להוסיף טאצ' ייחודי, אפשר לסגור את המעטפה באמצעות שעווה, ממש כמו פעם. את לא חייבת לרוץ ברחבי העיר ולחפש את החומר המתאים, אלא פשוט לבחור נר בצבע שאת אוהבת ולטפטף מעט מהשעווה בנקודה שאת רוצה להדק. זה יוצר בדיוק את אותו אפקט. כבד עליך? נסי את הנשיקה הקלאסית מהאייטיז: שפתון אדום עז ושפתיים על הנייר. רק נסי קודם על מפית.

מכתב אהבה
על המעטפה. אפשר ואף רצוי להיות קצת דביקה | צילום: jupiter images

7) מהרגע שנתת לבן הזוג את המכתב, אל תציקי לו בשאלות. תני לו לעכל את המידע. תני לו לקרוא את המכתב שוב ושוב עד שהוא ימצא את הדרך הטובה ביותר להגיד לך מה הוא חושב. תני לו ספייס, לכי לחדר אחר ופשוט חכי. ברוב המקרים הוא יצא מהחדר עם חיוך מתנוך לתנוך, יתקרב אליך וייתן לך את החיבוק של החיים. שימי לב למילים שהוא לוחש לך לתוך האוזן כשאתם מחובקים. כך תוכלי לדעת אם יש לך עתיד בתור כותבת רומנים או שיש מקום לשיפור. אגב, אם צלחת את המשימה זו לא סיבה להציף אותו במכתבים של אהבה בכל יום וליל. שמרי את זה למקרים מיוחדים, ככה גם האפקט של המכתב רק ילך ויתעצם.